Νίκη επιστροφής για Παμβοχαϊκό στο Αιγίνιο

Με έναν εκπληκτικό Νίκο Παλέντζα ο Παμβοχαϊκός επικράτησε 3-1 της Νίκης Αιγινίου κατά την 19η αγωνιστική της Volleyleague και με το τρίποντο έπιασε την 6άδα στην βαθμολογία.

Νίκη ανόδου πανηγύρισε στο Αιγίνιο ο Παμβοχαϊκός, καθώς με το 3-1 κατέκτησαν ένα πολύτιμο τρίποντο που τον έφερε στην 6άδα της Volleyleague πιστοποιώντας έτσι και εμπράκτως (πλέον) την αγωνιστική αντεπίθεση που ξεκίνησε τους τελευταίους μήνες η ομάδα.

Ο Νίκος Παλέντζας για μια ακόμη φορά ήταν αυτός που οδήγησε τους «κυανοκίτρινους» στη νίκη και με 27 πόνους με 52% στην επίθεση και 2 μπλοκ και 2 άσους δεν άφησε τους γηπεδούχους να διεκδικήσουν κάτι από το παιχνίδι. Πολύ καλή παρουσία και από τους Ρότσα και Γκλάντσοουν που είχαν 13 και 12 πόντους αντίστοιχα και έδωσαν λύσεις στο τέταρτο σετ όπου κρίθηκε και η νίκη.

Αντίθετα οι γηπεδούχοι του Θανάση Στράντζαλη αν και βρέθηκαν να χάνουν με 1-0 κατάφεραν με τους Στρούγκαρ και Παπαδόπουλο να ισοφαρίσουν, ωστόσο δεν άντεξαν στο τέταρτο σετ γνωρίζοντας την ήττα από την ομάδα του Βραχατίου.

Καθοριστικό σετ του αγώνα το τέταρτο όταν ο Παμβοχαϊκός έχοντας υπέρ του το 2-1 έφθασε στο 16-15, αλλά η Νίκη Αιγινίου με αντεπίθεση έκανε το 21-20 φλερτάροντας με το ταϊ-μπρεϊκ. Το 25-23 όμως για τον Παμβοχαϊκό του χάρισε τη νίκη και το τρίποντο που τον έφερε πλέον στην 6αδα της Volleyleague.