Νικηφόρο ντεμπούτο για Ορφανό στον Φοίνικα

Ο Φοίνικας Σύρου επικράτησε εύκολα του Ο.Φ.Η με 3-0 σετ με τον Γιάννη Ορφανό να κάνει νικηφόρο ντεμπούτο στον πάγκο των Συριανών.

Με το τρίποντο η ομάδα της Σύρου έστω και προσωρινά προσπέρασε την Κηφισιά στην 4η θέση, με την ομάδα των βορείων προαστίων αύριο να υποδέχεται τον Ολυμπιακό σε μια δύσκολη αποστολή.Ο Ο.Φ.Η. γνώρισε την 8η συνεχόμενη ήττα στο πρωτάθλημα και έμεινε καθηλωμένος στους 11 βαθμούς.

Η ομάδα της Σύρου κυριάρχησε πλήρως. Οπως δείχνει και η διακύμανση του σκορ δεν απειλήθηκε ποτέ και είχε συνέχεια τον έλεγχο στο σκορ με μεγάλες διαφορές.

Στο 1ο σετ ο Φοίνικας ξέφυγε 11-4, ο ΟΦΗ υστέρησε επιθετικά ενώ στο 17-10 ο Φοίνικας έκανε ένα ακόμα σερί με 5-0 εκτοξεύοντας τη διαφορά στο 22-10. Στο 2ο σετ το σερβίς του Στερν και οι επιθέσεις του Γκονζάλες έκαναν το σκορ 10-5. Ο ΟΦΗ μείωσε 11-10 με τον Καραμπαλί και τον Ρουμελιωτάκη αλλά ο Φοίνικας με καλό σερβίς και αποτελεσματικές άμυνες έκανε σερί 4-0 και ξέφυγε 18-11. Μέχρι το τέλος κράτησε τη διαφορά και ο Κωστόπουλος έκλεισε το σετ 25-16.

Στο 3ο σετ μετά το 8-6 ο Φοίνικας έκανε σερί 5-0 και ανέβασε το σκορ στο 13-6. Οι επιθέσεις των Στοΐλοβιτς, Γκονζάλες δεν απαντήθηκαν ποτέ και με το μπλοκ του Κωστόπουλου έγινε το 22-10. Ο Κωστόπουλος έκλεισε και τον αγώνα με επίθεση με 25-15.

Διαιτητές: Βουδούρης, Σταρίδας, Παρατηρητής: Ιορδανίδης, Επόπτες: Παπαδημητρίου, Συρίγος, Γραμματεία: Πιρπινιά.

1ο σετ 8-3, 16-10, 21-10, 25-15
2ο σετ: 8-5, 16-11, 21-12, 25-16
3ο σετ: 8-6, 16-8, 21-10, 25-14

* Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν: 6 άσσοι, 13 μπλοκ, 37 επιθέσεις, 19 λάθη αντιπάων και του Ο.Φ.Η. προήλθαν: 3 άσσοι, 3 μπλοκ, 17 επιθέσεις, 22 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-15, 25-16, 25-14) σε 69΄.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ  (Γιάννης Ορφανός): Γκονζάλες 14 (12/19επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Στοΐλοβιτς 10 (6/13επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος, 67%Υπ, 44%αρ.), Χριστόφας 4 (2/5επ., 2 μπλοκ), Κανέλλος 6 (4/5επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ζίγκα Στερν 14 (7/15επ., 4 μπλοκ, 75%υπ., 38%υπ.), Μπουτσούγιεβιτς 1 (1/1επ.) / Καρασαββίδης (λ. – 56%υπ., 22%αρ.), Κωστόπουλος 5 (3/3επ., 2 μπλοκ, 67%Υπ. 33%αρ.), Αδάμ., Κάβουρας, Λινάρδος 1 (1/4επ.), Λελούδης (λ), Μήλης 1 (1/2επ.).

Ο.Φ.Η. (Ανέστης Γιαννακόπουλος): Ρουμελιωτάκης 5π. (5/17επ., 31%υπ., 19%αρ.), Κομητούδης 3 (2/2επ., 1 άσσος), Λουκούμι 4 (3/18επ., 1 μπλοκ,  Τσέλιος 3 (2/5επ., 1 άσσος), Καραμπαλί 4 (1/2επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Σαρικεΐσογλου 3 (3/15επ., 48%υπ., 22%αρ.) / Γκαράς (λ. – 67%υπ., 22%αρ.), Καρατζάς 1 (1/3επ.).