Νίκησε Αίαντα, έχασε Κελεσίδη ο Ολυμπιακός

Νικηφόρα επέστρεψε στην Volleyleague γυναικών έπειτα από 3.5 μήνες αγωνιστικής απραξίας ο Ολυμπιακός καθώς επικράτησε με 3-0 του Αίαντα Ευόσμου στη Θεσσαλονίκη και κατέκτησε το τρίποντο κατά την 6η αγωνιστική του Β Ομίλου. Μια νίκη όμως που επισκιάστικε από τον τραυματισμό της Κελεσίδη στο 2ο σετ.

Ο ριζικά ανανεωμένος Ολυμπιακός φρόντισε να ξεκινήσει με τρίποντο τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις το 2021, ωστόσο ο τραυματισμός της Ιλιόνης Κελεσίδη στο δεύτερο σετ δεν επέτρεψε σε κανέναν να χαμογελάσει για τη νίκη μετά το τέλος του αγώνα.

Μια άτυχη στιγμή για την νεαρή κεντρικό του Ολυμπιακού που αποχώρησε στην αρχή του 2ου σετ και πλέον με την επιστροφή της “ερυθρόλευκης” αποστολής στον Πειραιά θα υποβληθεί στις απαραίτητες ιατρικές εξετάσεις προκειμένου να διαπιστωθεί το μέγεθος της ζημιάς που έχει υποστεί.

Όσον αφορά το αγωνιστικό σκέλος οι “ερυθρόλευκες” του Πειραιά με κορυφαία την Σία Τοτσίδου, αλλά και την Φακοπουλίδου έφθασαν στη νίκη απέναντι στον Αίαντα Ευόσμου που αν ήταν περισσότερο προσεκτικός στα κρίσιμα σημεία θα μπορούσε να είχε πάρει κάτι παραπάνω από τον αγώνα.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ μέχρι το 13-13 όμως εκεί ο Ολυμπιακός με την Τοτσίδου στο σερβίς έτρεξε ένα σερί 5-0 κάνοντας το 18-13 και με την Κελεσίδη το 21-15. Με την Φακοπουλίδου και τον άσο της Κελεσίδη η διαφορά πήγε στο 23-15. Ο Αίαντας μάζεψε την διαφορά στο 24-21 αλλά το λάθος σερβίς έφερε το 25-21 και το 1-0 για τον Ολυμπιακό.

Στην αρχή του σετ η Κελεσίδη τραυματίστηκε και αποχώρησε υποβασταζόμενη αφήνοντας την θέση της στη Μαρία Νομικού που αγωνίστηκε ως κεντρική. Ο Αίαντας εκμεταλλευόμενος το “μούδιασμα” του Ολυμπιακού προηγήθηκε με 8-4, αλλά η ομάδα του Πειραιά ισοφάρισε 10-10 και με αποτελεσματικές επιθέσεις προηγήθηκε με 18-13. Οι γηπεδούχες πλησίασαν στο 18-16 και 20-19, αλλά η Τοτσίδου έκανε το 22-20 και η Φακοπουλίδου το 24-22.

Ο Αίαντας όμως με ένα σερί έκανε το 25-24, για να προσπεράσει εκ νέου ο Ολυμπιακός με 26-25. Ο Αίαντας ισοφάρισε σε 26-26 όμως το λάθος σερβίς και το μπλοκ της Τοτσίδου στην Καλαπόδα έφεραν το 28-26 και το 2-0 για τον Ολυμπιακό.

Ίδια εικόνα είχε και το τρίτο σετ με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το 18-18. Οι γηπεδούχος του Κώστα Παπαδημητρίου έκαναν το 19-18, όμως ο Ολυμπιακός με ένα μικρό σερί πήγε στο 21-19 και στο τέλος με το 25-21 πανηγύρισαν το 3-0.

*Οι πόντοι του Αίαντα Ευόσμου προήλθαν από 2 άσσους, 28 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 12 άσσους, 30 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Σπύρος Σαραντίτης): Ζιώγα 9 (6/29 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Φακοπουλίδου 12 (7/33 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 27% υπ. – 20% άριστες), Κελεσίδη 5 (2/3 επ., 3 άσσοι), Ξανθοπούλου 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Αργυρίου 5 (2/8 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τοτσίδου 11 (7/21 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ. – 41% άριστες) / Κονόμι (λ, 40% υπ. – 33% άριστες), Νομικού 8 (4/7 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Παπαστεργίου, Μιλεντίγιεβιτς 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ).

Α.Π.Σ. ΑΙΑΣ (Κώστας Παπαδημητρίου): Δάρδα 2 (1/8 επ., 1 μπλοκ), Καλαποδά 6 (6/13 επ.), Γουγούση 8 (7/24 επ., 1 μπλοκ, 33% υπ. – 14% άριστες), Ζωίδου 6 (4/5 επ., 2 μπλοκ), Γκόλτσιου 7 (4/28 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 22% υπ. – 13% άριστες), Αλτίνη 10 (6/27 επ., 3 μπλοκ) / Καψαμπέλη (λ, 50% υπ. – 30% άριστες), Ηλιάδη, Σαχανίδου, Μότσιανου, Θεοδοσίου.