Νίκησε και ελπίζει η Κόρινθος

Με το τρίποντο στις αποσκευές του επιστρέφει στην βάση της η Κόρινθος καθώς πέρασε νικηφόρα από την Ηλιούπολη και με το 3-0 κατά την 15η αγωνιστική  αισιοδοξεί πως θα καταφέρει να σώσει την φετινή παρτίδα παραμένοντας στην μεγάλη κατηγορία.

Την 3η της νίκη στην Α1 πανηγύρισε η Κόρινθος απέναντι στην Ηλιούπολη και πλέον μπορεί να ελπίζει στην παραμονή της αν έχει ανάλογες εμφανίσεις στη συνέχεια.

Την ίδια ώρα οι «ερυθρόλευκες» της Αθήνας γνώρισαν την 7η συνεχόμενη ήττα τους, καθώς έχουν να δούνε το «ροζ» φύλλο αγώνα από τις 8 Δεκεμβρίου…

Η Κόρινθος παρουσιάστηκε αρκετά σοβαρή απέναντι στις γηπεδούχες και με καλή υποδοχή και επίθεση κατάφερε να πάρει το ζητούμενο αποτέλεσμα έχοντας κορυφαία την Κομλένοβιτς που τελείωσε τους καθοριστικούς πόντους της αναμέτρησης και με την εμπειρία της έδειξε να δίνει αυτό που έλλειπε από τις “ερυθρόλευκες”.

Καθοριστικό σετ της αναμέτρησης το τρίτο όπου οι φιλοξενούμενες του Βαγγέλη Περόπουλου είχαν το προβάδισμα, ωστόσο στο τέλος οι γηπεδούχες κατάφεραν με ένα σερί να φθάσουν στο 22-20. Ωστόσο οι “ερυθρόλευκες” απάντησαν με ένα δικό τους σερί φθάνοντας στο 24-22 και παρά το ότι το σετ πήγε στο 24-24, με το 26-24 έφθασαν στο τρίποντο και την καθαρή νίκη.

Σε λίγο περισσότερα…

Βαγγέλης Περόπουλος (Προπονητής Κορίνθου) : “Με τη νίκη μας αυτή διατηρήσαμε τις μαθηματικές ελπίδες που έχουμε για παραμονή στην κατηγορία. Υπήρχε αρκετό άγχος και για τις δύο ομάδες, με αποτέλεσμα να γίνει ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι, όμως στο τέλος ήμασταν καλύτεροι και πήραμε το αποτέλεσμα που είχαμε στόχο από την αρχή”