Άνοιξε λογιαριασμό με ΟΦΗ ο ΠΑΟΚ

Τη νίκη στο πρώτο από τα δύο συνεχόμενα παιχνίδια του κόντρα στον ΟΦΗ πανηγύρισε στην Πυλαία ο ΠΑΟΚ καθώς επικράτησε με 3-1 (23-25, 25-18, 25-18, 25-16) των Κρητικών στο εξ αναβολής αγώνα της 2ης αγωνιστικής και ανανέωσε το ραντεβού του για αύριο στη Μίκρα.

Με τους Ντε Ντρίς- Εβάντρο και Άγκανιτς πρωταγωνιστές, ο ΠΑΟΚ έφθασε σε ένα εύκολο τρίποντο κόντρα στον ΟΦΗ που κατάφερε στο πρώτο σετ να αιφνιδιάσει τους γηπεδούχους όμως δεν κατάφερε να έχει είναι το ίδιο μαχητικός και στη συνέχεια του αγώνα.

Εκεί όπου οι «ασπρόμαυροι» μετά την αρχική ψυχρολουσία του πρώτου σετ, ανέβασαν κατά κόρυφα την απόδοση τους σε σερβίς, επίθεση και μπλοκ και με το 3-1 πανηγύρισαν τη νίκη που ήταν και το ζητούμενο στην πρώτη αναμέτρησή τους με τους Κρητικούς.

Κορυφαίος για τον ΠΑΟΚ ο Ντε Ντρις που σταμάτησε στους 25 πόντους, πολύ καλή παρουσία είχε ο Εβάντρο με 19 πόντους, ενώ εξαιρετική εμφάνιση στο τέταρτο σετ είχε και ο Λετονός κεντρικός Άντρι Άγκανιτς με 11.

Από την πλευρά του ο ΟΦΗ μετά το πρώτο σετ έδειξε να μένει από δυνάμεις, είχε πρόβλημα στην υποδοχή όταν πίεσε ο ΠΑΟΚ με το σερβίς και ο Μαρκς με 18 πόντους έμοιαζε μόνος του στην επίθεση.

Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένο για την Πέμπτη στη Μίκρα όπου ο ΟΦΗ πλέον ως τυπικά γηπεδούχος θα υποδεχθεί τον ΠΑΟΚ στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής.

Αντεπίθεση και προβάδισμα ΟΦΗ

Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ αν και προηγήθηκε με 22-20 και 23-21 δεν κατάφερε να πάρει το προβάδισμα καθώς ο ΟΦΗ με τους Ρουμελιωτάκη – Μαρκς κατάφερε να ανατρέψει την διαφορά και με το 25-23 να προηγηθεί 1-0 βάζοντας δύσκολα στους γηπεδούχους.

ΠΑΟΚ και ΟΦΗ με αποτελεσματικές επιθέσεις ήταν μαζί στο σκορ με 7-7 και 9-9, αλλά τους Κρητικούς να φθάνουν στο 12-13. Ο ΠΑΟΚ προσπέρασε με 14-13 και είχε το προβάδισμα με 18-16 και 22-20 με τον Ντε Ντρίς.

Ο Βέλγος διαγώνιος του Δικεφάλου έγραψε το 23-21, όμως ο ΟΦΗ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Με τους Γιάννη Ρουμελιωτάκη και τον Μαρκς σε επίθεση και σερβίς έτρεξαν ένα σερί 4-0 φθάνοντας στο 25-23 και το 1-0.

Απόλυτος κυρίαρχος

Στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ ανεβάζοντας την απόδοση του στην επίθεση και με πίεση από την γραμμή του σερβίς έφθασε στην ισοφάριση με το 25-18 απέναντι στον ΟΦΗ που προσπάθησε αλλά δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των γηπεδούχων.

Ο ΠΑΟΚ με αποτελεσματικές επιθέσεις του Μπράμ Βαν Ντε Ντρις προηγήθηκε με 9-4 και 11-6, αλλά οι Κρητικοί με δύο συνεχόμενα μπλοκ στον Εβάντρο μάζεψαν την διαφορά στο 13-11.

Ο Δικέφαλος του Βορρά ξαναπήρε διαφορά με 16-11 και με τα λάθη των φιλοξενούμενων έφθασε στο 18-15. Ο ΟΦΗ με τον Ρουμελιωτάκη και το μπλοκ του Ντράγκο στον Εβάντρο μείωσε σε 19-17, αλλά από εκεί και μετά ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που άνοιξε την διαφορά καθώς ο Βραζιλιάνος ακραίος, το μπλοκ αλλά και ο Ντε Ντρίς ανέβασε το σκορ στο 21-17. Το λάθος του ΟΦΗ έγραψε το 25-18 και το 1-1 για τον ΠΑΟΚ που έδειξε να ξεμπλοκάρει από το «σοκ» του πρώτου σετ.

Προβάδισμα με Ντε Ντρις-Εβάντρο

Στο τρίτο σετ παρά την μαχητικότητα του ΟΦΗ ο ΠΑΟΚ κατάφερε να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού και να το διατηρήσει μέχρι τέλους όπου με το 25-20 έκανε το 2-1 αποκτώντας πλέον και το προβάδισμα στη νίκη.

Με τον Παπαλεξίου και το μπλοκ στον Ντράγκο ο ΠΑΟΚ έκανε το 4-2, αλλά ο Ρουμελιωτάκης και η άστοχη επίθεση του Ντε Ντρίς έφερε το 6-7 και το λάθος σερβίς του Βέλγου το 7-8. Αυτή όμως ήταν και η τελευταία φορά που προηγήθηκαν οι φιλοξενούμενοι καθώς ο ΠΑΟΚ πάτησε γκάζι κάνοντας το 11-9 με τον Άγκανιτς και το 15-12 με τον Ντε Ντρίς.

Ο ΟΦΗ με τον Μαρξ να αποτελεί μόνιμο πρόβλημα για τους γηπεδούχους αλλά και τον Θάλερ μείωσαν σε 16-15, αλλά με τον Ντε Ντρίς οι «ασπρόμαυροι» ξαναβρήκαν ρυθμό κάνοντας το 20-16.Δύο άσσοι του Κουμεντάκη και η υπέρβαση του Αυστριακού πασαδόρου του ΟΦΗ έκαναν το 23-16 για να ολοκληρωθεί το σετ στο 25-18 δια χειρός Ντε Ντρις.

Με ηγέτη τον Άγκανιτς

Στο τέταρτο σετ ο ΠΑΟΚ μπήκε αποφασισμένος και συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό με όπλο του το πολύ καλό μπλοκ και την αποτελεσματικότητα στην επίθεση έφθασε στο 25-19 και το 3-1 πανηγυρίζοντας τη νίκη στο πρώτο από τα δύο συνεχόμενα μεταξύ τους παιχνίδια.

Ο ΟΦΗ με τον Ρουμελιωτάκη προηγήθηκε με 5-6, όμως ο ΠΑΟΚ είχε διαφορετική γνώμη και με τον Άγκανιτς να είναι κέρβερος στον φιλέ (δύο μπλοκ) και πολύ καλός στο σερβίς (ένας άσος) έφθασε στο 14-7.

Οι Ντε Ντρις και Εβάντρο έκαναν το 18-9 σε ένα σετ που απλά αποτέλεσε τυπική διαδικασία για τον ΠΑΟΚ προκειμένου να ολοκληρώσει το τρίποντο. Ο εκπληκτικός στο τρίτο σετ Άγκανιτς έγραψε το 22-12, αλλά και με δική του επίθεση πρώτου χρόνου διαμορφώθηκε το 25-15 και το 3-1.

Το… «κλειδί»

Το… «ταμείο»

Κώστας Δεληκώστας (Προπονητής ΠΑΟΚ): «Στο 1ο σετ χάσαμε 11 σερβίς και δώσαμε την ευκαιρία στον ΟΦΗ να το πάρει. Στη συνέχεια βελτιωθήκαμε στο τομέα μπλοκ-άμυνα και καταφέραμε να ισοφαρίσουμε και να περάσουμε μπροστά. Εβαλα και τον Πριγιέ δύο σετ αλλα ο Κομητούδης αυτό το διάστημα είναι καλύτερος, έχει δουλέψει πολύ από τον Σεπτέμβριο και έχει το προβάδισμα. Σκοπός μου είναι να παίζουν όσοι μας δίνουν τη νίκη.  Αύριο παίζουμε το δεύτερο ματς με τον ΟΦΗ σε ένα διαφορετικό γήπεδο και στόχος μας είναι η νίκη».

Ραφαήλ Κουμεντάκης (ΠΑΟΚ): «Ο ΟΦΗ είναι πολύ μαχητική ομάδα και μας δυσκόλεψε πολύ στο ξεκίνημα του αγώνα. Η κούραση θα μετρήσει. Εμείς μπήκαμε πολύ νωθρά, χάσαμε 11-12 σερβίς και δώσαμε την ευκαιρία στον ΟΦΗ να προηγηθεί. Στη συνέχεια βελτιωθήκαμε πολύ στο δεύτερο σετ, λιγο παραπάνω στο τρίτο και στο τέταρτο ήμασταν αυτοί που θέλαμε. Κοιτάμε πλέον το αυριανό παιχνίδι και θέλουμε ένα ακόμη τρίποντο».

Άκης Φλαούνας (Προπονητής ΟΦΗ): «Στο 1ο σετ ήμασταν καλοί, δεν δεχτήκαμε πίεση στο σερβίς, το παλέψαμε και το πήραμε. Ο ΠΑΟΚ έχει πολύ καλή ομάδα, έχει τρεις αθλητές με τζαμπ σπιν πολύ δυνατά. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου και στον ΠΑΟΚ και θα τα πούμε και αύριο. Εμείς ξεκινήσαμε πιο αργά την προετοιμασία μας. Μπήκαμε στο πρωτάθλημα χωρίς φιλικά ενώ οι άλλες ομάδες είχαν την ευκαιρία να κάνουν φιλικά. Στον Β΄γύρο να περιμένετε τον ΟΦΗ που βλέπετε αλλά με θετικά αποτελέσματα. Εχουμε πολλά ματς σε μικρό χρονικό διάστημα. Πρέπει να κάνουμε σωστή διαχείριση. Προέχει η υγεία των αθλητών και θα έρθουν και τα αποτελέσματα».

Γιάννης Ρουμελιωτάκης (ΟΦΗ) : «Ενώ ξεκινήσαμε καλά, με καλή τατική και λίγα λάθη πήραμε το 1ο σετ. Κάναμε λάθη στη συνέχεια, ο ΠΑΟΚ βελτιώθηκε και πήρε τη νίκη. Θα παλέψουμε και τον δεύτερο αγώνα αύριο. Όντως κάνουμε την προσπάθεια μας που δεν έχει αποτυπωθεί ακόμα στη βαθμολογία. Εχουμε πολλά νεκρά διαστήματα που πρέπει να βελτιώσουμε. Θα προσπαθήσουμε αύριο για το καλύτερο. Για τη συνέχεια έχουμε δύσκολο πρόγραμμα, πολλά εκτός έδρας παιχνίδια και θα προσπαθήσουμε για το καλύτερο».

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 5 άσσους, 64 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και του ΟΦΗ προήλθαν από 2 άσσους, 36 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (23-25, 25-18, 25-18, 25-15)

ΠΑΟΚ (Κώστας Δεληκώστας): Παπαλεξίου 9π. (7/7 επ., 2 μπλοκ), Πριγκέτ, Αγκάνιτς 11 (6/7 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Κουμεντάκης 14 (11/23 επ., 3 άσσοι, 58% υπ. – 50% άριστες), Εβάντρο 19 (17/30 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. – 25% άριστες), Βαν ντε Ντρις 25 (23/42, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ. – 79% υπ. – 63% άριστες), Κομητούδη, Σωτηρίου,Μπούτος, Καπετανίδης.

ΟΦΗ (Άκης Φλαούνας): Ντράγκο 10π. (7/11 επ., 3 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 5 (5/12 επ.,50% υπ. – 32% άριστες), Μαρκς 18 (13/40 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 6 (6/19 επ.,68% υπ. – 50% άριστες), Θάλερ 2 (2/4 επ.), Φραγκιαδάκης 4 (2/7 επ., 2 μπλοκ) / Βελούδης (λ, 76% υπ. – 47% άριστες), Μονιάκης 1 (1/1 επ.)Σαρικεΐσογλου, Γαλιώτος (1 μπλοκ), Μανωλάκης.