CHAMPIONS LEAGUE

Πέρασε «καθαρά» από την Πυλαία η UV Φρανκφούρτης!

Δύσκολα έβαλε στον ΠΑΟΚ η UV Φρανκφούρτης που πέρασε με καθαρό σκορ 3-0 από την Πυλαία και έχει τον πρώτο λόγο στην υπόθεση πρόκριση στους ομίλους του Champions League.

Πλέον, ο Δικέφαλος χρειάζεται σε μια εβδομάδα να κάνει ολική ανατροπή στην Φρανκφούρτη με νίκη 3-0 ή 3-1 και να στείλει σε χρυσό σετ την πρόκριση. Σε περίπτωση αποκλεισμού οι «ασπρόμαυροι» θα συνεχίσουν στο CEV Cup.

Σε μια συνολικά κακή αγωνιστική βραδιά με κακή υποδοχή αλλά και αναποτελεσματικότητα στην επίθεση με τον  Δημήτρη Τζούριτς να έχει μόλις 5/27 επιθέσεις, ο ΠΑΟΚ κόντραρε μόνο στο πρώτο σετ το οποίο έχασε στις λεπτομέρειες. Ο Δικέφαλος πέρασε μπροστά στο 21-20 με άσο του Γκόρτσανιουκ αλλά στο 23-22 η χαμένη κόντρα από τον Τζούριτς και το μπλοκ που δέχθηκε έφεραν την UV Φρανκφούρτης σε σετ μπολ (23-24). Οι γηπεδούχοι άντεξαν μέχρι το 25-25 και το χαμένο σερβίς του Σαφράνοβιτς μαζί με κόντρα από κακή υποδοχή του Κάρλιτσεκ έκαναν το 0-1 για τους φιλοξενούμενους.

Στο δεύτερο σετ, τα σερβίς του Βαν Μπέρκελ από το 12-13 έκαναν ζημιά για το 12-17  με το σετ να ολοκληρώνεται 17-25 (0-2).

Παρόλα αυτά, ο ΠΑΟΚ προσπάθησε στο τρίτο σετ να επιστρέψει αφού βρισκόταν κοντά στο σκορ αλλά έκανε λάθη σε κρίσιμα σημεία, όπως στο 20-21 η κακή συνεννόηση Φιλίποφ, Όκολιτςέδωσαν αέρα +2 στη γερμανική ομάδα. Το χαμένο σερβίς του Μάιντακ ήταν ο τελευταίος πόντος του ΠΑΟΚ (21-22) και να ακολουθήσουν χαμένο σερβίς του Τζούριτς, διπλή μπαλιά του Φιλίποφ και άσος του Σβαρτς για το 21-25.

Τα σετ: 25-27, 17-25, 21-25

ΠΑΟΚ (Στάνκου) Όκολιτς 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ), Μάρκεζ 8 (7/9 επ., 1 μπλοκ), Φιλίποφ, Τζούριτς 5 (5/27 επ.), Χιμένεθ 1 (1/4 επ., 00% υπ.-00% άριστες), Σαφράνοβιτς 10 (9/20 επ., 1 μπλοκ, 70% υπ.-30% άριστες), Κωνσταντινίδης –κ (60% υπ.-40% άριστες) / Τερζής, Γκόρτσανιουκ 7 (6/10 επ., 1 άσο, 37% υπ.-20% άριστες), Τακουρίδης 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Μπούτος.
Φρανκφούρτη (Ντε Ρόκο) Χένινγκ 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Βαν Μπέρκελ 11 (4/8 επ., 1 άσο, 6 μπλοκ), Κάρλιτσεκ 16 (13/25 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 61% υπ.-14% άριστες), Μρντάκ 13 (13/27 επ.), Σβάρτς 12 (10/15 επ., 2 άσοι, 47% υπ.-16% άριστες), Κότσιαν 4 (2/2 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Ζένγκερ –λ (67% υπ.-42% άριστες) / Έσχερ