«Περίπατος» Ολυμπιακού στα Μεσόγεια

Στην κορυφή της βαθμολογίας παρέμεινε ο Ολυμπιακός ο οποίος πέρασε άνετα από το κλειστό του Μαρκόπουλου επικρατώντας της τοπικής ομάδας των Μεσογείων με 3-0 (25-9, 25-20, 25-19) στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Α1 Γυναικών, παρά το ανταγωνιστικό πρόσωπο που έδειξε στα δύο τελευταία σετ η οικοδέσποινα του κ. Ιβάνοβιτς, που αποβλήθηκε στο τελευταίο σετ.

Ο Ολυμπιακός ανώτερος σε μπλοκ και επίθεση ξεκίνησε πολύ δυνατά, κυριάρχησε από την αρχή σε όλους τους τομείς και αφού  προηγήθηκε 8-2 με ένα επιμέρους σερί πόντων 8-4 ανέβασε τη διαφορά στο +10, 16-6 και χωρίς να αφήσει κανένα περιθώριο αντίδρασης στις αντιπάλους του έφτασε έυκολα με 25-9 στην κατάκτηση του α΄σετ.

Στο β’ σετ το Μαρκόπουλο αντέδρασε και βρέθηκε μπροστά με 8-6 των “ερυθρόλευκων” που ισοφάρισαν όμως σε 12-12 με τον α’ χρόνο της Λαμπρούση και από το λάθος της Βαρουδάκη προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο σετ με 13-12. Ακολούθησε μάχη με τις γηπεδούχες να ισοφαρίζουν 16-16, όμως και πάλι οι κεντρικές του Ολυμπιακού, με τη Γιώτα αυτή τη φορά έδωσαν τις λύσεις στις φιλοξενούμενες που ξέφυγαν με 19-16 και έπειτα από δύο χαμένα σετ μπολ ζευγάρωσε με 25-20 τα κερδισμένα του σετ.

Αμφίρροπο ήταν το ξεκίνημα και του τρίτου σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν “χέρι χέρι” στο σκορ μέχρι και το 7-7, όπου ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με λάθος της Πατεράκη 8-7. Οι νταμπλούχες προσπάθησαν να ξεφύγουν, όμως τα κορίτσια του κ. Ιβάνοβιτς που παρακολουθούσαν από κοντά τις αντιπάλους τους “πήραν κεφάλι” με 16-15. Οι ερυθρόλευκες ανέκτησαν το προβάδισμα με 18-17 και στην επίθεση της Λαζάρεβιτς ο διαιτητής έδωσε μπλοκ άουτ στο Μαρκόπουλο, κάτι που προκάλεσε τις έντονες διαμαρτυρίες του Σέρβου τεχνικού των γηπεδούχων, Ιβάνοβιτς, που δέχθηκε κίτρινη κάρτα. Ακολούθησε η ρίψη ενός μπουκαλιού με νερό από το Σέρβο τεχνικό και ο διαιτητής με κίτρινη και κόκκινη κάρτα, τον απέβαλε, με αποτέλεσμα να πάρει την άγουσα για τα αποδυτήρια και στη συνέχεια για την κερκίδα, όπου είδε από εκεί τις πρωταθλήτριες με ένα επιμέρους σερί κερδισμένων πόντων 5-1 να “σφραγίζουν” με  άσο της Λάζάρεβιτς, 25-19 ένα ακόμη φετινό τρίποντο που διατηρεί στην 1η θέση της βαθμολογίας την ομάδα του συμπατριώτη του, Κοβάσεβιτς.

Φωτό: ΑΟΜ MEDIA GROUP

Βέσκο Ιβάνοβιτς: «Είμαι ευχαριστημένος από τις αθλήτριες μου για τα δύο τελευταία σετ. Στο πρώτο δεν μπήκαμε όσο δυνατά θα έπρεπε. Κρίμα γιατί ο διαιτητής χάλασε την προσπάθεια μας και θα μπορούσαμε να κάνουμε το κάτι παραπάνω. Ο διαιτητής δεν σεβάστηκε την προσπάθεια μας, πήρε λάθος απόφαση (σ.σ για την αποβολή του στο 17-18 του 3ου σετ ) σε ένα κρίσιμο χρονικά σημεία που έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό. Πιο πολύ ο διαιτητές καθόρισαν το 3ο σετ».

Στέλλα Χριστοδούλου (πασαδόρος Ολυμπιακού): «Δικός μας στόχος είναι σε κάθε αγώνα να είμαστε συγκεντρωμένες, να κοιτάμε κάθε παιχνίδι ξεχωριστά και αυτό κάναμε και σήμερα, φτάνοντας στη νίκη. Αφιερώνουμε αυτή τη νίκη στα θύματα της Θύρας 7 και στις οικογένειες των θυμάτων. Θέλουμε να συνεχίσουμε έτσι απέναντι στον Πορφύρα για το πρωτάθλημα, αλλά και με την Θέτιδα στο Κύπελλο».

Τα σετ: 09-25, 20-25, 19-25

Μαρκόπουλο (Ιβάνοβιτς) Δικαιούλια 1 (0/1 επ., 1 μπλοκ), Λιάγκη 4 (4/16 επ., 40% υπ. – 25% άριστες), Πατεράκη 1 (1/5 επ.), Σαΐνι 1 (1/4 επ.), Εσντέλ 8 (7/39 επ., 1 μπλοκ), Βαρουδάκη 9 (6/24 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 44% υπ. – 22% άριστες), Κοκκίου -λ (63% υπ. – 44% άριστες) / Καρακάση, Σιρίνινα 1 (1 άσο), Νικολογιάννη 6 (6/10 επ., 22% υπ.- 22% άριστες).

Ολυμπιακός (Κοβάτσεβιτς) Γιώτα 8 (6/11 επ., 2 μπλοκ), Μαλασάι 11 (10/23 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ. – 44% άριστες), Λαζάρεβιτς 10 (8/22 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 25% άριστες), Λαμπρούση 9 (5/10 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 3 (3/6 επ.), Τσβετάνοβα 9 (7/27 επ., 2 άσοι), Κονόμι -λ (56% υπ. – 56% άριστες).