Πρώτη νίκη για Θέτιδα Βούλας

Έχοντας κορυφαία την Μανωλίνα Κωνσταντίνου που σταμάτησε στους 27 πόντους η Θέτιδα Βούλας επικράτησε 3-1 της ΑΕΚ και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στον Β Όμιλο της Volleyleague.

Σεφτέ στις νίκες έκανε κατά την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος η Θέτιδα Βούλας. Η ομάδα των Νοτίων προαστίων παρουσιάστηκε σοβαρή και πειθαρχημένη απέναντι στην ΑΕΚ που πάλεψε αλλά δεν κατάφερε να φύγει από την Βούλα με αγωνιστικό όφελος.

Η αναμέτρηση κρίθηκε στις λεπτομέρειες καθώς όλα τα σετ ήταν στον πόντο, με τις γηπεδούχες να είναι καλύτερες στο μπλοκ και τις Γεωργιάδου-Χάταλα να έχουν καθοριστική παρουσία στην εξέλιξη του παιχνιδιού.

Η Κωνσταντίνου με 27 πόντους κέρδισε στα… σημεία την Πιρβ που είχε 26 αλλά ήταν η μόνη που προσπάθησε σε έναν αγώνα όπου η Ένωση παρουσιάστηκε με βασική πασαδόρο την 22χρονη Αμερικανίδα Νορένε που είχε 5 πόντους.

Γιώργος Ρούσης (Προπονητής Θέτιδας Βούλας): «Έχουμε πέσει σε έναν δύσκολο όμιλο και στη χειρότερη κλήρωση που θα μπορούσαμε να έχουμε με όλα τα ντέρμπι στην αρχή. Είμαστε μια νέα ομάδα με νέο προπονητή. Είναι η πρώτη μου χρονιά στη Θέτιδα και προσπαθούμε να περάσουμε κάποια πράγματα στα παιδιά, τα οποία θα φανούν στη συνέχεια, είμαι σίγουρος 100%. Αλλά, μας πιέζει τόσο πολύ ο χρόνος που εμφανίζουμε αυτά τα σκαμπανεβάσματα της απόδοσης. Κατά τη γνώμη μου, είναι πολύ μεγάλη η νίκη που κάναμε σήμερα γιατί κυρίως παλεύαμε με τους εαυτούς μας. Η ΑΕΚ είναι σίγουρα από τους αντιπάλους που θα έχουμε για τις τρεις πρώτες θέσεις, όμως εμείς πρέπει να βελτιωνόμαστε σαν ομάδα».

Κώστας Αρσενιάδης (Προπονητής ΑΕΚ): «Είμαστε μια ομάδα που ακόμα δεν ξέρουμε πως παίζουμε. Τώρα με τον τραυματισμό της Έλενας μπήκε στο γήπεδο μια κοπέλα που ήρθε πριν τέσσερις μέρες. Νομίζω ότι πρέπει να κρατήσουμε πιο πολλά θετικά από ότι αρνητικά. Σίγουρα το πρώτο σετ ίσως έκρινε τον αγώνα. Αν παίρναμε το πρώτο σετ ίσως το σκορ να ήταν αντίστροφα. Ήταν ένα παιχνίδι πολύ κοντά. Νομίζω ότι η Θέτιδα είναι πιο έτοιμη από εμάς. Έπαιξε ένα ματς όσο έπρεπε καλύτερα και κέρδισε. Είχαμε δεύτερη ευκαιρία εμείς και στο τρίτο σετ να κάνουμε κάτι. Κολλάμε σε κάποιες φάσεις. Πρέπει να βρούμε λύσεις. Θέλει χρόνο η ομάδα. Σίγουρα όμως παίξαμε καλά στο μπλοκ. Ειδικά στην άμυνα νομίζω ήμασταν εξαιρετικοί σαν ομάδα. Είχαμε κάποιες εντυπωσιακές ενέργειες, αλλά δεν είχαμε διάρκεια στον κερδισμένο πόντο. Πάντως για τρεισήμισι σετ θεωρώ πως ήμασταν πάρα πολύ καλοί».

ΘΕΤΙΔΑ ΒΟΥΛΑΣ (Γιώργος Ρούσης): Γεωργιάδου 6 (3/12 επ., 3 μπλοκ), Δραγουμάνου 9 (8/36 επ., 1 άσσος, 64% υπ.), Κωνσταντινίδου 5 (2/5 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κωνσταντίνου 27 (23/52 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 67% υπ.), Σιρίνινα, Χάταλα 16 (13/45 επ., 3 μπλοκ) / Ξηντάρα (λ, 82% υπ.), Παπαγεωργίου 3 (1/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αποστολάκη.
ΑΕΚ (Κώστας Αρσενιάδης): Διάλλα 4 (4/11 επ.), Καββαδία 6 (3/18 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Λιάγκη 14 (14/36 επ.), Νορένε 5 (5/6 επ.), Πιρβ 26 (23/64 επ., 3 άσσοι, 46% υπ.), Ράπτη 3 (2/16 επ., 1 μπλοκ, 82% υπ.) / Μπελιά (λ, 61% υπ.), Τουλγαρίδου (λ), Σεβάρικα (33% υπ.), Φωτεινού 1 (1 μπλοκ).