Με σύστημα Σάντσεζ-Μεταξά, ο Παναθηναϊκός 3-0 τον Ηλυσιακό

Ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε την πρώτη του φετινή νίκη στον Α΄ Όμιλο, επικρατώντας εύκολα 3-0 του Ηλυσιακού, έχοντας επιθετική αιχμή το κέντρο του με την Κουβανή Σάντζεθ να είναι σχεδόν αλάνθαστη σημειώνοντας 14π. (12/13 επ, 1μπλοκ, 1άσος) και τη Ναταλία Μεταξά με επίσης 14π. (10/14 επ., 4μπλοκ)!

Ο Παναθηναϊκός αν και ξεκίνησε νωθρά κατάφερε να ανεβάσει στροφές μετά τα μέσα του σετ με ενέργειες της Εύας Χαντάβα. Ο Ηλυσιακός ιδιαίτερα μαχητικός δυσκόλεψε τις ‘πράσινες’ και τις ανάγκασε σε λάθη (10! στο πρώτο σετ) αλλά οι γηπεδούχες διατηρώντας το μικρό προβάδισμα ολοκλήρωσαν το σετ με 25-20 (χαμένο σερβίς Τσιάκουλα).

Χωρίς προβλήματα κύλησε το δεύτερο σετ με τον Παναθηναϊκό να ανεβάζει στροφές να χτίζει διαφορά ασφαλείας (16-8) και τη Σάντζεθ να κάνει το 25-16.

Η διαφορά δυναμικότητας ήταν εμφανής και το τρίτο σετ έκλεισε με 25-11 (Τσιτσιγιάννη) για τις γηπεδούχες, που πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, μετά το στραβοπάτημα της πρώτης αγωνιστικής στην έδρα του Άρη.

Το… «κλειδί»

Το… «ταμείο»

Γιώργος Δερμάτης (Παναθηναϊκός Α.Ο.): «Πιστεύω ότι η ομάδα θα πηγαίνει κάθε αγώνα και καλύτερα. Είναι θέμα χρόνο για την ομάδα μας να το καταφέρουμε αυτό. Το ματς με τον Άρη ήταν ένα σοκ για εμάς ωστόσο πρέπει να το προσπεράσουμε και να πάμε παραπέρα καθώς έχουμε πολλά δυνατά ματς που ακολουθούν».

Νίκος Μπουτσουρής (Ηλυσιακός Α.Ο.): «Μπήκαμε πολύ καλά στο πρώτο σετ και πιστεύω ότι παίξαμε στα όρια μας και το ακολουθήσαμε μέχρι το τέλος. Δυστυχώς για εμάς η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη στα δύο επόμενα σετ αφού δεν μπορέσαμε να ακολουθήσουμε τις ανάγκες του παιχνιδιού. Παρόλα αυτά εμείς οφείλουμε να συνεχίσουμε και να παλεύουμε όλους τους αγώνες όπως κάναμε σήμερα στο πρώτο σετ και να παλέψουμε για το καλύτερο δυνατό».

Διαιτητές: Λιάκου, Παπαχατζής.

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 43 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του Ηλυσιακού προήλθαν από 1 άσσο, 16 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-16, 25-11)