Τρίποντο κορυφής στη Θεσσαλονίκη για Ολυμπιακό

Σαρωτικός ήταν ο Ολυμπιακός στο πέρασμά του από τη Θεσσαλονίκη καθώς επικράτησε κατά κράτος του ΠΑΟΚ στο ντέρμπι που έριξε την αυλαία της 6ης αγωνιστικής και με το 3-0 πανηγύρισε το τρίποντο που τον έφερε στην κορυφή της Volleyleague.

Το νικηφόρο σερί του Ολυμπιακού επί του ΠΑΟΚ συνεχίστηκε στη Θεσσαλονίκη.  Με πολύ καλά ποσοστά σε επίθεση και υποδοχή και με κορυφαίους τους Έγκλεσκαλνς και Μιγιαϊλοβιτς οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 3-0 του ΠΑΟΚ στην Πυλαία  πανηγυρίζοντας την 13η συνεχόμενη νίκη τους επί του Δικεφάλου του Βορρά.

Από την άλλη ο ΠΑΟΚ παρά την ενίσχυσή του με τους Εβάντρο, Πριγέν, Κανέλλο παρουσιάστηκε σε ένα ακόμη παιχνίδι άνευρος και με χαμηλά ποσοστά στην επίθεση έκανε ευκολότερο το έργο του Ολυμπιακού.

Ο Ολυμπιακός με απόλυτη συγκέντρωση στο παιχνίδι του, λιγοστά λάθη και τον Έρμαν Έγκλεσκαλνς  να σταματά στους 22 πόντους πήρε το ζητούμενο αποτέλεσμα αφού «μπλόκαρε» τον Βαν Ντε Ντρις (14) και δημιούργησε προβλήματα στον ΠΑΟΚ.

Ένας ΠΑΟΚ που στάθηκε και άτυχος με το τέλος του δεύτερου σετ όταν ο Πριγέν υπέστη θλάση με αποτέλεσμα ο Κώστας Δεληκώστας να ξεκινήσει στο τρίτο σετ τον Δημήτρη Κομητούδη.

Καθοριστικό σετ για την εξέλιξη του αγώνα ήταν το πρώτο σετ. Εκεί όπου οι δύο ομάδες πάλεψαν μέχρι τέλους, όταν ο Ολυμπιακός έφθασε στο 24-25, ο ΠΑΟΚ απάντησε με 3 δικά του σετ μπολ (25-24, 26-25 και 27-25), αλλά οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν την λύση στο πρόσωπο του Μιγιαϊλοβιτς που ισοφάρισε σε 27-27 και του Φρομ που με δύο άσους του τους έδωσε το προβάδισμα.

Μίλησε στο τέλος

Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ θέλοντας να επιβάλει τον ρυθμό του μπήκε δυνατά προηγούμενος με 8-5 και με άσσο του Πριγιέν και μπλοκ στον Εγκλεσκλαντς έκανε το  12-7. Με νέο μπλοκ στον Φρομ ο ΠΑΟΚ έγραψε το 14-9.

Ο Ολυμπιακός ανεβάζοντας την απόδοσή του στην επίθεση ισοφάρισε σε 16-16, ενώ ο Όκολιτς με επίθεση πρώτου χρόνου έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους» κάνοντας το 19-20. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι τέλους, με τους Πειραιώτες να φθάνουν στο σετ μπολ κάνοντας το 23-24.

Ο ΠΑΟΚ με το Βαν Ντε Ντρις και Εβάντρο απέκτησε τον έλεγχο έχοντας με τη σειρά του 3 σετ –μπολ (25-24, 26-25, 27-26) χωρίς όμως να καταφέρει να ολοκληρώσει το σετ, αφού ο Μιγιαϊλοβιτς ισοφάρισε σε 27-27 και ο Φρομ με δύο συνεχόμενους άσους  έκανε το 27-29 και το 0-1 για τον Ολυμπιακό.

Απόλυτος κυρίαρχος

Ένας Ολυμπιακός που μπήκε πολύ καλά στο δεύτερο σετ και με ψυχολογία νικητή απέκτησε από νωρίς το προβάδισμα και κατάφερε εύκολα και γρήγορα να φθάσει στο 25-15 και το 2-0 που τον έφερε μια ανάσα από το τρίποντο.

Με εξαιρετικό μπλοκ και επίθεση οι Πειραιώτες μετά το 3-3 πάτησαν γκάζι κάνοντας το 7-3 και το 13-6 με τον Έγκλεσκαλνς.  Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μαζέψουν την διαφορά με τον Εβάντρο (9-15), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι του Δημήτρη Καζάζη με τον Λετονό διαγώνιο και τον Μιχαϊλοβιτς έφθασε στο 20-13, ενώ με μπλοκ του Φρομ στον Βαν Ντε Ντρις έκαναν το 25-18 και το 2-0.

Τρίποντο και 13-0 το σερι

Έχοντας χάσει τον Πριγέν από τα τέλη του δεύτερου σετ (10-18),  ο Κώστας Δεληκώστας ξεκίνησε στο τρίτο σετ με βασικό πασαδόρο τον Δημήτρη Κομητούδη και κεντρικούς τους Παπαλεξίου-Κανέλλο αφού πρόβλημα είχε και ο Άγκανιτς.

Ένα σετ που ήταν ισορροπημένο στην αρχή καθώς οι δύο ομάδες ήταν μαζί μέχρι το 16-16. Εκεί ο Ολυμπιακός με ένα μικρό σερί  από τους Έγκλεσκαλνς και μπλοκ στον Εβάντρο κατάφερε να ξεφύγει με 17-20.

Μια διαφορά που διεύρυνε καθώς ο Έγκλεσκαλνς με έναν άσο και μια επίθεσή του έγραψε το 18-25 και το 3-0 που τον έφερε εκ νέου στην κορυφή του πρωταθλήματος.

Εβάντρο Ντε Σόουζα (ΠΑΟΚ) : «Είμαι χαρούμενος που ήρθα στον ΠΑΟΚ. Δυστυχώς χάσαμε το παιχνίδι. Ο Ολυμπιακός μας δυσκόλεψε στο σερβίς και δεν είχαμε καλή υποδοχή. Πρέπει να βελτιωθούμε. Θα συναντήσουμε πάλι τον Ολυμπιακό και πρέπει να είμαστε έτοιμοι να τους αντιμετωπίσουμε».

Δημήτρης Καζάζης (Προπονητής Ολυμπιακού) : «Ήταν μια νίκη που την χρειαζόμασταν γιατί νομίζω δουλεύουμε πολύ καλά και είχαμε ανάγκη από μια τέτοια νίκη. Νομίζω ήρθε στο καλύτερο σημείο. Αυτό θα μας δώσει αυτοπεποίθηση γιατί προσπαθούμε να το χτίσουμε, γιατί μετά την ήττα από τη Σύρο, ταρακουνηθήκαμε και χάσαμε λίγο την αυτοπεποίθηση που είχαμε σαν ομάδα. Ήρθε μια καθαρή νίκη μέσα στην έδρα του ΠΑΟΚ, αυτό είναι πολύ σημαντικό για εμάς.

Σίγουρα ο ΠΑΟΚ δεν έχει συνοχή με τις αλλαγές που έχουν γίνει, αλλά πιστεύω ότι θα βελτιωθεί στην πορεία. Από κει και πέρα εμείς κοιτάμε μόνο τη δική μας ομάδα. Πήραμε μια άξια νίκη και καθαρή και είμαι πολύ ευχαριστημένος από την προσπάθεια των παιδιών. Σημείο κλειδί ήταν το 1ο σετ, είχαμε πει ότι σήμερα ο ΠΑΟΚ θα μπει και θα προσπαθήσει στο μέγιστο. Εκεί αντιδράσαμε, κάναμε καλό σερβίς, παίξαμε καλά στο μπλοκ άμυνα και πήραμε το πρώτο σετ που ήταν πολύ καθοριστικό.

Επειδή είναι πολύ κοντινά τα παιχνίδια δεν προλαβαίνουμε να σκεφτούμε, τελειώνει σήμερα αυτό με τον ΠΑΟΚ και ξεκινάμε την προετοιμασία για το επόμενο παιχνίδι. Λίγες ώρες να ξεκουραστούν τα παιδιά και από αύριο κανονικά για το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό».

Κώστας Στιβαχτής (Ολυμπιακός) : «Το παιχνίδι είχε πολύ μεγάλο βάρος στο πρώτο σετ που πήγαινε πόντο πόντο. Ξέραμε ότι τις περισσότερες επιθέσεις στον ΠΑΟΚ τις παίρνει ο διαγώνιος του και θέλαμε να τον περιορίσουμε. Παιξαμε περισσότερο ως ομάδα σήμερα, κάτι που μας έλειπε. Ελπίζω αυτό που κάναμε σήμερα και τον ρυθμό που βρίσκουμε να έχει και συνέχεια απέναντι στον Παναθηναϊκό».

Τα σετ: 27-29, 18-25, 18-25

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 3 άσσους, 40 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 55 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 12 λάθη αντιπάλων.

Π.Α.Ο.Κ. (Κώστας Δεληκώστας): Άγκανιτς 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Σωτηρίου 10 (8/21 επ., 38% υπ. – 38% άριστες), Τακουρίδης 2 (1/3 επ., 1 άσο), Πριγκέν 1 (1 άσσος), Εβάντρο 16 (15/27 επ., 1 άσσος, 43% υπ. – 27% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 14 (12/40 επ., 2 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 40% υπ. – 40% άριστες), Παπαλεξίου 2 (2/3 επ.), Κομητούδης, Κανέλλος, Μπούτος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Φρομ 14 (10/27 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 40% υπ. – 24% άριστες), Στιβαχτής 1 (1/1 επ.), Μιγιαΐλοβιτς 19 (17/30 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 33% υπ. – 17% άριστες), Έγκλεσκανς 22 (19/38 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Βουλκίδης, Όκολιτς 9 (8/11 επ., 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 79% υπ. – 43% άριστες), Χαραλαμπίδης 2 (0/2 επ., 2 μπλοκ), Κασαμπαλής.

15/04/2024

Τελικός «αιωνίων» Νο2

Δεύτερος τελικός «αιωνίων» στο κλειστό του Ρέντη με τον Ολυμπιακό να θέλει να ντουμπλάρει τις νίκες του επί του Παναθηναϊκού και τους “πράσινους”...