Απόδραση Ασκληπιού απο τη Νεάπολη

Δεύτερη σερί νίκη  για τον Ασκληπιό ο οποίος πέρασε μέσα απ τη Λάρισα με 2-3  κόντρα στο γηπεδούχο Φιλαθλητικό για τον Β1 υποόμιλο της Α2 κατηγορίας και βελτίωσε τη θέση του, στον βαθμολογικό πίνακα.

Ήταν ένα πολύ συναρπαστικό παιχνίδι, με τον Ασκληπιό να παίρνει το 1ο σετ, τον Φιλαθλητικό να ισοφαρίζει σε 1-1, την ομάδα των Τρικάλων να προηγείται με 1-2,  την ισοφάριση σε 2-2 για την ομάδα της Λάρισας και τις  νικήτριες να κερδίζουν με  με 15-17 το τάι μπρέικ-θρίλερ.

Στο 1ο σετ ο Ασκληπιός μπήκε δυνατά και άνοιξε απ΄την αρχή τη διαφορά 4-11, 9-16 και πήρε το σετ 15-25.

Στο 2ο σετ αλλαγή εικόνας με τον Φιλαθλητικό να προηγείται 7-4 και 18-10 και στο τέλος να επικρατεί με 25-19.

Μεγάλη μάχη στο τρίτο σετ 5-5 και 10-10 μέχρι το 17-17. Απ το σημείο αυτό ο Ασκληπιός πήρε μια διαφορά 2-3 πόντων φτάνοντας στην κατάκτηση του σετ με 21-25.

Στο τέταρτο σετ οι δυο ομάδες πηγαίνανε πόντο πόντο μέχρι το 13-13. Απ το σημείο αυτό ο Φιλαθλητικός είχε μια διαφορά 2 πόντων αλλά ο Φιλαθλητικός μπόρεσε να φέρει το ματς στο 20-20. Τελικά το σετ πήγε στον Φιλαθλητικό με 25-20.

Στο πέμπτο σετ ο Ασκληπιός ξεκίνησε δυνατά 2-5 και 8-11 για να έχουμε την ισοφάριση 12-12 και με τον Φιλαθλητικό να περνάει μπροστά 14-12. Το υπόλοιπο του σετ ανήκει αποκλειστικά στον Ασκληπιό. Αφού κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια 14-14 και να επικρατήσει στις λεπτομέρειες με  15-17 και 2-3.

Πρώτες μεταξύ ίσων το εκπληκτικό δίδυμο Τόλλιου-Χατζηχριστοδούλου,  που πέτυχαν συνολικά 44 πόντους (!) και οι οποίες πήραν απο το χερι την ομάδα του Ασκληπιού και την οδηήγησαν  στη μεγάλη απόδραση απο το κλειστό της Νεάπολης.

Τα σετ  15-25,  25-19,  21-25,  25-20,  15-17

Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός (Πράπας Λ.) Μπαζιάνα Ε. Υφαντή Ε. Παραφέστα Α. Μαυροπάνου Ο. Καλογήρου Σ. Γαλογαύρου Μ. Κουμπούρα Ε. Μητσογιάννη Δ. Γκαμζάρη Φ. Μπάλλα Σ. Σταμούλη Ι. Ντουλμέρη Β. Αναγνωστοπούλου Δ. Βαβάτσικου Β.

Ασκληπιός (Παναγιάρη Σ.) Γεωργοπούλου Α. 11π. (6/19επ. 4 άσσους 1 μπλοκ) Τόλλιου Ε. 22π.(20/35επ. 1 άσσο 1μπλοκ), Τσιούκα Γ. 10π. (6/11επ. 2άσσου 2μπλοκ) Γεωργάκη Ε. 3π. (3άσσους) Βουλγαράκη Κ. 8π.(6/25επ. 1μπλοκ 1άσσο) , Χατζηχριστοδούλου Α. 22π.(21/47επ. 1άσσο 1μπλοκ) Κοτσίρα Δ./λ. 1π.(74% καλές υπ.) Αθανασοπούλου Ε. 2π.(2/3επ.) Γεωργίου Μ. 1π (1/1επ.) Παπαθεοδώρου Ε. 2π.(1/1επ. 1άσσος) Βράκα Ρ. /λ.,Γιάννη Β. 2π. (2/5επ.)