ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ

Με το… αριστερό η Εθνική γυναικών

Με το… αριστερό ήταν το ντεμπούτο της εθνική μας ομάδας γυναικών στο Ευρωπαϊκό Λιγκ στο « Χαλκιοπούλειο» κλειστό της Λαμίας. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ηττήθηκε σχετικά εύκολα με 3-0 από την ανώτερη και πιο έμπειρη Τουρκία.

Η ελληνική ομάδα ήταν απογοητευτική, με κακή υποδοχή , έλλειψη ομαδικότητας, συγκέντρωσης και πολλά ατομικά λάθη. Οι δύο ομάδες θα συναντηθουν και πάλι την Παρασκευή την ίδια ώρα (18.00 ΕΡΤ2). Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά στο δεύτερο σετ όταν τα κορίτσια του Καλμαζίδη προηγήθηκαν 15-4 και έχασαν το σετ με 23-25!

Απο την εθνική φάνηκαν κατά διαστήματα Μερτέκη, Παπαφωτίου και Λαμπρούση απο την Τουρκία  που έδιξε πολυ πιο έτοιμη αγωνιστικά και πνευματικά, μορφή η Γιλντιρίμ και εξαιρετικές Γκουρκαϊνάκ και Τσακίρογλου

Η εικόνα του ματς

1ο σετ: Πολύ δυνατά ξεκίνησε η ελληνική ομάδα το σετ η οποία εκμεταλλεύτηκε τα λάθη στην υποδοχή της Τουρκίας και με τη Γιώτα προηγήθηκε με 7-5 και 8-5.

Οι φιλοξενούμενες μετά το τάιμ άουτ κατάφεραν να ανασυνταχθούν να δυσκολέψουν το σέρβις , να βελτιώσουν την υποδοχή και με αιχμή τη Γιλντιρίμ να κάνουν σερί 3-6 και να περάσουν μπροστά με 8-11!

Η εθνική κατάφερε να μειώσει στους δύο (10-12) αλλά όταν η πασαδόρος Τανζού πήγε στο σέρβις, με εξαιρετικά σέρβις και κακή ελληνική υποδοχή, εκτόξευσε την διαφορά στο +4 (11-15). Η ελληνική ομάδα με νέο ξέσπασμα που είχε μπροστάρισες τις Λαμπρούση, Μερτέκη έφερε το ματς στα ίσια με 15-15.

Και πάλι όμως οι διεθνείς μας δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν το καλό μομέντουμ, με συνεχή λάθη στην υποδοχή οι φιλοξενούμενες άνοιξαν την ψαλίδα του σκορ με 16-20 και 18-22.

Τα κορίτσια του Καλμαζίδη έδειξαν διάθεση να μην παραδοθούν , μείωσαν σε 19-22, ο ομοσπονδιακός τεχνικός μάλιστα άλλαξε πασαδόρο και διαγώνια ρίχνοντας Βασιλαντωνάκη-Χριστοδούλου αντί των βασικών Παπαφωτίου –Κιόση αλλά η ανατροπή δεν ήρθε.

Οι φιλοξενούμενες διατήρησαν το προβάδισμα με 21-23, 22-24 και 22-25 με φιλέ της Λαμπρούση, κάνοντας το 0-1. Να σημειωθεί ότι οι Τουρκάλες είχαν πέντε άσους!

Μεγάλη ανατροπή απο Τουρκία

2ο σετ: Σίφουνας στο δεύτερο σετ ήταν το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα. Μ εκπληκτική την Αθηνά Παπαφωτίου από το σερβίς να «βομβαρδίζει» την Τουρκική υποδοχή η εθνική μας προηγήθηκε με 6-0, 7-1 και 10-1 με τη Λαμπρούση να τελειώνει μπάλες σε πρώτο χρόνο από το κέντρο!

Με εξαιρετική ψυχολογία και φοβερό ρυθμό η εθνική μας συνέχισε να σφυροκοπεί τις φιλοξενούμενες και με διαδοχικούς πόντους από Γιώτα, Μερτέκη ανέβασε τη διαφορά στο 14-3 και 15-4 !

Και ενώ όλοι όσοι βρίσκονταν στο « Χαλκιοπούλειο» πίστεψαν ότι η Ελλάδα θα κατακτούσε το σετ με περίπατο, έκαναν λάθος! Οι έμπειρες Τουρκάλες έκαναν την μεγάλη ανατροπή και κατέκτησαν το σετ! Απίστευτο και όμως αληθινό!

Οι διεθνείς μας χαλάρωσαν τρομερά και με την είσοδο της Τσακίρογλου οι αντίπαλες μας έβγαλαν φοβερή υποδοχή, έκαναν σερί 20-6 και πέρασαν μπροστά με 21-24! Με ατομικές προσπάθειες της Γιώτα και της Βασιλαντωνάκη, η εθνική πλησίασε στον πόντο 23-24 και έδωσε νέα ελπίδα ανατροπής αλλά αυτό δεν έφτανε. Και πάλι οι έμπειρες νικήτριες πήραν το σετ με 23-25 κάνοντας αναπάντεχα το 0-2.

3 σετ: Με καλή ψυχολογία από τη μεγάλη ανατροπή οι Τουρκάλες πήραν εύκολα το προβάδισμα στο σκορ απέναντι στις σοκαρισμένες ελληνίδες με 8-11 και 10-14.

Η είσοδος της Όλγας Στράντζαλη που πίεσε από το σέρβις, μείωσε προσωρινά σε 12-14 αλλά και πάλι οι αντίπαλες μας αντέδρασαν σωστά, με καλό μπλοκ και υποδοχή, τέλειωσαν εύκολα πολλές μπάλες και ξέφυγαν με 14-18.

Με ατομικές προσπάθειες της Λαμπρούση και Παπαφωτίου η εθνική μείωσε προσωρινά σε 21-24 αλλά η Γιλμάζ με ψύχραιμη επίθεση έγραψε το τελικό 21-25 και το τελικό 3-0.

Τα σετ: 22-25, 23-25,21-25

Ελλάδα (Καλμαζίδης) Νομικού 10 (7/18 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 37% υπ. – 16% άριστες), Παπαφωτίου 3 (1/1 επ., 2 άσοι), Κιόση 4 (3/14 επ., 1 μπλοκ), Λαμπρούση 8 (5/11 επ., 3 μπλοκ), Μερτέκη 9 (8/17 επ., 1 μπλοκ, 53% υπ. – 37% άριστες), Γιώτα 5 (2/8 επ., 3 μπλοκ), Αρτακιανού -λ (68% υπ. – 37% άριστες) / Βασιλαντωνάκη 7 (6/14 επ., 1 άσο), Χαντάβα, Χριστοδούλου Στράντζαλη 2 (1/8 επ., 1 άσο)

Τουρκία (Γενγκίλ) Γιλμάζ 6 (1/5 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Γκιουλέρ 1 (1 άσο), Γιλντιρίμ 10 (8/18 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. – 17% άριστες), Μποζ 8 (7/30 επ., 1 άσο), Γκουρκαϊνάκ 11 (6/8 επ., 5 άσοι), Αϊντινογκιουλαρί 7 (3/3 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Καϊτσάν -λ (38% υπ. – 19% άριστες) / Κεστιρενγκόζ4 (3/7 επ., 1 άσο), Καρασόι 1 (1 άσο), Τσακίρογλου 6 (6/11 επ.)