ΕΝΩΣΕΙΣ-ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ

Δύσκολη νίκη για Μαρκόπουλο

markopoulo neanides-23456

Το Μαρκόπουλο χρειάστηκε να φτάσει στο τάι μπρέικ για να λυγίσει την αντίσταση του Απόλλωνα Πατρών και η Αναγέννηση Σάμου που επικράτησε του Κύδωνα Χανίων συνέχισαν με νίκες στην 3η ημέρα του Α’ ομίλου του Πανελληνίου πρωταθλήματος Νεανίδων.

Κύδωνας Χανίων-Αναγέννηση Σάμου 1-3

Σε ένα «τρελό»ματς η Αναγέννηση Σάμου πανηγύρισε την πρώτη της νίκη κόντρα στον Κύδωνα Χανίων. Η ομάδα της Σάμου πήρε εύκολα το πρώτο σετ, ο Κύδων πήρε ακόμη πιο εύκολα το δεύτερο και μετά άρχισαν τα μεγάλα σερί και οι μεγάλες ανατροπές.

Η Αναγέννηση στο τρίτο προηγήθηκε με 10-16, αλλά το σκορ έγινε 16-17, για να φτάσουμε στο 20-20 που μετατράπηκε σε 20-22 με την Σάμο να κρατά τη διαφορά ως το τέλος.

Ο Κύδων φάνηκε ότι θα οδηγήσει το ματς στο τάι μπρέικ, καθώς προηγήθηκε με 14-7 και 17-8, όμως η Αναγέννης με ένα απίθανο σερί μείωσε σε 18-17, ισοφάρισε 20-20 και με ένα νέο σερί 0-5 πήρε το σετ και τη νίκη.

Τα σετ: 17-25, 25-11, 23-25, 20-25

Κύδων Χανίων (Ζιώγας) Πιπεράκη, Χαριτάκη, Ρηγάκου, Ποντικάκη, Βιριράκη, Κατριτζιδάκη, Κορομηλά Μ. -λ / Καριωτάκη, Καπουράνη, Κορομηλά Α. , Σκευάκη, Μαθιουδάκη

Αναγέννηση Σάμου (Φαρατσής) Παπαδοπούλου, Μαραθοκαμπίτου, Κίννα, Βογιατζή, Φράγκου, Τζιβανάκη, Αντωνούσου -λ / Γκουντίντα.

Μαρκόπουλο-Απόλλων Πατρών 3-2

Το Μαρκόπουλο χρειάστηκε πέντε σετ για να κάμψει την αντίσταση του εξαιρετικού Απόλλωνα Πατρών. Ο ΑΟΜ πήρε το πρώτο σετ, αλλά στα δύο επόμενα ο Απόλλωνας με πίεση στο σερβίς έφερε τα πάνω κάτω και προηγήθηκε με 1-2.

Στο δ’ σετ το Μαρκόπουλο αντέδρασε και ισοφάρισε για να οδηγηθούμε στο τάι μπρέικ όπου έγινε μάχη μέχρι το 10-9 όταν και πήγε η Νικολογιάννη στο σερβίς για να διαμορφώσει το τελικό 15-9.

Τα σετ: 25-17, 22-25, 19-25, 25-21, 15-9

Μαρκόπουλο (Καλαρά) Νικολογιάννη, Τσιάκουλα, Καρακάση, Αλεξάκου, Μπαμπίρη, Γκλιάτη, Τουλγαρίδου -λ / Μολδοβανίδη -λ, Αλεξανδράκη, Γεωργακοπούλου, Γεωργατζή.

Απόλλων Πατρών (Καράβολας) Παπαγιάννη, Κόλλια, Αρβανιτοπούλου, Σωτηρίου, Καρνάτσου, Κανελλοπούλου, Καράβολα -λ / Κανίστρα-λ, Γιαννοπούλου, Πατρώνη, Παΐσιου, Μακρή.

Η βαθμολογία
1.Αιγάλεω (6-1) 4
2.Μαρκόπουλο (6-2) 4
3.Απόλλων Πατρών (6-6) 4
4.Αναγέννηση Σάμου (3-4) 3
5.Κύδων Χανίων (1-9) 3

Το πρόγραμμα του Σαββάτου:
17:30, ΑΟ Αιγάλεω – ΑΟ Κύδων Χανίων
19:30, Αναγέννηση Σάμου – ΑΟ Μαρκοπούλου

Α΄ όμιλος

Ελπίδα- Η ρακλής 3-0

Η Ελπίδα Αμπελοκήπων έκανε το 2χ2 στον Α’ όμιλο της ημιτελικής φάσης του Πανελληνίου πρωταθλήματος Νεανίδων, ενώ ο Αρχέλαος Κατερίνης πανηγύρισε την πρώτη του νίκη.

O Hρακλής διατήρησε προβάδισμα 2-3 πόντων μέχρι τα μέσα του πρώτου σετ και στη συνέχεια η Ελπίδα ανέτρεψε την κατάσταση. Δύο χαμένα σερβίς στον 23ο και τον 24ο πόντο ξανάβαλαν την Ηπειρωτική ομάδα στη διεκδίκηση του σετ, αλλά η Ελπίδα ήταν αποτελεσματική στις κόντρα επιθέσεις και προηγήθηκε 1-0.

Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη,  η Ελπίδα πίεσε πολύ από τη γραμμή του σέρβις και η υποδοχή του Ηρακλή κατέρρευσε, με αποτέλεσμα η διαφορά να εκτοξευθεί σε διψήφιο αριθμό πόντων και το παιχνίδι να τελειώσει εύκολα για την ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Τα σετ: 26-24, 25-11, 25-15

ΕΛΠΙΣ (Χρυσομαλλίδης): Καραμούτσα, Νώτη, Κομνίνο, Ντολοπούλου, Καλαντάτζε, Δροσοπούλου, Δάκου (λ) – Ευγενίδου (λ), Παπάζογλου, Χυτίρογλου, Σαλαγκούδη, Τσιφλικιώτη, Δριντσούδη, Πανταζή.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ζιώγος): Κατσιμάνη, Δασκάλου, Ζερβοπούλου, Παναγιωτίδου, Ζιώγου, Καρατζόγλου, Α. Τσάνη (λ) – Αναστασούλη (λ), Ν. Τσάνη, Σταύρου, Γκλαντζούνη, Δημητρέλλου.

 ‘Ερμης-Αρχέλαος 3-0

Ο Ερμής Δράμας ξεκίνησε καλύτερα και τον αγώνα και πήρε το πρώτο σετ, ωστόσο στα επόμενα δύο ο Αρχέλαος κυριάρχησε πλήρως για να ακολουθήσει ένα δραματικό τέταρτο σετ.

Η ομάδα της Δράμας είχε σταθερά το προβάδισμα με τον Αρχέλαο να ισοφαρίσει στο 21-21 και να παίρνει τελικά το σετ και τη νίκη στις λεπτομέρειες.

Τα σετ: 25-20, 18-25, 16-25, 23-25

ΕΡΜΗΣ (Κυριαζίδης): Λαμπράκη, Μιχαηλίδου, Παλλικάρη, Γαϊτανίδου, Παπαϊωάννου, Νταλιάνη, Παπαποστόλου (λ) – Ιωαννίδου (λ), Κάππα, Λασκαρίδου, Βροχίδου, Πασπαλά.

ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Τσιουπλής): Μάτιου, Γεωργαντά, Πεπονή, Τσιουτσιούλη, Ντίτσα, Χανδόλια, Συβρίδου (λ) – Α. Δερβένη (λ), Φ. Δερβένη, Τζιλίνη.

Η βαθμολογία
1.Ελπίδα (6-1) 4
2.Αρχέλαος Κατερίνης (4-4) 3
3.ΕΑ Λάρισας (3-1) 2
4.Ερμής Δράμας (2-6) 2
5.Ηρακλής Ιωαννίνων (0-3) 1

Το  πρόγραμμα του Σαββάτου
18:00, Ερμής Δράμας – Ηρακλής Ιωαννίνων
20:00, ΕΑ Λάρισας – Αρχέλαος Κατερίνης

ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ