Α2 ΑΝΔΡΩΝ

Έτοιμοι για τα μπαράζ ανόδου

athlos-kalamaria-omadikh-2-17

Άθλος Ορεστιάδας και ΧΑΝΘ ολοκλήρωσαν τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις στον Β Όμιλο της Α2 ανδρών και πλέον μετρούν αντίστροφα για την έναρξη του μίνι πρωταθλήματος ανόδου διεκδικώντας από τα μπαράζ του Βορρά το ένα εισιτήριο προς την Volleyleague…

Κράμερ εναντίον Κράμερ

Στην Ορεστιάδα το ντέρμπι μεταξύ Άθλου και ΑΟΟ έβγαλε νικητή τον Άθλο που με 11 νίκες και μόλις 3 ήττες κατέκτησε την 1η θέση στον 1ο Υποόμιλο του Β Ομίλου και κάνει όνειρα ανόδου την ώρα που οι «πράσινοι» θα παλέψουν για την παραμονή της στα play-out.

Η ΓΕ Αλεξανδρούπολης έκανε την έκπληξη απέναντι στην Ελπίδα Αμπελοκήπων παίρνοντας ένα πολύτιμο τρίποντο, ενώ ο Απόλλωνας Καλαμαριάς επικράτησε του Άρη με 3-0…

Έτσι Άθλος Ορεστιάδας, Ελπίδα Αμπελοκήπων, Απόλλων Καλαμαριάς και Κομοτηνή κατέλαβαν τις πρώτες τέσσερις θέσεις της βαθμολογίας και θα αγωνιστούν σε πρωτάθλημα δύο γύρων, σύμφωνα με το πρόγραμμα των αγώνων που θα βγει μετά από κλήρωσης την Δευτέρα στα γραφεία της ΕΠΕΣΘ (5/2).

H βαθμολογία στα play off διαμορφώνεται ως εξής:

Άθλος Ορεστιάδας            4β
Ελπίδα Αμπελοκήπων      3
Απόλλων Καλαμαριάς      2
ΑΕ Κομονητής                   1
Οι ομάδες που θα καταλάβουν την 1η και 2η θέση στον τελικό βαθμολογικό πίνακα, θα προκριθούν στην Γ’ φάση.

Παράλληλα στα play out, ο Άρης, ο ΑΟ Σερρών, η ΓΕ Αλεξανδρούπολης και ο ΑΟ Ορεστιάδας που κατέλαβαν την 5η, 6η, 7η και 8η θέση αντίστοιχα, θα αγωνιστούν σε πρωτάθλημα δύο γύρων με βαθμολογία.

H βαθμολογία των πλέι άουτ διαμορφώνεται ως εξής:

Άρης                                4β
ΑΟ Σερρών                     3
ΓΕ Αλεξανδρούπολης   2
ΑΟ Ορεστιάδας              1

Β’ όμιλος – 1ος υποόμιλος – 14η αγωνιστική
ΑΟ Σερρών – ΜΓΣΑΕ Κομοτηνής 3-2 (18-25, 25-18, 21-25, 25-19, 15-7)
ΑΣ Άθλος Ορεστιάδας – ΑΟ Ορεστιάδας 3-0 (25-13, 25-15, 25-18)
Απόλλων Καλαμαριάς – ΑΣ Άρης 3-0 (27-25, 25-17, 25-21)
ΓΕ Αλεξανδρούπολης – Ελπίς Αμπελοκήπων 3-1 (34-32, 25-23, 19-25, 25-20)

Ξεκινά πρώτη η ΧΑΝΘ

Αντίστοιχα, στον Β2 όμιλο στις πρώτες τέσσερις θέσεις τερμάτισαν οι ΧΑΝΘ, Νέστορας, Πήγασος Πολίχνης και Αναγέννηση Άρτας. Η ομάδα της Αναγέννησης ισοβάθμησε με τον Αρχέλαο στην 4η θέση, ωστόσο υπερτερεί στην βαθμολογία. Οι δύο ομάδες έχουν από μία νίκη με 3-2 στα μεταξύ τους παιχνίδια και όλα κρίθηκαν στους πόντους όπου η ομάδα της Άρτας συγκέντρωσε 207 έναντι 205 του Αρχέλαου.

Η βαθμολογία στα play off διαμορφώνεται ως εξής:

ΧΑΝΘ                         4β.
Νέστορας                   3
Πήγασος Πολίχνης  2
Αναγέννηση Άρτας  1

Στα πλέι άουτ παίρνουν μέρος οι Αρχέλαος Κατερίνης, Μακεδονικός και Φθία Λαμίας.
Η βαθμολογία διαμορφώνεται ως εξής

Αρχέλαος Κατερίνης    3β
Μακεδονικός                 2
Φθία Λαμίας                  1

Υπενθυμίζεται ότι τη Δευτέρα 5/2 στα γραφεία της ΕΠΕΣΘ θα διεξαχθεί η κλήρωση και κατόπιν θα ανακοινωθεί το πρόγραμμα των play off και play out.

Β’ όμιλος – 2ος υποόμιλος – 14η αγωνιστική
Πήγασος Πολίχνης – Φθία Λαμίας 3-0 (25-12, 25-16, 25-16)
ΑΜΣ Νέστωρ – Αρχέλαος Κατερίνης 2-3 (25-22, 23-25, 21-25, 25-17, 13-15)
Αναγέννηση Άρτας – ΑΣ Μακεδονικός 3-1 (25-18, 25-27, 25-15, 25-14)

ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ