ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ

Φινάλε με ήττα για την εθνική

Την πρώτη της ήττα με 3-0 από την πρωτοπόρο του ομίλου, Σλοβενία, για το Ευρωπαϊκό Λιγκ 2016, γνώρισε η Εθνική Γυναικών στην αυλαία του 1ου τουρνουά του 3ου ομίλου στην πόλη Νιρεγιχάζα της Ουγγαρίας.

Πλέον οι αγώνες του ομίλου συνεχίζονται εντός έδρας για την γαλανόλευκη, με τη διοργάνωση του δεύτερου ομίλου να μεταφέρεται την επόμενη εβδομάδα στη Μεγαλόπολη, απο 9-11 Ιουνίου.

Η Σλοβενία ήταν καλύτερη και στα τρία σετ.  Αρχικά στο πρώτο σετ η εθνική μας ομάδα ειχε μεγάλο πρόβλημα να διασπάσει το  πολύ καλό μπλόκ των αντιπάλων και σε συνδυασμό με  κάποια ατομικά λάθη, οι νικήτριες πήραν προβάδισμα με 13-18 που κράτησαν μέχρι το τέλος με 21-25 και   έκαναν το 0-1.

Κακό ξεκίνημα και στο δεύτερο σετ για την Ελλάδα, όπου βρέθηκε πίσω στο σκορ με 9-14 και 13-17.  Η πίεση στο σέρβις και το εξίσου καλό μπλοκ, έδωσαν τη δυνατότητα στη Σλοβενία να ξεφύγει με εφτά (13-20) και 14-21.  Οι διεθνείς μας μείωσαν προσωρινά  με το σερβίς της Διώτη σε 18-22, αλλά το μπλόκ των Σλοβένων λειτούργησε ξανά για να φτάσουν με άνεση το 18-25 και το 0-2 σετ

Στο τρίτο σετ η εθνική τα εδωσε όλα για να πάρει ένα σετ και ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το 16-14.  Με σερί όμως 6-2 κυρίως από το σέρβις, οι Σλοβένες ξέφυγαν 22-16 και ουσιαστικά «κλείδωσαν»  την κατάκτηση του σετ το οποίο έληξε με 18-25 και συνολικό σκορ 0-3.

Τα σετ: 25-21, 25-18, 25-18

Σλοβενία (Νάιντιτς) Μπόζιτς 4 (2 άσοι, 2 μπλοκ), Ρέτσεκ 8 (7/16 επ., 1 άσο), Τσβετάνοβιτς 12 (12/20 επ., 38% υπ. – 14% άριστες), Πότοκαρ 15 (13/21 επ., 2 άσοι, 67% υπ. – 00% άριστες), Πλάνινσετς 5 (5/5 επ.), Γκρούντινα 12 (6/9 επ., 4 άσοι, 2 μπλοκ), Μέντβεντ –λ (69% υπ. – 15% άριστες) / Μπλάγνε, Ίγκλιτσαρ 2 (1 άσο, 1 μπλοκ), Νάιντιτς 3 (3 άσοι).
Ελλάδα (Καλμαζίδης) Βασιλαντωνάκη 3 (3/11 επ., 41% υπ. – 09% άριστες), Χριστοδούλου 4 (1/4 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Κιόση 12 (11/25 επ., 1 μπλοκ), Λαμπρούση 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Γιώτα 8 (6/10 επ., 2 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 4 (4/12 επ., 40% υπ. – 20% άριστες), Αρτακιανού –λ (82% υπ. – 36% άριστες) / Παπαφωτίου, Διώτη 2 (1 άσο, 1 μπλοκ), Στράντζαλη 3 (3/3 επ.), Μερτέκη 2 (2/7 επ., 60% υπ. – 30% άριστες).