Λάϊος: «Πληρώνονται ακριβά τα λάθη «αιωνίων»

Στην σπουδαία καριέρα του ως αθλητής στέφθηκε πρωταθλητής με τις φανέλες και των δύο ομάδων, ενώ και ως προπονητής βρέθηκε και στους δυο πάγκους των “αιωνίων”. Ο 63χρονος νυν τεχνικός του Πανερυθραϊκού, Γιάννης Λάιος δίνει για λογαριασμό του Volleyplanet τις εκτιμήσεις του για το πρώτο φετινό ντέρμπι “αιωνίων”.

Λίγες ώρες πριν από το αυριανό (17.00)πρώτο φετινό ντέρμπι Παναθηναϊκού-Ολυμπιακού στην Κυψέλη, ο πολύπειρος τεχνικός  και ακαδημαϊκός,  περνάει από το… μικροσκόπιο τους δύο αντιπάλους και αναλύει διεξοδικά για λογαριασμό του Volleyplanet τα υπέρ και τα κατά τους,.

“Από την αρχή του πρωταθλήματος όλοι παραδέχονται την πληρότητα του Ολυμπιακό σε δυναμικό παικτών (και με εναλλακτικές λύσεις) και της έχουν δώσει το προβάδισμα για την κατάκτηση του τίτλου. Στα μέχρι τώρα αποτελέσματα έχει πετύχει 7 νίκες και 1 ήττα και είναι 1ος στη βαθμολογία Από αυτά έχει παίξει 5 εντός έδρας και 3 εκτός

Με τους διεκδικητές της 4αδας (ΠΑΟΚ-ΕΘΝΙΚΟ-ΚΗΦΙΣΙΑ) έφερε 3 φορές το παιχνίδι στα 5 σετ (2 νίκες-1 ήττα). Ο Παναθηναϊκός που είχε σαν 1ο στόχο την αποφυγή των πλει-αουτ μέχρι σήμερα έχει καταφέρει να κάνει 5 νίκες αλλά δεν έχει παίξει ακόμα με τους 3 από τους 4 πρώτους (έχασε από Κηφισιά 3-1).

Η μόνη σύγκριση που μπορεί να γίνει αφορά τα εκτός έδρας παιχνίδια του Ολυμπιακού και τα εντός του Παναθηναϊκού και μάλιστα ανά σετ

17,5 6,8 12,2 23 2,5 1,2 17,7 0,9 26,2 1,8 2,5 13,6 2,6

Και οι 2 ομάδες κερδίζουν περίπου τους ίδιους πόντους σε κάθε σετ 17,6 & 17,5 Δηλαδή είναι σταθερές ακόμα και στα λάθη που κάνουν.

Το σερβίς του Ολυμπιακού είναι ελαφρώς πιο επικίνδυνο 3,2 λάθη & 1,5 πόντους έναντι 2,5 &1,2.

Τα λάθη της υποδοχής σε κάθε σετ είναι τα ίδια 1,0 & 0,9 (δεν γνωρίζουμε το ποσοστό της ποιότητας που διευκολύνει την επιθετική ανάπτυξη).

Στην επίθεση ο Ολυμπιακός κάνει 1 λιγότερο λάθος σε κάθε σετ και είναι ελαφρά πιο αποτελεσματικός στο μπλοκ.

ΣΥΝΟΛΙΚΑ δεν μπορεί να δοθεί κανένα προβάδισμα σε καμία ομάδα και δικαιολογημένα χαρακτηρίζεται το παιχνίδι ΝΤΕΡΜΠΥ

Πρόβλεψη;

Η ομάδα που θα ξεπερνάει τα 6-7 λάθη ή 1-2 λάθη περισσότερα από τον αντίπαλο θα χάνει και το σετ. Συνεπώς η ψυχραιμότερη (και καλύτερα ψυχολογικά) ομάδα θα κερδίσει τον αγώνα που προβλέπεται να έχει περισσότερα από 3 σετ !!

15/04/2024

Τελικός «αιωνίων» Νο2

Δεύτερος τελικός «αιωνίων» στο κλειστό του Ρέντη με τον Ολυμπιακό να θέλει να ντουμπλάρει τις νίκες του επί του Παναθηναϊκού και τους “πράσινους”...