ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ

Ήττα με ανατροπή οι έφηβοι

Με το αριστερό… ξεκίνησε και η εθνική εφήβων στον προκριματικό όμιλο της Σερβικής πόλης Βρίνιατσκα Μπάνια.  Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έχασε μετά απο μεγάλη μάχη από την Εσθονία με 3-2 (18-25, 22-25, 25-14, 25-21, 15-8) στη σάλα «Βλαντε Ντίβατς» αν και προηγήθηκε με 2-0 και θέλει πλέον δύο νίκες με Λευκορωσία και Σερβία για να ελπίδες  πρόκρισης στην τελική φάση.

Να υπενθυμίσουμε ότι απευθείας πρόκριση στα τελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος παίρνει ο 1ος του ομίλου, ενώ ο δεύτερος και ο καλύτερος τρίτος όλων των ομίλων θα αγωνιστούν σε μπαράζ πρόκρισης.

Στον αγωνιστικό τομέα οι έφηβοι ξεκίνησαν πολύ καλά το ματς, βρέθηκαν μπροστά με νταμπλ σκορ 9-18, στη συνέχεια χαλάρωσαν, έκαναν εύκολα λάθη και οι Εσθονοί με σερί 9-3 πλησίασαν στο -3 (18-21) αλλά ευτυχώς οι παίκτες μας, ανέβασαν την απόδοση τους, βρήκαν λύσεις στην επίθεση και πήραν το σετ με 18-25 και 0-1.

Και στο δεύτερο σετ το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν καλύτερο, εισε συνεχώς ένα προβάδισμα 2-3 πόντων μέχρι τους τελευταίους πόντους που οι αντίπαλοι μας κατάφεραν να φτάσουν στο 19-20 και να απειλήσουν με ανατροπή. Οι παίκτες του Αγγελόπουλου κατόρθωσαν να ξεφύγουν με 20-23, η Εσθονία πλησίασε στο 22-23 αλλά και πάλι η γαλανόλευκη, μπόρεσε να αντέξει και με τον Σπυριούνη να παρει το σετ με 22-25 και 0-2.

Στο τρίτο σετ η εθνική είχε κατακόρυφη πτώση και εδωσε την ευκαιρία στους αντιπάλους να πάρουν ένα εύκολο σετ με 25-14 και να μειώσουν σε 2-1.

Έπεσαν κορμιά στο τέταρτο σετ όπου οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι μέχρι τους 17 πόντους. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ξέφυγε προσωρινά με 17-19 αλλά οι Εσθονοί με αντεπίθεση διαρκείας με σερί 5-0 πέρασαν μπροστά με 22-19 και εκεί η εθνική μας παραδόθηκε και έδωσε την ευκαιρία στους τυπικά γηπεδούχους να επικρατήσουν με 25-21 να ισοφαρίσουν με 2-2 και να πάνε το ματς στο τάι μπρέικ.

Στο πέμπτο ματς η εθνική πολύ κουρασμένη δεν μπόρεσε να κοντράρει καθόλου, ‘έμεινε πολύ γρήγορα πίσω με 11-4 και οι Εσθονοί ολοκλήρωσαν την ανατροπή με 15-8 και 3-2.

Κορυφαίοι απο την εθνική μας οι Σπυριούνης με 25 και Κάββουρας με 12.

Τα σετ: 18-25, 22-25, 25-14, 25-21, 15-8

Εσθονία (Λούουτσεπ) Ουουσκάρι 18 (14/43 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Βιιντάλεπ 7 (4/10 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Βίιμπερ (8 (5/8 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Κάιμπαλντ 17 (13/32 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 50% υπ. – 32% άριστες), Καρπ 12 (5/8 επ., 1 άσο, 6 μπλοκ), Όρουταρ 1 (1/3 επ.), Βάλτινγκ -λ (42% υπ. – 27% άριστες) / Κορότκοφ 8 (5/13 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 50% υπ. – 32% άριστες), Βάνκερ.

Ελλάδα (Αγγελόπουλος) Κανελλόπουλος 1 (1 άσο), Χρηστινίδης 5 (3/9 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 20% υπ. – 10% άριστες), Κάββουρας 12 (9/31 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Παπαλεξίου 6 (4/6 επ., 2 μπλοκ), Σπυριούνης 25 (18/39 επ., 3 άσοι, 4 μπλοκ, 44% υπ. – 22% άριστες), Τσέλιος 5 (3/6 επ., 2 άσοι). Μπυράκης -λ (27% υπ. – 12% άριστες) / Τζιουμάκας 7 (7/15 επ., 43% υπ. – 21% άριστες), Κωτσάκης, Αδά, Καπετανίδης 1 (1/6 επ.), Χατζηγεωργίου 1 (1 μπλοκ).

Aγγελόπουλος: Ανοιχτή η πρόκριση

«Ξέραμε ότι παίζαμε με μια καλή και αθλητική ομάδα και για 2.5 σετ παίζαμε εξαιρετικά με σωστή τακτική, αλλά μετά την απώλεια του τρίτου σετ χάσαμε τη φρεσκάδα μας με τη μεγάλη ευκαιρία να χάνεται στο 19-17 του δ’ σετ… Εκεί δεν πιέσαμε όσο έπρεπε στο σερβίς και ήρθε η ανατροπή. Εγώ περιμένω ότι στα άλλα δύο ματς θα είμαστε ακόμη καλύτεροι και η πρόκριση είναι ακόμη ανοικτή», είπε ο Ομοσπονδιακός τεχνικός Άρης Αγγελόπουλος.