PRE LEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Πέρασε από την Κόρινθο η Ένωση

Εύκολο έργο είχε η ΑΕΚ κατα την 7η αγωνιστική της Preleague καθώς επικράτησε 3-0 εκτός έδρας της Κορίνθου δίνοντας έτσι συνέχεια στα τελευταία θετικά αποτελέσματα της στο πρωτάθλημα.

Την 6η νίκη της στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η ΑΕΚ στην Κόρινθο. Οι “κιτρινόμαυρες” του Γιώργου Μπακοδήμου δεν συνάντησαν κανένα πρόβλημα απέναντι στις γηπεδούχες και με το “καθαρό” 3-0 έφθασαν στο τρίποντο που τις επανέφερε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και περιμένουν τα σημερινά αποτελέσματα.

Η Κόρινθος ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα προηγούμενη με 7-2 και 9-5 και είχε το προβάδισμα έως το 12-10. Εκεί όμως η Ένωση ανέβασε την απόδοσή της προσπερνόντας με 17-12 και να κάνει το 1-0 με το 25-14.

Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό οι “κιτρινόμαυρες” μπήκαν δυναμικά στο δεύτερο σετ κάνοντας το 11-5 και το 18-8 για να έρθει εύκολα το 25-11 και το 2-0. Το τρίτο σετ είχε κόντρα μέχρι το 4-6, όμως εκεί η ΑΕΚ φρόντισε να πατήσει γκάζι κάνοντας  το 4-10. Οι γηπεδούχες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου θέλοντας να ξαναμπούν στο παιχνίδι μείωσαν σε 11-15, αλλά η αντεπίθεσή τους δεν είχε συνέχεια καθώς η Ένωση με καλή υποδοχή και μπλοκ φρόντισε να γράψει το 15-25 και το 3-0 που της χάρισε τη νίκη.

Ο τεχνικός της Ένωσης, Γιώργος Μπακοδήμος, μετά την αναμέτρηση με τις “ερυθρόλευκες” δήλωσε “Ήταν μία ακόμα σημαντική νίκη στο δύσκολο φετινό Πρωτάθλημα. Πήραμε τους 3 βαθμούς που θέλαμε και κοιτάμε τη συνέχεια. Υπάρχουν ακόμα πολλά περιθώρια βελτίωσης για όλη την ομάδα. Τέλος, θα ήθελα να ευχαριστήσω τον κόσμο που μας στήριξε και σήμερα, δείχνοντας έμπρακτα την αγάπη τους για την ομάδα”.

Άνοδος για Αμαζόνες

Στην 2η θέση της βαθμολογίας ανέβηκαν οι Αμαζόνες μετά τη νίκη τους επί της Ελπίδας Αμπελοκήπων και της νίκης που πέτυχε ο ΖΑΟΝ κόντρα στον Απόλλωνα στην...