ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Πιστή στο ραντεβού της η Κηφισιά

kifisia_renti

Η Κηφισιά έσπασε το αήττητο σερί του Φίλιππου Βέροιας και με το 3-0 στην Ημαθία εξασφάλισε την συμμετοχή της στην κλήρωση των προημιτελικών του Κυπέλλου Ελλάδος.

Με την πρόκριση στις αποσκευές της επιστρέφει από την Βέροια η Κηφισιά. Οι «κυανόλευκοι» του Νίκου Ζιαλμά  επέβαλαν από την αρχή τον ρυθμό τους, απέκτησαν διαφορά και δεν άφησαν τους γηπεδούχους να απειλήσουν ιδιαίτερα στον αγώνα.

Αυτή ήταν και η πρώτη φετινή ήττα για τον Φίλιππο Βέροιας ο οποίος στο πρωτάθλημα της Α2 μετρά έως τώρα 11 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια ενώ είχε και μια νίκη επί του Πιερικού στην Α Φάση του Κυπέλλου.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Κυριάκος Σπυριούνης με 18 πόντους, με τον παρτενέρ του στα άκρα Ερίκ Μπατατζίμ να προσθέτει 15 με 78% αποτελεσματικότητα στην επίθεση (14/18 τελειωμένες). Για τον Φίλιππο Βέροιας ο Στέλιος Τζιουμάκας σταμάτησε στους 11. 

Α.Π.Σ. ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Τζιουμάκας): Ντίνας 5 (3/5 επ., 2 μπλοκ), Παπαδημητρίου 6 (4/14 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 58% υπ. – 21% άριστες), Ηλίας, Τζιουμάκας 11 (10/14 επ., 1 μπλοκ, 31% υπ. – 31% άριστες), Στίγγας 2 (2/6 επ.), Τζελάτι 5 (5/20 επ.) / Μιχελάκης (λ, 47% υπ. – 35% άριστες), Στεφανίδης 3 (3/9 επ., 38% υπ. – 23% άριστες), Παπάζογλου 2 (2/2 επ.), Καρασαρλίδης, Ρεμπούτζιας 1 (1/1 επ.), Ιωαννίδης.

Α.Π.Σ. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Ζαλμάς): Κάιο 12 (11/24 επ., 1 άσσος), Μπάσης 4 (1/4 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σπυριούνης 18 (11/17 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ, 40% υπ. – 20% άριστες), Μπατατζίμ 15 (14/18 επ., 1 μπλοκ, 64% υπ. – 36% άριστες), Μπάιερς 7 (4/5 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Κάπελλας (λ, 86% υπ. – 57% άριστες), Συναδινός (λ), Κολτσιάκης.

Το πρόγραμμα της φάσης των «16»

Τετάρτη 22 Ιανουαρίου

Ο.Φ.Η. – Παναθηναϊκός A.O. 0-3 (17-25, 19-25, 16-25)

Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015 – M.Γ.Σ. Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-0 (25-12, 25-17, 25-13)

Γ.Α.Σ. Παμβοχαϊκός – Α.Ο. Φοίνικας Σύρου Ο.Ν.Ε.Χ. 0-3 (16-25, 18-25, 17-25)

Α.Π.Σ. Φίλιππος – Α.Ο.Π. Κηφισιάς 0-3 (18-25, 20-25, 15-25)

20.30: Πήγασος Πολίχνης – Π.Α.Ο.Κ.

20.30: Α.Σ. Άρης – Α.Σ. Ελπίς

20.30: Α.Ε.Ν. Πανοράματος – Χ.Α.Ν.Θ.

21.15: Α.Ε. Αρμενίων – Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.

 

*Η κλήρωση της προημιτελικής φάσης θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 23/1 και ώρα 12.00 στα γραφεία της Ε.Ο.ΠΕ..