PRE LEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Προβάδισμα Αιγάλεω με… απώλεια

Το 1-0 στην σειρά των play-out έκανε το Αιγάλεω κόντρα στον Πανιώνιο καθώς με το 3-0 στα Δυτικά προάστια απέκτησε το πλεονέκτημα στην υπόθεση παραμονής. Μια νίκη όμως που επισκιάστηκε από τον σοβαρό τραυματισμό της Κατερίνας Κουλοπούλου στο 2ο σετ.

Νίκη που όμως δεν μπόρεσε να πανηγυρίσει πέτυχε στο «Στ. Βενέτης» το Αιγάλεω. Οι «κυανόλευκες» της Αγγελικής Αντωνιάδη στο πρώτο παιχνίδι των Play-out επικράτησαν 3-0 του Πανιωνίου, ωστόσο τα πάντα πέρασαν σε δεύτερη μοίρα μετά τον τραυματισμό της Κατερίνας Κουλοπούλου στο 2ο σετ.

Συγκεκριμένα η νεαρή ακραία του City στάθηκε άτυχη στο 6-8 του δεύτερου σετ όταν σε προσπάθεια της για μπλοκ της γύρισε το γόνατο με αποτέλεσμα να αποχωρήσει υποβασταζόμενη από τον πατέρα της και τον πρόεδρο του Αιγάλεω Παντελή Βλάχο.

Η αθλήτρια του Αιγάλεω μετά τον αγώνα μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο όπου τις επόμενες ώρες αναμένεται να μπει στο χειρουργείο.

Αγωνιστικά οι γηπεδούχες του Αιγάλεω παρά το αγχωτικό ξεκίνημα στο πρώτο σετ και το σοκ του τραυματισμού της Κουλοπούλου στην αρχή του δεύτερου σετ, έδειξαν περισσότερο παθιασμένες από τις «κυανέρυθρες» και με όπλο τους το σερβίς και το μπλοκ έφθασαν στη νίκη που τις δίνει το πλεονέκτημα παραμονής.

Αντίθετα ο Πανιώνιος έδειξε ανταγωνιστικός μόνο στο πρώτο σετ, ωστόσο στη συνέχεια πλήρωσε τα αρκετά λάθη του τόσο στην υποδοχή, όσο και στην επίθεση του.

Το δεύτερο παιχνίδι της σειράς θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο (13/4, 19.30) στο κλειστό του Μίλωνα. Αν νικήσει ο Πανιώνιος τότε θα υπάρξει και τρίτο παιχνίδι στο Αιγάλεω. Αν το «Σίτι» επικρατήσει τότε θα παραμείνει στη κατηγορία και ο Πανιώνιος θα παίξει με τον ηττημένο του ζευγαριού ΧΑΝΘ – Μεσσαρά για την παραμονή του.

ΑΟ ΑΙΓΑΛΕΩ (Αντωνιάδη): Βλάχου 5 (3/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κοκμοτού 14 (10/20 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 20% υπ.), Κουλοπούλου Κ. 2 (2/15 επ., 31% υπ.), Μανώλικα 2 (2/7 επ.), Μελετιάδη 7 (4/17 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τζαλαλή 10 (8/19 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Λύρα (λ, 35% υπ.), Αρμάου 7 (6/11 επ., 1 μπλοκ, 33% υπ.), Κοντούδη 1 (1 άσσος), Κράνη 1 (1 άσσος).

ΓΣ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μακρόπουλος): Κόνιαρη 4 (1/14 επ., 3 άσσοι, 30% υπ.), Κυπαρίσση 5 (3/10 επ., 2 μπλοκ), Μικρουδάκη 7 (7/21 επ., 46% υπ.), Οικονομάκη 10 (8/26 επ., 2 μπλοκ), Πετρακάκη 4 (1/5 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Φλιάκου 6 (3/6 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Μαθιουδάκη (λ, 50% υπ.), Χάνα (λ, 40% υπ.), Παυλοπούλου 2 (1/3 επ., 1 άσσος, 33% υπ.), Δημοπούλου, Τριγωνίδου.

Pre League – Play-out
Τετάρτη 10 Απριλίου (1ος Αγώνας)
20.00: ΑΟ Αιγάλεω – ΓΣ Πανιώνιος 3-0 (25-22, 25-15, 25-18)
Σάββατο 13 Απριλίου (2ος Αγώνας)
Μίλωνα 19.30: ΓΣ Πανιώνιος – ΑΟ Αιγάλεω (0-1 νίκες)
Διαιτητές: Φραγκάκης, Λιδωρικιώτη, Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Γραμματεία: Πεσίνογλου.

24/12/2023

Άνοδος για Αμαζόνες

Στην 2η θέση της βαθμολογίας ανέβηκαν οι Αμαζόνες μετά τη νίκη τους επί της Ελπίδας Αμπελοκήπων και της νίκης που πέτυχε ο ΖΑΟΝ κόντρα στον Απόλλωνα στην...