ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΑ ΝΕΑ

Σε 4 Ομίλους η Α2 γυναικών

eopelogo11

Πρωτάθλημα με 4 Ομίλους θα πραγματοποιηθεί τη νέα χρονιά στην Α2 γυναικών έπειτα από την απόφαση που πήρε το Διοικητικό Συμβούλιο της ΕΟΠΕ…

Στο νέο πρωτάθλημα της Α2 των γυναικών προστίθεται ένας  ακόμη Όμιλος  με γεωγραφικά κριτήρια προκειμένου να μειωθούν τα έξοδα μετακινήσεων των ομάδων.

Οι δηλώσεις συμμετοχής στα Εθνικά πρωταθλήματα (Α1 Γυναικών, Α2 Ανδρών – Γυναικών) ολοκληρώνονται στις 30/6, ενώ σύντομα θα εκδοθεί η Γενική Προκήρυξη και θα ακολουθήσουν κι οι Ειδικές Προκηρύξεις των παραπάνω πρωταθλημάτων

Οι ημερομηνίες έναρξης πρωταθλημάτων

-Το πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών 2015-2016 θα διεξαχθεί με το ίδιο σύστημα που διεξήχθη στην αγωνιστική περίοδο 2014-2015 θα ξεκινήσει στις 17/10/2015 και η αυλαία των πλέι οφς θα πέσει στις 27/4/2016

-Το πρωτάθλημα της Α2 Ανδρών θα διεξαχθεί σε τρεις ομίλους οι οποίοι χωρίζονται ως εξής:

Α’ Όμιλος (11 ομάδες)
6 ομάδες Αττικής +
ΟΦΗ
ΑΟ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ
ΟΠ ΡΕΘΥΜΝΟΥ
ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ
ΣΦΠ ΧΑΝΙΩΝ

Β’ Όμιλος (12 ομάδες)

6 ομάδες Αττικής +

ΑΣΠ ΕΡΜΗΣ
ΑΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80
ΑΣ ΚΟΡΟΙΒΟΣ
ΓΕ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ
ΑΕΠ ΟΛΥΜΠΙΑΣ
ΕΑ ΠΑΤΡΩΝ

Γ’ Όμιλος (13 ομάδες)

ΑΠΣ ΑΙΑΣ
ΑΣ ΕΛΠΙΣ
ΑΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ
ΑΜΣ ΝΕΣΤΩΡ
ΕΝΩΣΗ ΤΟΥΜΠΑΣ
ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ
ΧΑΝΘ
ΜΓΣΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ
ΓΕ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ
ΑΟ ΣΕΡΡΩΝ
ΜΑΣ ΝΙΚΗ
ΑΣ ΓΙΑΝΝΕΝΑ
ΕΑ ΛΑΡΙΣΑΣ

*Οι ομάδες της περιοχής Αττικής που θα τοποθετηθούν στους ομίλους Α’ και Β’ με κλήρωση είναι:
ΑΕΚ ΑΘΗΝΩΝ, ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ, ΑΟΝ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ, ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ, ΑΣ ΙΩΝΙΚΟΣ, ΑΣΠ ΚΥΖΙΚΟΣ, ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ, ΑΟ ΠΑΛΛΗΝΗ, ΓΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ, ΑΣ ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ, ΓΣ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ, ΑΠΣ ΠΗΓΑΣΟΣ

**Ο 1ος και ο 2ος όμιλος θα ξεκινήσουν στις 10/10/2015, ο 3ος όμιλος στις 3/10/2015 και το πρωτάθλημα θα ολοκληρωθεί στις 6-8/5/2016 με την διεξαγωγή του ειδικού τουρνουά ανόδου.

Α2 γυναικών

Το πρωτάθλημα της Α2 Γυναικών θα διεξαχθεί σε δύο ομίλους (Α’ και Β’) που ο καθένας θα έχει δύο υποομίλους (1ο και 2ο) και οι ομάδες χωρίζονται ως εξής:

Α’ Όμιλος (22 ομάδες)
1ος Υποόμιλος
7 ομάδες Αττικής+
Πρωτ/της Κρήτης (Θ’ όμιλος)
ΑΣΣ ΑΝΑΓΕΝΗΣΣΗ
ΑΣ ΠΑΓΓΕΡΑΓΩΤΙΚΟΣ

2ος Υποόμιλος
7 ομάδες Αττικής+
ΑΟ ΑΚΡΙΤΑΣ
ΑΣΠ ΚΟΡΙΝΘΟΣ
ΓΣ ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ

Οι ομάδες της περιοχής Αττικής που θα τοποθετηθούν στους δύο υποομίλους με κλήρωση είναι: ΑΟ ΑΙΓΑΛΕΩ, ΦΟ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ, ΖΗΡΙΝΕΙΟΣ ΑΟΝ, ΑΟ ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ, ΓΣΚ ΗΡΑΚΛΗΣ, ΑΣΠ ΘΕΤΙΣ, ΑΟ ΘΡΙΑΜΒΟΣ, ΑΣΠ ΙΩΝΕΣ, ΑΣ ΙΩΝΙΚΟΣ, ΑΟ ΠΑΛΛΗΝΗ, ΓΣ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ, ΓΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ, ΑΟΦ ΠΟΡΦΥΡΑΣ, ΑΟ ΤΡΑΧΩΝΩΝ, ΓΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ, Πρωτ/τρια ΕΣΠΑΑΑ (Α’ Όμιλος)

Β’ Όμιλος (18 ομάδες)
1ος Υποόμιλος
5 ομάδες Θεσσαλονίκης +
ΑΣ ΓΙΑΝΝΕΝΑ
ΑΟ ΗΡΑΚΛΗΣ Ιωαννίνων
ΓΣΓ ΝΙΚΗ
ΑΣ ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ Βέροιας

2ος Υποόμιλος
6 ομάδες Θεσσαλονίκης+
ΑΣ ΑΣΚΛΗΠΙΟΣ
ΓΣ ΕΝΩΣΗ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ
ΕΑ ΛΑΡΙΣΗΣ
Οι ομάδες της Θεσσαλονίκης που θα τοποθετηθούν στους δύο υποομίλους με κλήρωση είναι: ΑΠΣ ΑΙΑΣ, ΑΣ ΕΛΠΙΣ, ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ, ΑΣ ΚΑΜΠΑΝΙΑΚΟΣ, ΑΣΚ ΛΑΓΚΑΔΑ, ΑΣ ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ, ΑΠΣ ΝΑΥΑΡΧΟΥ ΒΟΤΣΗ, ΜΑΣ ΝΕΑ ΓΕΝΙΑ, ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ, ΕΟ ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗΣ, ΔΑΣ ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟΥ

*Οι αγώνες και στους 4 υποομίλους θα ξεκινήσουν στις 10/10/2015 και θα ολοκληρωθούν στις 24/4/2016, ενώ οι ημερομηνίες διεξαγωγής της Β’ και Γ’ φάσης (πλέι οφς) θα ανακοινωθούν τις επόμενες ημέρες.

ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ