Ατσαλένιος και αήττητος Ολυμπιακός

Μετά από 2,5 ώρες συγκλονιστικού ντέρμπι, ο Ολυμπιακός με συνεχόμενες ανατροπές αντάξιες της ατσαλένιας νοοτροπίας και ομάδας που έχει χτίσει τα τελευταία χρόνια υποχρέωσε τον ΑΟ Θήρας στην πρώτη του φετινή ήττα και πάτησε κορυφή (ισοβαθμεί με τον ΑΟΘ) διατηρώντας το δικό του αήττητο!

Οι Πειραιώτισσες ανέτρεψαν το εις βάρος τους 2-0 σετ σε 2-2, οδηγώντας την αναμέτρηση στο τάι μπρέικ. Εκεί, μετέτρεψαν το 14-11 σε 18-16! και έμειναν αήττητες για όγδοο συνεχόμενο παιχνίδι.

Στα δυο πρώτα σετ, ο ΑΟ Θήρας έχοντας πρωταγωνίστρια την Ανίκα Μπρίνκμαν σε σερβίς και επίθεση αιφνιδίασαν τις  νταμπλούχες που είχαν προβλήματα στην άμυνα. Το 2-0 σετ έδωσε ώθηση στη νησιωτική ομάδα με τον Ολυμπιακό να ψάχνει για αντίδραση.

Στο τρίτο σετ οι ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 22-21 με την Τοτσίδου να πιέζει στο σερβίς. Η Ζιβογίνοβιτς κάρφωσε για το 23-22 και ο Ολυμπιακός κατέκτησε το σετ με 25-23, μειώνοντας σε 2-1 στον αγώνα.

Οι παίκτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους στο 4ο σετ και προηγήθηκαν με 5-1 και 10-5. Οι γηπεδούχες μείωσαν και ισοφάρισαν. Οι φιλοξενούμενες παρότι είχαν 3 ευκαιρίες να το κατακτήσουν το σετ (24-21) χρειάστηκε ένα μπλοκ της Λαμπρούση για να διαμορφωσεί το 26-24 και το 2-2 σετ.

Φτάνοντας στη ρώσικη ρουλέτα του τάι μπρέικ, ο ΑΟ Θήρας είχε τρεις ευκαιρίες να πάρει το δίποντο (14-11, 14-12, 14-13), όμως ο Ολυμπιακός με κατάθεση ψυχής απέδειξε πόσο καλοδουλεμένη και αυτοματοποιημένη ομάδα είναι. Δύο επιθέσεις της Ελίζαμπεθ Χουντ (14-12, 14-14) και ένα λάθος της Μερτέκη (14-13) έφερε το πέμπτο σετ στα ίσια. Το σετ και το παιχνίδι τελείωσε με μπλοκ της Σάσκια Χίπε στην Μερτέκη για το τελικό 18-16.

Η Άνα Ζιβογίνοβιτς με τους 23 πόντους που πέτυχε ήταν η πρώτη σκόρερ του Ολυμπιακού και η παρτενέρ της στα άκρα Ελίζαμπεθ Σκοτ σταμάτησε στους 18. Οι 30 πόντοι της Ανίκα Μπρίνκμαν με 5 άσσους ήταν οι περισσότεροι στην αναμέτρηση, ενώ η Γιάρεμις Μεντάρο είχε 19.

Μπράνκο Κοβάτσεβιτς (Ολυμπιακός ΣΦΠ): «Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι και πραγματικό ντέρμπι. Είναι οι δυο ομάδες που μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα έχουν παίξει το καλύτερο βόλεϊ. Στο τέλος πήραμε μια πολύ σημαντική νίκη για εμάς. Στα δυο πρώτα σετ είχαμε πολλά προβλήματα στην άμυνα μας. Η Σαντορίνη ρίσκαρε πολύ στο σερβίς της και δεν ήταν εύκολο, αλλά είναι απίθανο να συνεχίσεις έτσι με τέτοιο σερβίς σε όλο το παιχνίδι. Αρχίσαμε να έχουμε καλύτερη υποδοχή και οργάνωση και κάναμε τη μεγάλη ανατροπή, φτάνοντας στη νίκη που τόσο θέλαμε»

Μπράνκο Γκάιτς (ΑΟ Θήρας): «Είχαμε πολλές ευκαιρίες να πάρουμε το παιχνίδι. Ήμασταν 2-0 μπροστά, μπορούσαμε να πάρουμε και το 3ο και 4ο σετ και αποκορύφωμα ήταν τα τρία χαμένα ματς μπολ στο τάι μπρέικ. Ο Ολυμπιακός έχει αθλήτριες που έχουν παίξει πάρα πολλά παιχνίδια με τέτοιες συνθήκες και έχει περισσότερη εμπειρία. Πρέπει να μάθουμε πολλά από αυτό το παιχνίδι. Έχουμε ποιότητα, αλλά πιστεύω πως σεβόμαστε περισσότερο τους αντιπάλους μας και φοβόμαστε να τελειώσουμε τις φάσεις. Κοιτάμε μπροστά τώρα, να μάθουμε από τα λάθη μας, να κρατήσουμε τα θετικά τα οποία ήταν πολλά και να προχωρήσουμε».

T α σετ: 2-3 σε 2:13, 25-16 (22′), 25-22 (28′), 23-25 (28′), 24-26 (32′), 16-18 (23′)