Χρυσή νίκη για Παναθηναϊκό στην Κυψέλη

Την 2η συνεχόμενη και 4η συνολικά νίκη του στην Volleyleague πανηγύρισε στην Κυψέλη ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» αν και βρέθηκαν να χάνουν με 2-1 από τον Φοίνικα Σύρου, στο τέλος έκαναν την ανατροπή και με το 3-2 κατέκτησαν το πολύτιμο 2ποντο.

Τη νίκη στις λεπτομέρειες του ταϊ-μπρεϊκ πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός κόντρα στους Συριανούς του Φοίνικα. Ένα παιχνίδι όπου οι δύο ομάδες διεκδίκησαν μέχρι τέλους τη νίκη, που ήρθε με ανατροπή για τους «πράσινους» του Δημήτρη Ανδρεόπουλου.

Με τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ να σταματά στους 28 πόντους, τον Ράπτη στους 16 και τους Πελεκούδα-Ανδρεόπουλο στους 12, ο Παναθηναϊκός βρήκε τα ψυχικά αποθέματα στο 1-2 και γύρισε τον αγώνα απέναντι σε έναν Φοίνικα Σύρου που αν είχε λιγότερα λάθη στο παιχνίδι του θα μπορούσε να φύγει με τη νίκη από την Κυψέλη.

Μίλησε στο τέλος

Το πρώτο σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες όπου ο Παναθηναϊκός έδειξε περισσότερο ψύχραιμος στην τελική προσπάθεια και με τους Γιορντάνοφ, Πελεκούδα και Ράπτη απέκτησε το προβάδισμα με το 25-21.

Οι «πράσινοι» είχαν τον έλεγχο του σετ προηγούμενοι 8-7, οι Συριανοί προσπέρασαν με το 9-8 και το 11-9, αλλά δεν κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα που είχαν.

Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 11-11 και 13-13 για να πηγαίνει πόντο-πόντο μέχρι το 20-20. Γιορντάνοφ – Πελεκούδας έδωσαν πλεονέκτημα στους «πράσινους» με 22-20, για να έρθει ο Ράπτης να κάνει το 24-21.

Ο Ντόκιτς και το μπλοκ του Εβάντρο έφεραν τον Φοίνικα στο 24-23, όμως το άουτ σερβίς του Βουλκίδη έδωσε το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με το 25-23.

Ισοφάριση με… Εβάντρο

Στο δεύτερο σετ ο Φοίνικας Σύρου φρόντισε να παρουσιαστεί καλύτερος και με πρωταγωνιστές τους Εβάντρο και Ντόκιτς να φθάσει στην ισοφάριση.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά μέχρι το 7-6, ωστόσο ο Εβάντρο πήγε στο σερβίς και έδωσε προβάδισμα στους Πειρατές με 12-7. Μια διαφορά που κράτησε με τον Εβάντρο κάνοντας το 13-11 και το 17-14.

Οι «πράσινοι» μείωσαν σε 18-16 και 21-18, όμως οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 23-19. Ο Ανδρεόπουλος και το λάθος του Λέσκοφ έφεραν τον Παναθηναϊκό στο 23-22, όμως Εβάντρο και Ντόκιτς έκαναν το 25-22 και το 1-1.

Ρεσάλτο “Πειρατών”

Συναρπαστική εξέλιξη είχε το τρίτο σετ του αγώνα με τον Φοίνικα Σύρου να ξεκινά εντυπωσιακά, τον Παναθηναϊκό να αντιδρά στο τέλος, αλλά στο τέλος οι Συριανοί μπόρεσαν να κρατήσουν την διαφορά και με το 25-20 να πάρουν κεφάλι στο παιχνίδι με 2-1.

Με εντυπωσιακά ποσοστά στην επίθεση οι «Πειρατές» προηγήθηκαν με 10-2 και 17-10… Ο Ντόκιτς έκανε το 20-13, όμως οι γηπεδούχοι με τους Γιορντάνοφ, Γιάκομπσεν και τα λάθη των Συριανών μάζεψαν την διαφορά στο 22-18.

Ντόκιτς και Βουλκίδης έφεραν τον Φοίνικα Σύρου στο 24-18 για να τελειώσει το σετ 25-20 με λάθος σερβίς του Ανδρεόπουλου.

“Πράσινη” απάντηση

Η απάντηση του Παναθηναϊκού ήρθε στο 4ο σετ όπου οι «πράσινοι» έβγαλαν μαχητικότητα και πάθος στο παιχνίδι τους αποκτώντας από την αρχή το προβάδισμα στέλνοντας την αναμέτρηση στο ταϊ-μπρεϊκ.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 5-3, ο Φοίνικας Σύρου ισοφάρισε σε 7-7 όμως τα λάθη από Εβάντρο και Ντόκιτς έφεραν τον Παναθηναϊκό στο 9-7, ωστόσο οι «πράσινοι» με ένα μικρό σερί ξέφυγαν με 11-8.

Ο Γιορντάνοφ έκανε το 14-9 για να ανέβει η διαφορά στο 16-12. Παρά την διαφορά οι «κυανέρυθροι» της Σύρου ισοφάρισαν σε 16-16, όμως Ράπτης και Γιορντάνοφ έδωσαν αέρα στον Παναθηναϊκό κάνοντας το 18-16 και λίγο αργότερα το 21-18. Μια διαφορά που κράτησε και με τους Ράπτη, Γιορντάνοφ έφθασε στο 25-23 και το 2-2.

Νίκη στην ρουλέτα

Στο ταϊ-μπρεϊκ ο Φοίνικας Σύρου έδειξε να θέλει περισσότερο τη νίκη, αλλά στο τέλος αυτός που την κατέκτησε ήταν ο Παναθηναϊκός που με τους Γιάκομπσεν, Ράπτη και Γιορντάνοφ έκανε το 17-15 και πανηγύρισε την 4η νίκη του στην Volleyleague.

Οι παίκτες του Παβλίσεβιτς με αποτελεσματικές επιθέσεις προηγήθηκαν με 3-1 και 6-4 με τον Εβάντρο. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε ισοφαρίζοντας σε 6-6, όμως ο Φοίνικας Σύρου με τον Εβάντρο έφθασε στο 8-7 και την αλλαγή τερέν.  Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι τέλους με τους Συριανούς να έχουν το προβάδισμα κάνοντας το 11-10 και το 13-12.

Ο Ράπτης όμως και  ο Γιορντάνοφ όμως έδωσαν το φιλί της ζωής στον Παναθηναϊκό κάνοντας το 14-13 αναγκάζοντας τον Παβλίσεβιτς να ζητήσει ταϊμ-άουτ. Το λάθος σερβίς του Ράπτη κράτησε “ζωντανό” τον Φοίνικα που έφθασε στο 14-14, ωστόσο ο νεαρός ακραίος του Παναθηναϊκού έκανε το 15-14 δίνοντας νέο ματσ-μπολ στους “πράσινους”.

Ο Ντόκιτς με κόντρα επίθεση έκανε το 15-15, όμως το λάθος σερβίς του Σέρβου και ο πόντος του Ράπτη έγραψαν το 17-15 και το 3-2 για τον Παναθηναϊκό που πανηγύρισε ένα σπουδαίο δίποντο.

Αλέξανδρος Ράπτης (Παναθηναϊκός) : «Ήταν πολύ σημαντική νίκη γιατί μας διότι μας έδωσε δύο πολύ σημαντικούς βαθμούς και μας ανεβάζει την ψυχολογία. Δεν ξεκίνησα καλά και εγώ και η ομάδα αλλά σημασία έχει ότι στο τέλος βρήκαμε το πνεύμα και τη συγκέντρωση μας. Δε μπορώ να μιλήσω από τώρα για 4αδα. Ακόμα είναι νωρίς, έχουμε δρόμο ακόμα και υπάρχουν δύσκολοι αγώνες.

Το πρωτάθλημα είναι δύσκολο και απρόοπτο. Είμαι χαρούμενος για τη νίκη, το κλίμα στην ομάδα είναι καλό, οι συμπαίκτες μου με βοηθούν πολύ στους αγώνες και στις προπονήσεις. Μεγάλη βοήθεια έχουμε και από τον κόσμο. Με εμψυχώνουν και εμένα αλλά και την ομάδα και κάνουμε την διαφορά».

Παναγιώτης Παπαδόπουλος (Φοίνικας Σύρου) : «Είναι ο τρίτος αγώνας που χάνουμε στο τάι μπρέικ. Δε είμαστε αποτελεσματικοί στο τάι μπρέικ και αυτό πρέπει να το δούμε σοβαρά. Πρέπει να ανεβάσουμε ρυθμούς σε σερβίς και μπλοκ και κυρίως να είμαστε πιο προσεκτικοί γιατί με τα δικά μας λάθη χάνουμε τους αγώνες. Η ομάδα δείχνει καλά στοιχεία και αυτά κρατάμε.

Θα βρούμε τις λύσεις γιατί έχουμε και καλό προπονητή και καλό ρόστερ. Κοιτάμε μπροστά και τον ημιτελικό του Λιγκ Καπ με την ΑΕΚ. Θέλουμε πολύ να προκριθούμε στους τελικούς για πολλούς λόγους. Πρώτον για να τιμήσουμε τη μνήμη του μεγάλου Νίκου Σαμαρά, δεύτερον για να παίξουμε στους τελικούς και να διεκδικήσουμε το τρόπαιο για τον κόσμο μας και τρίτον για να πάρουμε άτυπη ρεβάνς για την ήττα μας από την ΑΕΚ στο πρωτάθλημα».

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 3 (2/3, 1 μπλοκ), Γιορντάνοφ 28 (26/42, 2 μπλοκ), Χαρ.Ανδρεόπουλος 12 (9/21, 3 μπλοκ, 58%υπ., 35%αρ.), Πανταλέων 8 (6/9, 2 μπλοκ), Ράπτης 16 (13/31, 2 μπλοκ, 1 άσσος, 50%υπ., 33%αρ.), Πελεκούδας 12 (10/19, 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ. – 75% υπ., 60% αρ.), Πεντίδης, Γαλλιώτος.

ΑΟ ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ράτκο Παβλίσεβιτς): Χήρας 4 (3/4επ., 1 μπλοκ), Εβάντρο 26 (21/40, 3 μπλοκ, 2 άσσοι, 48%υπ., 24%αρ.), Λέσκοφ 1 (1 μπλοκ), Βουλκίδης 8 (4/10, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Ντόκιτς 25 (22/43, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Π.Παπαδόπουλος 8 (8/20, 80%υπ., 44%αρ.) / Αχιλλεόπουλος (λ. – 71%υπ., 38%αρ.), Φίλιο 5 (3/3, 2μπλοκ).