Δίποντο για την «επτάψυχη » Παναχαϊκή

“Πολύ σκληρή για να πεθάνει” αποδείχθηκε στην Πάτρα η Παναχαϊκή, που μετά τις δύο συνεχόμενες ήττες από τον Ολυμπιακό επέστρεψε με ανατροπή στις νίκες, επικρατώντας με 3-2 του Εθνικού Αλεξανδρούπολης.

Στο α’ σετ ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης μετά το 8-6 ξέφυγε εκμεταλλευόμενος τα λάθη των Πατρινών με 16-13 και με “όπλο” του το σερβίς και το αδιαπέραστο μπλοκ κατάφερε να φτάσει στην κατάκτηση του σετ με 25-17.

Στο β’ σετ οι Πατρινοί ήταν αυτοί που πίεσαν στο σερβίς και προκαλώντας ρήγματα στην υποδοχή των Εβριτών, κατάφεραν με αποτελεσματικότητα στην επίθεση και το Νίκο Ρουμελιώτη σε κέφια να επιβάλλει το ρυθμό της και μετά το 8-6, 16-14 να ισοφαρίσει σε 1-1 τα σετ με 25-21.

Το κερδισμένο σετ φάνηκε στο ξεκίνημα του 3ου σετ να δίνει φτερά στα πόδια των γηπεδούχων, που προηγήθηκαν με 8-4 όμως ο Εθνικός με πρωταγωνιστή τον Βραζιλιάνο Γκιλίν προσπέρασε με 16-13 και όσο περνούσε η ώρα με βελτιωμένη υποδοχή και καλό μπλοκ ανέβαζε ρυθμούς για να  ζευγαρώσει τελικά με 25-17 τα κερδισμένα της σετ 2-1.

“Με την πλάτη στον τοίχο” οι γηπεδούχοι, αν και βρέθηκαν πίσω στο ξεκίνημα του 4ου σετ, με πολύ καλό σερβίς και ανεβασμένο μπλοκ κατάφεραν μετά το 8-5 του Βλαχοστάθη, με πολύ ωραίες προσπάθειες του Βάλτερ να ξεφύγουν με 16-11 και εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των φιλοξενούμενων, που δεν άντεξαν στην πίεση της παρέας του Ν. Ρουμελιώτη, να ισοφαρίσουν “δια χειρός” του αρχηγού  με 25-21 σε 2-2 σετ και, όπως και στον α’ γύρο στην Αλεξανδρούπολη, να στείλουν το ματς στο τάι μπρέικ.

Το 5ο σετ ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για τους φιλοξενούμενους, που έχασαν τον κορυφαίο μέχρι τότε παίκτη τους. Σε μία ανύποπτη φάση στο 1-0 ο Σάκης Μουστακίδης είδε τον Κασαμπαλή μετά από την προσπάθεια για πάσα, να πέφτει πάνω στον Φόγιερ, ο οποίος αποχώρησε τραυματίας από το ματς και έδωσε τη θέση του στον Κώστα Δαλακούρα. Το ατυχές συμβάν δεν φάνηκε να επηρεάζει τους φιλοξενούμενους που μέχρι το 6-6 πήγαιναν χέρι χερι στο σκορ με τους Πατρινούς. Στη συνέχεια όμως ο Νίκος Ρουμελιώτης “πήρε το όπλο του” και μετά το 8-6 του Τόρες οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά στο 11-7 και εκμεταλλευόμενοι τα λάθη του Εθνικού, πανηγύρισαν με 15-10 την πολύτιμη νίκη, που τους διατηρεί άσβεστες τις ελπίδες της σωτηρίας.

Από την πλευρά του Εθνικού Αλεξανδρούπολης, που σε λίγες ώρες αναχωρεί για την Λισαβόνα, ενόψει του ευρωπαϊκού αγώνα με την Μπενφίκα, το μαυλό όλων μετά το ματς, ήταν στην κατάσταση του άτυχου Φόγιερ, που θα υποβληθεί σε εξετάσεις στο ΚΑΤ το πρωί της Κυριακής.

Γιώργος Λυκούδης (προπονητής Παναχαϊκής): «Δεν ξεκινήσαμε καλά και δεν είχαμε φρεσκάδα στις κινήσεις μας. Είχαμε “αδειάσει” από τα παιχνίδια με τον Ολυμπιακό. Παρόλα αυτά μετά το 1ο σετ μαζέψαμε τα λάθη μας και αποκτήσαμε τακτική και υπομονή στο παιχνίδι μας. Κερδίσαμε εμείς αλλά κερδίζουν και οι ομάδες που επίσης μάχονται για την παραμονή μας οπότε η μάχη θα είναι σκληρή μέχρι το τέλος. Είναι σημαντικό που πήραμε τη νίκη διότι ο Εθνικός είναι πολύ καλή και συγκροτημένη. Ο αγώνας κρίθηκε από τη βελτίωση μας στην πίσω ζώνη και στην άμυνα μετά το 1ο σετ».

Σάκης Μουστακίδης(προπονητής Εθνικού Αλ.): «Πρώτα απ΄όλα θέλω να δω πως είναι ο Φόγιερ που χτύπησε στο γόνατο του. Εύχομαι να μην είναι κάτι σοβαρό. Εγινε δυνατός αγώνας, αλλά κάναμε πάλι αβίαστα λάθη. Σκορπάμε βαθμούς. Πρέπει να ανασυνταχθούμε διότι την Κυριακή το βράδυ θα αναχωρήσουμε για δύσκολο ταξίδι στην Πορτογαλία».

Τα σετ: 3-2 (17-25, 25-21, 17-25, 25-18, 15-10) σε 106΄.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Λυκούδης): Βάλτερ 16 (13/22 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 67% υπ – 18% άριστες), Λιβαθηνός 3 (2/2 επ, 1 άσσος), Τόρρες 6 (2/9 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ρουμελιώτης Ν. 28 (23/46 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 2 (2/5 επ, 40% υπ – 10% άριστες), Βλαχοστάθης 9 (7/12 επ, 2 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μ. (λ, 57% υπ – 18% άριστες), Ντονάς 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Χριστιάς, Μαυραγάνης, Βασιλάκος 6 (6/12 επ, 67% υπ – 40% άριστες), Κωστόπουλος 1 (μπλοκ).

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Φόγιερ 14 (11/16 επ, 3 μπλοκ, 55% υπ – 10% άριστες), Τουρανγάνιν 4 (1/4 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μιχαήλοβιτς 15 (11/19 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 68% υπ – 15% άριστες), Κασαμπαλής 6 (1/1 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Κιόσης 12 (7/8 επ, 5 μπλοκ), Γκιουλέν 20 (16/25 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοΚ) / Δαρίδης (λ, 59% υπ – 12% άριστες), Δαλακούρας Κ. 1 (1/2 επ), Βλαχόπουλος.