Επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα ο Άρης

Ο Άρης επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα έπειτα από πέντε συνεχόμενες ήττες και επικράτησε 3-0 σετ την Κόρινθο στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής.

Ο Άρης ήταν ανώτερος με 13 λάθη, ενώ εκμεταλλεύτηκε τα 24 (σχεδόν ένα σετ!) λάθη της Κορίνθου. Η Μαντλέιν Μοντάνιο ήταν η πρώτη σκόρερ της αναμέτρησης με 16 πόντους, με την Βερόνικα Χουντιμα να προσθέτει άλλους 13.

Η Κόρινθος είχε την ευκαιρία της να ισοφαρίσει σε 1-1, όταν προηγήθηκε 23-20 στο δεύτερο σετ αλλά ο Άρης με σερί 5-0 (25-23) έκανε το 2-0 στα σετ. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για την τελευταία φάση υποστηρίζοντας ότι στο πλασέ της Ζιώγα η μπάλα έσκασε στο τερέν του Άρη και δεν ήταν εκτός όπως έδειξαν οι διαιτητές.

Αυτή ήταν η ένατη νίκη για την ομάδα του Τάκη Φλώρου που στην μάχη της εισόδου στην τετράδα παραμένει 5η με πέντε βαθμούς διαφορά από την 4η Θέτιδα Βούλα που πέρασε με τρίποντο από την έδρα του Αίαντα Ευόσμου. Η Κόρινθος έχασε για 14η φορά σε 17 αγώνες στο πρωτάθλημα και βρίσκεται στην τελευταία θέση με 9 βαθμούς, έναν λιγότερο από τους Μακεδόνες και έξι από τον 10ο της βαθμολογίας Ηλυσιακό.

Τάκης Φλώρος (ΑΣ Άρης): «Ήταν μία νίκη που έπρεπε να γίνει μετά από συνεχόμενες ήττες. Πρέπει να επανέλθουμε για τη συνέχεια σε πρωτάθλημα και κύπελλο».

Βαγγέλης Περόπουλος (ΑΣΠ Κόρινθος): «Κάναμε την προσπάθειά μας κόντρα σε έναν μέτριο σήμερα Άρη και ο διαιτητής μας έφαγε το δεύτερο σετ. Πρέπει σε τέτοια παιχνίδια που κρίνονται πολλά, οι αρμόδιοι ναι είναι πιο προσεκτικοί και να ορίζουν πιο έμπειρους διαιτητές και επόπτες».

Τα σετ: 3-0 (25-17, 25-23, 25-19)

*Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 6 άσσους, 38 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και της Κορίνθου προήλθαν από 1 άσσο, 40 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 13 λάθη αντιπάλων.

ΑΣ ΑΡΗΣ (Φλώρος): Γουγούση 6 (5/16 επ., 1 μπλοκ, 54% υπ.), Ζωΐδου 2 91/3 επ., 1 μπλοκ), Μεταξά 8 (5/7 επ., 3 μπλοκ), Μοντάνιο 16 (14/32 επ., 2 άσσοι, 40% υπ.), Πήττα 6 (2/5 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Χουντιμά 13 (11/25 επ., 2 άσσοι, 69% υπ.) / Χίτζιου (λ, 61% υπ.), Μπάκα, Παπαδοπούλου.

ΑΣΠ ΚΟΡΙΝΘΟΣ (Περόπουλος): Αργυρίου 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ), Ζιώγα 11 (11/32 επ.), Κομλένοβιτς 13 (12/25 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ.), Μπίσκου 3 (3/16 επ., 33% υπ.), Ξαγοραράκη 4 (2/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Παναγοπούλου 5 (3/9 επ., 2 μπλοκ) / Μαργαρίτη (λ, 60% υπ.), Αλατζάκη 5 (5/9 επ., 57% υπ.), Ελευθερίου, Βατουσιάδη.
16/03/2024

Σε τροχιά πλέι οφ ο Ηλυσιακός

Σε θέση πλέι οφ βρίσκεται ο Ηλυσιακός, ο οποίος επικράτησε με 3-1 σετ στην έδρα του Απολλώνιου και με τους τρεις βαθμούς της νίκης έφτασε τους 25, ισοβαθμώντας...