«Καθαρές» δουλειές στο Βραχάτι

Έπειτα από τρία συνεχόμενα ματς στα 5 σετ ο Παμβοχαϊκός κυριαρχώντας σε μπλοκ και επίθεση επικράτησε στο Βραχάτι με 3-0 (25-20, 25-19, 25-16) σετ της Ορεστιάδας στο ματς της 4ης αγωνιστικής και για πρώτη φορά στη φετινή Volleyleague πανηγύρισε ένα καθαρό τρίποντο! Από την άλλη πλευρά οι φιλοξενούμενοι, παρά την προσπάθειά τους, δεν κατάφεραν να αποτρέψουν την 4η ήττα τους σε ισάριθμα ματς πρωταθλήματος, που φέρνει σε πολύ δυσμενή θέση τους πράσινους του Έβρου.

Υπό την πίεση λοιπόν των 5 αρνητικών αποτελεσμάτων (μαζί με το Λιγκ Καπ) η Ορεστιάδα μπήκε πολύ δυνατά στο ματς του Γεώργιος Τριαντάφυλλος και προσπάθησε από την αρχή με τους άσους του Γκούσταφσον και πιεστικό σερβίς να χαλάσει το παιχνίδι του Παμβοχαϊκού, ωστόσο το μπλοκ των γηπεδούχων μετά το 5-5 έδωσε προβάδισμα με 8-6 στην ομάδα του Βραχατίου. Με τον Ροντρίγκο να αποτελεσματικό σε σερβίς και επίθεση ο Παμβοχαϊκός ξέφυγε με 14-9, η Ορεστιάδα μείωσε σε 14-11, αλλά οι γηπεδούχοι ξέφυγαν και πάλι 16-12. Τα λάθη των γηπεδούχων έριξαν τη διαφορά στο 20-18, αλλά το καλό σερβίς του Παμβοχαϊκού προκάλεσε προβλήματα στην αντίπαλη υποδοχή και έτσι οι παίκτες του γηπεδούχου με επίθεση του Ροντρίγκο πήραν με 25-20 προβάδισμα 1-0 σετ.

Η Ορεστιάδα, όπως και στο ξεκίνημα του α΄σετ, με πιεστικό σερβίς δημιούργησε ρήγματα στην υποδοχή του Παμβοχαϊκού, που παρά τις προσπάθειες του Γκρόνβελντ, βρέθηκε από δικά της λάθη να χάνει με 8-5. Τα λάθη της Ορεστιάδας με Ριζόπουλο και Αμπουίλα, έφεραν την ισοφαριση για τους παίκτες του Βραχατίου, που με εμφανή υπεροχή στους… αιθέρες ξέφυγαν με 13-10 και τον Ροντρίγκο σε μία ακόμη… πτήση πίσω από τα τρία μέτρα να «γράφει» το 16-12. Η επίθεση του Ροντρίγκο διατήρησε τη διαφορά στο +4, 20-16 και τελικά οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των ακριτών ζευγάρωσαν με το χαμένο σερβίς του Γκούσταφσον με 25-19 τα κερδισμένα τους σετ, 2-0.

“Με το πιστόλι στον κρόταφο” για ένα ακόμη ματς οι ακρίτες προσπάθησαν στο ξεκίνημα του γ σετ με καλό μπλοκ να παραμείνουν «ζωντανοί» όμως οι επιθέσεις «φωτιά» του Ροντρίγκο έδωσαν μία διαφορά ασφαλείας από την αρχή στον Παμβοχαϊκό 8-4 που από εβρίτικα λάθη και καλό μπλοκ ξέφυγαν με ένα μέρους σερί 8-1 με 16-9, δίνοντας πλέον διαδικαστικό χαρακτήρα στο ματς, που έληξε με 25-16, 3-0.

Γιώργος Χριστόπουλος (προπονητής Παμβοχαϊκού): «Είναι πολύ σημαντικό ότι νικήσαμε 3-0 και με καλή εμφάνιση. Έχουμε δύσκολο πρόγραμμα με αγώνες Τετάρτη και Σάββατο. Σήμερα με δύσκολο σέρβις της Ορεστιάδα κράτησε η υποδοχή μας και ειδικά ο Ροντρίγκο έκανε τη διαφορά. Πιέσαμε στο σερβίς αλλά χάσαμε πολλά σερβίς, όμως, ήμασταν καλοί στο μπλοκ. Το θετικό είναι πως για άλλη μία φορά πήγαμε καλά και στην επίθεση και κυρίως στην άμυνα που κάνει και τη διαφορά στο παιχνίδι μας».

Γιόχαν Ίσακσον προπονητής Ορεστιάδας): «Είχαμε προετοιμαστεί καλά αλλά μετά τον 17ο πόντο κάθε σετ μας κυρίευε το στρες και δε μπορούσαμε να κάνουμε αυτό που έπρεπε στο παιχνίδι. Γενικά είχαμε πολύ άγχος για να πάρουμε τη νίκη και αυτό μας κόστισε. Στο 2ο σετ βελτιωθήκαμε αλλά και πάλι δεν είχαμε καθαρό μυαλό παρότι πιέσαμε στο σερβίς. Όλα τα ματς που έρχονται είναι πολύ δύσκολα και προετοιμαζόμαστε για τον αγωνα με τον Παναθηναϊκό».

Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-19, 25-16)

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Χριστόπουλος): Δημητριάδης 2, Γκρόνβελντ 5, Βαν Ντoρν 12, Ροντρίγκο 15, Πελεκούδας 5, Κάιο 13, λίμπερο ο Νικήτας Εφραιμίδης (61% υπ., 43% αρ.) Γεωργίου, Παναγιωτάρας.

Α.Ο.ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Ίσακσον): Αμπουίλα 2, Χήρας 2, Γκούσταφσον 10, Βουκασίνοβιτς 7, Μίλιτς 7, Ριζόπουλος 5, λίμπερο ο Κωνσταντινίδης (51% υπ., 22% αρ), Πεντίδης, Σκαρλατίδης