Νικηφόρο πέρασμα για τον ΠΑΟ από το Ζηρίνειο!

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-1 σετ της Κηφισιάς και σημείωσε την τέταρτη νίκη του στο πρωτάθλημα της Volley League έχοντας σε εξαιρετική μέρα τους Ράπτη-Ανδρεόπουλο αλλά και τον Στάροβιτς που ταλαιπωρήθηκε από ίωση.

Πειστική εμφάνιση με τακτική στο σερβίς και αποτελεσματικό μπλοκ και επίθεση που άγγιξε σε αποτελεσματικότητα το 60% η ομάδα υτου Ανδρεόπουλου πήρε τρίποντο μετά από 8 χρόνια στο Ζηρίνειο και έφτασε στους 12 βαθμούς.

Η Κηφισιά ισοφάρισε σε 1-1 σετ αλλά φάνηκε ότι χρειάζεται λίγο χρόνο ακόμα ώστε να δέσει και να αρχίζει την αντεπίθεση όπως μας έχει συνηθίσει όλα αυτά τα χρόνια. Οι Κάιο ντε Πρα και Μπατατζίμ ξεχώρισαν.

Με σούπερ Ράπτη

Το πρώτο σετ ξεκίνησε δυναμικά για την Κηφισιά που με μπλοκ του Νικολάκη και δύο άσσους του Μπάση η Κηφισιά ξέφυγε 7-4 μέχρι το 13-9. Κάπου εκεί ο Παναθηναϊκός με τον Ράπτη έτρεξε ένα σερί 4-0 και έφερε το σετ στα ίσα 14-14. Με Στάροβιτς και Ρανγκέλ ο ΠΑΟ προσπέρασε 16-1 4. Με την αουτ επίθεση Ντε Πρα η διαφορά άνοιξε στο +3 (22-19). Η επίθεση του Πανταλέοντα και το άουτ του Μπατατζίμ διαμόρφωσαν το 25-21.

Ισοφάριση με Μπατατζίμ

Στο δεύτερο σετ ο ΑΟΠΚ ανέβασε στροφές και με τον Μπατατζίμ στο σερβίς προηγήθηκε 5-2. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 9-9 και ακολούθησε ράλι στο φιλέ μέχρι το 20-20. Ο Μπατατζίμ με επίθεση και ο Ντρε Πρα με άσσο έκαναν το 22-20, ενώ λίγο αργότερα ο Σπυριούνης και με τη βοήθεια της τύχης πήρε άσσο για το 24-21. Ο Ράπτης με επίθεση από την πάιπ “έσβησε” το πρώτο σετ μπολ, όμως στην επόμενη φάση ο Μπατατζίμ έκλεισε το σετ με 25-22.

Προσπέρασε ο ΠΑΟ

Στο τρίτο σετ οι ¨πράσινοι” ξεκίνησαν καλύτερα και με πίεση στο σερβίς προηγήθηκαν με 5-2 ενώ εκμεταλλευόμενοι τα λάθη της Κηφισιάς έφτασαν στο +5 (9-4) με τον Στάροβιτς. Ο Μπάιερς χάλασε την υποδοχή των φιλοξενούμενων και οι γηπεδούχοι μείωσαν 9-6. Ο εξαιρετικός Ράπτης με δύο συνεχόμενους άσους  άνοιξε τη διαφορά 14-7 και οι φιλοξενούμενοι πήραν το σετ με 25-13 και προσπέρασαν με 2-1.

“Πράσινη” επικράτηση

Με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο- πόντο ξεκίνησε το τέταρτο σετ. Η Κηφισιά με άσο του Μπάιρες και κερδισμένο μπλοκ άουτ του Ντε Πρα πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα δύο πόντων 10-8. Στην εξέλιξη του σετ ο Ανδρεόπουλος με άσο έφερε ξανά τις δύο ομάδες στα ίσα 11-11. Ο Ράπτης με μπλοκ πάνω στον Ντε Πρα έδωσε το προβάδισμα στον Παναθηναϊκο με 14-13, ενώ υπέρβαση του Νικαλάκη έδωσε “αέρα” δύο πόντων τους ¨πράσινους¨με 16-14. Ο Ντε Πρα “σήκωσε στους ώμους’ του την επίθεση της Κηφισιάς και με διαδοχικούς πόντους ισοφάρισα ξανά 17-17, Ο ΠαναθηναΪκός αντέδρασε και με πέναλτι του Ραγκέλ πήγε ξανά στο +2 (19-17). Στην εξέλιξη του σετ ο Γιάκομπσεν έκανε μπλοκ σε πλασε του Μπατατζίμ και διαμόρφωσε το 21-18 αναγκάζοντας τον Νίκο Ζαλμά να πάρει τάιμ άουτ. Με την επιστροφή από το τάιμ άουτ ο Ανδρεόπουλος πήρε άσο για το 22-18, Ο ΠαναθηναΪκός κράτησε το προβάδισμα και έφτασε σε τετραπλό ματς μπολ με επίθεση του Στάροβιτς. Ο Χαντ με κερδισμένο μπλοκ άουτ έσβησε το πρώτο, όμως ο Σέρβος του Παναθηναϊκού με επίθεση τελείωσε το σετ 25-21.

1ο σετ: 8-4, 14-16, 19-21, 21-25
2ο σετ: 8-5, 15-16, 21-20, 25-22
3ο σετ: 4-8, 8-16, 9-21, 13-25
4ο σετ: 7-8, 14-16, 18-21, 21-25

*Οι πόντοι του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν: 7 άσσοι, 51 επιθέσεις, 5 μπόκ, 7 άσσοι, 17 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού οι πόντοι προήλθαν: 8 άσσοι, 45 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 34 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (21-25, 25-22, 13-25, 21-25) σε 112΄

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης 1π. (1 μπλοκ), Κάιο ντε Πρα 18 (17/27επ., 1 άσσος), Μπάσης 2 (2 άσσοι), Σπυριούνης 11 (9/21επ., 1 μπόκ, 1 άσσος, 67%υπ., 10%αρ.), Μπατατζίμ 19 (18/29επ., 1 άσσος, 56%υπ., 32%αρ.), Μπάιερς 6 (2/6επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος) / Κάπελας (λ. – 67%υπ., 25%αρ.), Χαντ 6 (5/9επ., 1 άσσος), Συναδινός (λ), Κολτσιάκης, Ρούσσης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 3π. (2 μπλοκ, 1 άσσος), Στάροβιτς 17 (13/22επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι, 50%υπ., 6%αρ.), Ρανγκέλ 8 (8/14επ.), Ανδρεόπουλος Χαρ. 11 (8/12επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 57%υπ., 4%αρ.), Πανταλέων 4 (2/3επ., 2 μπλοκ), Ράπτης 17 (12/21επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι, 22%υπ., 4%αρ.) / Ζήσης (λ. – 50%υπ., 6%αρ.), Πελεκούδας 3 (2/2επ., 1 μπλοκ).

15/04/2024

Τελικός «αιωνίων» Νο2

Δεύτερος τελικός «αιωνίων» στο κλειστό του Ρέντη με τον Ολυμπιακό να θέλει να ντουμπλάρει τις νίκες του επί του Παναθηναϊκού και τους “πράσινους”...