Νίκησε Κηφισιά και βλέπει Ιεράπετρα ο ΠΑΟΚ

Την 2η νίκη του επί της Κηφισιάς σε ισάριθμους αγώνες των ημιτελικών της Volleyleague πανηγύρισε στην Θεσσαλονίκη ο ΠΑΟΚ. Ο Δικέφαλος του Βορρά επικράτησε δύσκολα με 3-1 των «κυανόλευκων», έκανε το 2-0 και πλέον ψάχνει μια ακόμη στην Αθήνα για να σφραγίσει το εισιτήριο της πρόκρισης του προς τον φετινό τελικό…

Πολύ πιο δύσκολα από όσο μαρτυρά το τελικό αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ επικράτησε της Κηφισιάς στην Πυλαία και έκανε το 2×2 στα ημιτελικά. Οι «κυανόλευκοι» της Αθήνας κοίταξαν στα ίσα τον ΠΑΟΚ ο οποίος ίδρωσε αρκετά προκειμένου να φθάσει στο3-1 και να διατηρήσει το πλεονέκτημα έδρας και να αποκτήσει προβάδισμα πρόκρισης αφού πλέον χρειάζεται μια ακόμη νίκη.

Με κορυφαίο τον Μουαγκουτούτια που σταμάτησε στους 20 πόντους, αλλά και τον Τερζή που μπήκε στο 12-17 του τρίτου σετ και άλλαξε την ροή του αγώνα, ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύθηκε την απειρία και τα λάθη της Κηφισιάς και έφθασε στη μεγάλη νίκη που του δίνει ψυχολογία για τα επόμενα παιχνίδια, τόσο στο Κύπελλο Ελλάδος που ακολουθεί, όσο και των play-off που θα συνεχιστούν μετά το Final 4 της Ιεράπετρας.

Ο δεύτερος ημιτελικός μεταξύ ΠΑΟΚ και Κηφισιά ήταν συναρπαστικός καθώς η Κηφισιά παρουσιάστηκε μεταμορφωμένη διεκδικώντας την έκπληξη και το σπάσιμο της έδρας.

Στο πρώτο σετ με αποτελεσματικές επιθέσεις του Χαντ οι φιλοξενούμενοι του Νίκου Ζαλμά έκαναν το 9-4 και λίγο αργότερα το 14-11 και 19-16. Ο Κλάπβαϊκ και ο Τακουρίδης έφεραν τον ΠΑΟΚ στο 19-19, ενώ ο Μουαγκουτούτια έδωσε στον Δικέφαλο του Βορρά το σετ-μπολ με το 24-23. Ο Λάανε ισοφάρισε σε 24-24 για την Κηφισιά, όμως Μουαγκουτούτια και Κλαπβάϊκ έγραψαν το 26-24 και το 1-0 για τους «ασπρόμαυρους».

Στο δεύτερο σετ η Κηφισιά έδειξε χαρακτήρα από την αρχή καθώς έκανε το 6-3, ο ΠΑΟΚ προσπέρασε 7-6 και μετά οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί μέχρι το 18-18. Το λάθος σερβίς του Σαφράνοβιτς και ο πόντος του Χαντ έφερε το 20-18 για τους φιλοξενούμενους που άντεξαν την πίεση των γηπεδούχων και με το 25-22 έκαναν το 1-1.

Με καλή ψυχολογία, τον Χαντ και το μπλοκ να δίνει τις λύσεις στον φιλέ η Κηφισιά ξεκίνησε καλά και στο τρίτο έχοντας το προβάδισμα με 9-6 και 12-6 και μάλιστα έφθασε στο +5 με το 17-12.

Ο Γιούρι Φιλίποφ πέρασε στον αγώνα τον Θανάση Τερζή αντί του Ντίμα Φιλίποφ με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να τρέξει ένα σερί και με τους Μουαγκουτούτια και το μπλοκ από τον Τακουρίδη έκανε το 20-18.

Η Κηφισιά ισοφάρισε σε 20-20 και 21-21 κάνοντας ντέρμπι τον αγώνα, ωστόσο οι «ασπρόμαυροι» με ένα νέο σερί (λάθη Χαντ και Μουαγκουτούτια) έφθασε στο 25-21 και το 2-1.

Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ με κεκτημένη ταχύτητα έκανε το 9-3 όμως η Κηφισιά σιγά-σιγά «ροκάνισε» την διαφορά μειώνοντας στο 16-15 με τον Ρουμελιωτάκη. Οι άσσοι του Όκολιτς άνοιξαν εκ νέου την διαφορά στο 20-15 και εν συνεχεία με τον Κλάπβαϊκ ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε την επικράτησή του κάνοντας το 25-18 και το 3-1.

Γιούρι Φιλίποφ (Προπονητής ΠΑΟΚ): «Ήταν δύσκολα ματς, ξέραμε πως η Κηφισιά είναι δύσκολη αντίπαλος και αν της δώσεις ευκαιρία θα την αρπάξει. Εμείς κρατάμε τη νίκη, το 2-0, αφήνουμε πίσω αυτά τα ματς τώρα και το μυαλό μας είναι πλέον στο Κύπελλο. Είναι καλό να παίζεις ένα δυνατό ματς και σήμερα έγινε αυτό, θα έχουμε δυο μέρες να ξεκουραστούμε και μετά έχουμε τον ημιτελικό. Είμαι μια εβδομάδα εδώ, τα παιδιά είναι επαγγελματίες και κάνουν την προσπάθεια τους».

Νίκος Ζαλμάς (Προπονητής ΠΑΟΚ) : «Σήμερα υπήρχε παιχνίδι συγκριτικά με το πρώτο, χάσαμε μια ευκαιρία σήμερα. Κάναμε ένα βήμα ότι να μικραίνουμε την απόσταση σε σχέση με τα προηγούμενα ματς και του πρωταθλήματος. Ήμασταν καλύτεροι σήμερα στο σερβίς, πιέσαμε τον ΠΑΟΚ, κάναμε περισσότερους φάσεις αλλά χάσαμε το μυαλό μας στο τέλος του 3ου σετ και εκεί πήγε το ψυχολογικό προβάδισμα στον ΠΑΟΚ. Θα έπρεπε να έχουμε μεγαλύτερη υπομονή, θα μπορούσε και το 4ο σετ να πήγαινε διαφορετικά και λίγο πιο μακριά.

Είμαι ευχαριστημένος από τα απιδιά, έχουμε να δώσουμε περισσότερα πράγματα στα επόμενα ματς. Ο ΠΑΟΚ πιέστηκε αρκετά για να γυρίσει το παιχνίδι, θα ήθελε να δω πως θα πήγαινε το ματς αν κερδίζαμε το 3ο σετ εμείς. Να ξεκινήσουμε από εδώ και να κάνουμε κάτι καλύτερο στο παιχνίδι της Αθήνας. Εμένα δεν με πειράζει που τα ματς θα είναι την επόμενη εβδομάδα. Θα πρέπει να μετακομίσουμε να πάμε σε άλλο γήπεδο. Από εκεί και πέρα ο στόχος μας είναι να μπορέσουμε να κάνουμε κάτι καλύτερο από σήμερα, να είμαστε περισσότερο ανταγωνιστικοί».

Γιάννης Τακουρίδης (ΠΑΟΚ) : «Έγινε ένα ματς όπως το περιμέναμε δηλαδή ότι η Κηφισιά θα πιέσει περισσότερο από το πρώτο ματς. Μας πίεσε πολύ από το σερβίς, θα κρατήσω την αντίδραση της ομάδας στο 3ο σετ όπου δείξαμε χαρακτήρα. Ήταν κομβικό σημείο εκείνο ώστε να κάνουμε εμείς το 2-1. Η Κηφισιά βρίσκεται δίκαια εδώ και περιμένουμε στην Αθήνα ένα ακόμα δύσκολο παιχνίδι. Σίγουρα δεν έχει τελειώσει κάτι, θα πρέπει να συνεχίσουμε στον ίδιο ρυθμό ώστε να πάρουμε την πρόκριση.

Έχουμε τώρα τον ημιτελικό, που είναι νοκ – άουτ όπου ξέρουμε ότι ο οποιοσδήποτε μπορεί να κερδίσει ειδικά από την στιγμή που ξέρουμε ότι οι ομάδες είναι κοντά. Το κλίμα είναι καλό, η ομάδα είναι ήρεμη, θα πάμε να διεκδικήσουμε την πρόκριση ώστε να φτάσουμε στον πρώτο στόχο της χρονιάς, δηλαδή την κατάκτηση του Κυπέλλου».

ΠΑΟΚ (Γιούρι Φιλίποφ): Όκολιτς 7 (4/9 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Μουαγκουτούτια 19 (19/32 επ., 75%υπ.-38% άριστες), Φιλίποφ 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Τακουρίδης 14 (7/7 επ., 1 άσο, 6 μπλοκ), Κλαπβάικ 19 (15/40 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 7 (5/15 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 38% υπ.- 07% άριστες), Εφραιμίδης-λ (58% υπ.-19% άριστες) / Κωνσταντινίδης-λ, Τερζής, Γάτσης, Μπούτος. Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης 3 (0/2 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 15 (14/29 επ., 1 άσο, 52% υπ.-29% άριστες), Ρεκ 8 (5/6 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Χαντ 8 (18/44 επ., 1 μπλοκ), Λάανε 12 (8/20 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 54% υπ.-33% άριστες), Λόπαρ 7 (5/11 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κάπελας-λ (54% υπ.-38% άριστες) / Γκούζντα-λ, Ρούσης, Μπέλος, Σπυριούνης, Παπαδόπουλος 1 (1 άσο).