Νίκη με οδηγό τη Μερκάντο

Σημαντική νίκη με ανατροπή, πέτυχε το Μαρκόπουλο όπου για την 15η αγωνιστική της Α1 επικράτησε της Θέτιδας με 3-1 και βρέθηκε στην πέμπτη θέση με 24 πόντους.

Από την άλλη η νεοφώτιστη ομάδα της Βούλας αν και πάλεψε στα τρία από τέσσερα ματς, δεν κατάφερε να πάρει θετικό αποτέλεσμα και παρέμεινε στην προτελευταία θέση με 7 πόντους. Οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους στο κλειστό της  Βούλας όπου στις 1/2 θα αναμετρηθούν στο κύπελλο.

Μορφή των νικητών ηταν η διαγώνια απο το Εκουαδόρ, Έρικα Μερκάντο η οποία ήταν καθοριστική στα κρίσιμα σημεία των σετ και να βοηθάει τα μέγιστα την ομάδα των Μεσογείων να φτάνει στο τρίποντο.

Τον απόλυτο αιφνιδιασμό πέτυχε η ομάδα της Θέτιδας στο πρώτο σετ, καθώς με καλή υποδοχή και πολύ αποτελεσματική επίθεση  στην οποία δέσποζε η μορφή της Έσντέλ, πήρε προβάδισμα με 15-20, 16-23 και με μπλοκ άουτ της Αργυροπούλου, η ομάδα της Βούλας πήρε κεφάλι στο σκορ με 0-1.

Στο δεύτερο η ομάδα του Μαρκόπουλου ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της, πίεσε στο  σέρβις και με την Μερκάντο πήρε προβάδισμα με 18-12 και 19-15. Η Θέτιδα μείωσε με την Γιόβιτς σε 19-17 αλλά οι γηπεδούχες με σερί 8-3 κατάφεραν να πάρουν το σετ με 25-20 και έφεραν το ματς στα ίσια.

Ίδια εικόνα είχαμε και στο  τρίτο σετ. Το Μαρκόπουλο βρήκε ρυθμό, σε σέρβις και επίθεση και με τις Μερκάντο, Σόουζα και Φακοπουλίδου, διατήρησε σταθερό προβάδισμα 5-6 πόντων από την αρχή με 18-13, 21-15, 24-18 και τελικά με καρφί της  κορυφαίας Μερκάντο  «κλείδωσε» το σετ με 25-19 και έδωσε προβάδισμα με 2-1.

Παράσταση για ένα ρόλο ήταν το τέταρτο σετ με την Θέτιδα ύστερα από την ανατροπή του σκορ να μην έχει κουράγιο να παλέψει και να δίνει την ευκαιρία στις παίκτριες του Νικολάκη να ανεβάζουν το σκορ στο 16-8 και τη Σόουζα να είναι ασταμάτητη. Τελικά με συνοπτικές διαδικασίες η ομάδα των Μεσογείων επικράτησε με 25-15 και με συνολικό σκορ 3-1 ανέβηκε στην πέμπτη θέση.

Γιάννης Νικολάκης:(Μαρκόπουλο) «Στο 1ο σετ δεν μπήκαμε καθόλου στον αγώνα. Ξέραμε ότι με την επιστροφή του κ. Τουρσούγκα η Θέτιδα θα δείξει ενα καλύτερο πρόσωπο, το έδειξε και ήταν πολύ μαχητικός αντίπαλος. Εύχομαι η ομάδα μας να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό, αυτό που έχουμε πει από την αρχή της χρονιάς, δηάδή να χτυπάμε όλα τα παιχνίδια και στο τέλος θα κάνουμε ταμείο».

Σούλης Τουρσούγκας (Θέτιδα): «Περιμέναμε σήμερα το Μαρκόπουλο να παίξει σήμερα καλά, οπως και έπαιξε. Ήμασταν ανταγωνιστικοί μονο στα δυο πρώτα σετ. Στα υπόλοιπα σετ ήμασταν παρα πολύ κακοί με πάρα πολλά λάθη. Πιστεύω ότι μπορούμε να παίξουμε καλύτερα, πιστεύω δεν έχει χαθεί τίποτα και θα διεκδικήσουμε μέχρι το τέλος όλα τα παιχνίδια».

Τα σετ: 16-25, 25-20, 25-19, 25-15

Μαρκόπουλο (Νικολάκης): Δικαιούλια, Σόουζα, Μερκάντο, Κλάιν, Φακοπουλίδου, Διάλλα, Ιακωβίδου –λ / Καρακάση, Νικολογιάννη, Πατεράκη.
ΑΣΠ Θέτις (Τουρσούγκας): Μελετιάδη, Κιουτσούκη, Αργυροπούλου, Φρέντς, Γιόβιτς, Εσντέλ, Ξηνταρά (λ), Βαρουδάκη, Χατζηκωνσταντά, Τοντάι, Χρηστινίδου