ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Πορφυρό το… χρώμα της πρόκρισης!

Την έκπληξη της φάσης των “16” του Κυπέλλου έκανε στο κλειστό “Π. Σαλπέας” ο σπουδαίος Πορφύρας, που με το εντυπωσιακό 3-1 σετ επί της Ηλιούπολης πανηγύρισε την πρόκριση στις “8” κορυφαίες ομάδες του θεσμού. Η πρωτοπόρος και αήττητη ομάδα της Α2 Γυναικών, αν και βρέθηκε να χάνει με 1-0 σετ από μία αντίπαλο Α1 Γυναικών, κατάφερε με τα σερβίς της MVP Γκολφινοπούλου αλλά και της Ράπτη να “γυρίσει” το ματς και να κρατήσει το νικηφόρο της φετινό σερί (Α2 & Κύπελλο) για 17ο ματ

Στο κατάμεστο πειραϊκό κλειστό η Ηλιούπολη με τον… αέρα μιας ολόκληρης κατηγορίας, προσπάθησε από την αρχή, παρά την απουσία της Σπανού, να επιβεβαιώσει τον τίτλο του φαβορί. Εκμεταλλευόμενη τα προβλήματα υποδοχής του Πορφύρα, κατάφερε με την Γκλιγκόροβιτς να μοιράζει αριστοτεχνικά το παιχνίδι, να πάρει, με καλό μπλοκ της Μαλουσάρη και επιθέσεις της Γιοβάνη, μία σημαντική διαφορά και μετά το 15-8 στα μέσα του σετ, παρά τα ξεσπάσματα της Χρήστου, να φτάσει σαν σε προπόνηση στο 1-0 με 25-14.

Η εικόνα στο β’ σετ άλλαξε άρδην, με τον Πορφύρα πιέζοντας από το σερβίς, να κάνει “ζημιά” στην υποδοχή των φιλοξενούμενων, που δεν κατάφερναν να τελειώσουν τις επιθέσεις. Έτσι μετά το 17-13 και το 23-20 η ομάδα της Φρεαττύδας, με πρωταγωνίστρια τη νεαρή ακραία, Ράπτη έφτασε με 25-21 στην ισοφάριση των σετ 1-1.

Το καθοριστικό γ’ σετ ήταν και το πιο αμφίρροπο, με το σετ να πηγαίνει από την αρχή πόντο πόντο και καμία από τις δύο ομάδες, που είχαν σε καλή μερά τις Γκρέκα (Πορφύρας) και Μαλουσάρη (ΓΣ Ηλιούπλη) να μην μπορεί να «χτίσει» μία διαφορά ασφαλείας. Κάτι που τελικά έκανε η Ηλιούπολη, η οποία μετά το προβάδισμά της 19-17 κατάφερε, με ένα πολύτιμο επιμέρους σερί πόντων, να ξεφύγει με 22-17 και να φτάσει με πρώτη σε σετ μπολ.  Στο 24-21 όμως η πασαδόρος του Πορφύρα, Γκολφινοπούλου πήγε στο σερβίς και κατάφερε κερδίζοντας 6 συνεχόμενους πόντους για την ομάδα της να “γράψει” το 26-24 και μέσα σε ντελίριο ενθουσιασμού με 2-1 σετ να βάλει τις βάσεις της έκπληξης.

Το ξεκίνημα του δ’ σετ ήταν πολύ αμφίρροπο με την Ηλιούπολη όμως μετά το 7-6 να ξεφεύγει 10-6. Ο Πορφύρας ξανά με την Γκολφινοπούλου στην γραμμή του σερβίς ισοφάρισε σε 10-10. Τα προβλήματα στην υποδοχή για την φιλοξενούμενη ομάδα συνεχίστηκαν, με τις αήττητες κοπέλες του Βασίλη Πανδή να παίρνουν μαζί με την πολύτιμη διαφορά 21-15 και “τα πάνω τους” ψυχολογικά, με αποτέλεσμα με καλό σερβίς της Ράπτη να φτάνουν με 25-16 πανάξια στο 3-1 και στην πρόκριση – έκπληξη στις “8” κορυφαίες ομάδες του Κυπέλλου Γυναικών, “μετρώντας” στη φετινή σεζόν “17 στα 17”.

Αυτό ήταν το τελευταίο χρονικά παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής της Γ’ φάσης και την πρόκριση τους στους “8” του Κυπέλλου Γυναικών εξασφάλισαν οι: Ολυμπιακός, Παναθηναϊκός, Πανναξιακός, ΑΟ Θήρας, ΑΟ Μαρκοπουλου Revoil, Μακεδόνες, Ηρακλής Κηφισιάς, Πορφύρας ενώ η κλήρωση για την ανάδειξη των ζευγαριών της 2ης αγωνιστικής της Γ’ φασης θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευη 3 Φεβρουαρίου στα γραφεία της ΕΟΠΕ.

Βασίλης Πανδής: «Στο πίσω μέρος του μυαλού μας υπήρχε η πρόκριση και αρχίσαμε να το πιστεύουμε μετά την απουσία της Σπανού. Είπαμε πως αν μα δώσει την ευκαιρία η Ηλιούπολη πρέπει να την αρπάξουμε κι αυτό κάναμε. Κομβικό ήταν το γ’ σετ, όπου δεν το παρατήσαμε και δείξαμε ψυχικά χαρίσματα. Πριν από αυτό το ματς ήμασταν πετυχημένοι, τώρα έχουμε κάνει μια υπέρβαση και μ’ όποια ομάδα κι αν παίξουμε στους «8» θα προσπαθήσουμε για το καλύτερο».

Δήμητρα Λυκογιάννη: «Σίγουρα καθοριστικός παράγοντας για την εξέλιξη του αγώνα ήταν το τρίτο σετ, αλλά και ο κακός μας εαυτός, ενώ ρόλο έπαιξαν και οι απουσίες της Κοκίου και της Σπανού».

Τα σετ: 15-25, 25-21, 26-24, 25-16
Πορφύρας (Πανδής) Γκολφινοπούλου, Σιδεράτου, Χρήστου, Ράπτη, Θεοχάρη, Φωτεινού, Μουστάκη-λ/ Κελεσίδη, Ξαγοραράκη, Καράκου, Γκούρα
Ηλιούπολη (Λυκογιάννη): Γκλιγκόροβιτς, Σαλούστρου, Μαλουσάρη, Γκρέκα, Γιοβάνη, Τσουμήτα, Μαθιουδάκη-λ / Ματσούκα