ΑΓΩΝΕΣ

Συνεχίζει για το 10ο ο Ολυμπιακός, «φωνές» από Παναθηναϊκό

Ο Ολυμπιακός συνέχισε το νικηφόρο σερί του κόντρα στις «πράσινες» καθώς με το 3-2 στο κλειστό του Αγίου Θωμά πανηγύρισε την πρόκριση προς τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος και δηλώνει πανέτοιμος να διεκδικήσει το 10ο συνεχόμενο τρόπαιο της ιστορίας του.

Μετά την πρόσφατη επικράτησή του στον Πειραιά για την Volleyleague, ο Ολυμπιακός πανηγύρισε μια ακόμη αυτή τη φορά για το Κύπελλο εξασφαλίζοντας την πρόκρισή του στα προημιτελικά του θεσμού.

Το ντέρμπι «αιωνίων» στο κλειστό του Αγίου Θωμά είχε συναρπαστική εξέλιξη με τον Ολυμπιακό να προηγείται δύο φορές επί του Παναθηναϊκού, ωστόσο να χρειάζεται το ταϊ-μπρεϊκ προκειμένου να πάρει την πρόκριση που του δίνει το δικαίωμα να αισιοδοξεί για την κατάκτηση του 10ου συνεχόμενου Κυπέλλου της ιστορίας του.

Μια πρόκριση που κρίθηκε κυριολεκτικά στις λεπτομέρειες με τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει σε 1-1 και 2-2 και να κρατά την πρόκριση στα χέρια του όταν και προηγήθηκε με 8-5 στο 5ο σετ.

Ωστόσο οι Πειραιώτισσες με αντεπίθεση και τις Χουντ-Χίπε καθοριστικές έκανε την ανατροπή και με το 15-13 πανηγύρισε στο «νήμα» τη νίκη-πρόκριση, με τις γηπεδούχες να έχουν παράπονα από την τελευταία φάση του αγώνα όπου στο 13-14 η κόντρα επίθεση της Οικονομίδου έπειτα από εξέταση του Video Referee δόθηκε αουτ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά στο πρώτο σετ της αναμέτρησης, εκμεταλλευόμενος το άγχος και τα λάθη του Παναθηναϊκού. Η Διώτη ξεκίνησε στο αρχικό σχήμα αντί της Πότοκαρ με τη Σλοβένα ακραία να επιστρατεύεται στο 2-11 από τον Καμπερίδη που προσπαθούσε να ξεμπλοκάρει τις παίκτριές του. Οι «ερυθρόλευκες» πήραν προβάδισμα ασφαλείας με +10 (6-16), αλλά οι «πράσινες» τρέχοντας ένα σερί 4-0 μείωσαν σε 10-16. Η Χίπε έβαλε τέλος στο σερί των γηπεδούχων για το 10-17. Η διαφορά ήταν μη αναστρέψιμη με τις φιλοξενούμενες να κατακτούν το πρώτο σετ με 16-25 (0-1).

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός κατάφερε να βγάλει αντίδραση καθώς ανέβασε τα ποσοστά του σε επίθεση- υποδοχή και με καλό σερβίς βραχυκύκλωσε τον Ολυμπιακό.

Από την άλλη ο Ολυμπιακός μετά το 9-9 κατέρρευσε αφού οι γηπεδούχες με τις Πότοκαρ και Οικονομίδου πάτησαν «γκάζι» τρέχοντας ένα σερί 9-2 κάνοντας το 18-11. Με δύο συνεχόμενους άσους της Κοσμά οι «πράσινες» έκαναν το 22-13 για να ολοκληρώσουν την κυριαρχία τους με το 25-14 που έφερε το 1-1.

Το τρίτο σετ είχε την ίδια εικόνα με το πρώτο καθώς ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε σοβαρός και πειθαρχημένος επικρατώντας κατά κράτος σε μπλοκ-επίθεση. Οι «ερυθρόλευκες» του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς με το 1-4 και 2-9 δείχνοντας και τις διαθέσεις τους. Ο Παναθηναϊκός κάνοντάς αρκετά λάθη δεν μπόρεσε να απειλήσει στο σετ, αφού οι φιλοξενούμενες με την Χίπε πρωταγωνίστρια σε επίθεση και σερβίς κράτησαν τον ίδιο ρυθμό κάνοντας το 8-19. Η Χούντ χωρίς προβλήματα στην επίθεση έγραψε το 10-21 για τον Ολυμπιακό που έφθασε εύκολα στο 11-25 αποκτώντας εκ νέου το προβάδισμα με 2-1.

Όπως και στο δεύτερο, έτσι και στο τέταρτο ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε μεταμορφωμένος και κατάφερε να μείνει ζωντανός στην διεκδίκηση της πρόκρισης αφού με το 25-20 έγραψε το 2-2 και έστειλε το ντέρμπι στο ταϊ-μπρεϊκ.

Ένα τέταρτο σετ όπου οι γηπεδούχες ήταν μαζί με τον Ολυμπιακό μέχρι το 7-7, ωστόσο με ένα σερί έκανε το 16-7 βάζοντας φωτιά στις εξέδρες. Οι «πράσινες» με την υπέρ τους διαφορά και τις Πότοκαρ, Καλαντάτζε και τα λάθη των «ερυθρόλευκων» ανέβασαν την διαφορά σε διψήφιο κάνοντας το 19-9…

Ο Ολυμπιακός με την Λαμπρούση μείωσε σε 19-11, αλλά το λάθος σερβίς της Χίπε έκανε το 20-11. Οι «ερυθρόλευκες» σε μια τελευταία προσπάθεια τους να αλλάξουν τα δεδομένα μείωσαν την διαφορά στο 21-17 και 22-18 με την Χουντ, ωστόσο το λάθος της Αμερικανίδας, ο άσσος της Βεργίδου και η επίθεση της Πότοκρα έγραψαν το 25-20 και το 2-2 για τις «πράσινες» εν μέσω αποθέωσης.

Στο ταϊ-μπρεϊκ οι «πράσινες» με την ψυχολογία στα ύψη και την εξέδρα να δίνει την ώθηση ξεκίνησε ιδανικά καθώς με την Πότοκαρ και το μπλοκ στην Χουντ έκαναν το 5-2, ενώ με επίθεση της Κοσμά έγινε το 6-3.

Ο Ολυμπιακός με τις Χίπε και Χούντ στην επίθεση μείωσε σε 7-5, ωστόσο το λάθος της Ζακχαίου έφερε τον Παναθηναϊκό στους +3 (8-5) στην περιστροφή του γηπέδου.

Ο Ολυμπιακός όμως κατάφερε να επιστρέψει καθώς με το λάθος σερβίς της Κοσμά και τις Χίπε-Τοτσίδου ισοφάρισε σε 8-8.

Οι δύο ομάδες με αποτελεσματικές επιθέσεις συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 11-11 διεκδικώντας επί ίσοις όροις την πρόκριση. Ο Ολυμπιακός όμως φρόντισε να βρει τις λύσεις στον φιλέ και με την Χουντ από επίθεση από την πίσω ζώνη και μπλοκ της Λαμπρούση απέκτησε το προβάδισμα με 11-13 και 12-14.

Η Καλαντάτζε μείωσε σε 13-14 και είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, όμως η κόντρα επίθεση της Οικονομίδου πέρασε άουτ γράφοντας το 13-15 και το 3-2 που έδωσε την πρόκριση στον Ολυμπιακό.

Φάση που προκάλεσε την αντίδραση των γηπεδούχων που ζήτησαν χρήση VAR. Εκεί όμως η κάμερα δεν έδειξε κάτι αφού δεν είχε την φάση από την απέναντι πλευρά, με αποτέλεσμα ο διαιτητής να κρατήσει την αρχική του απόφαση τελειώνοντας το παιχνίδι στο 15-13.

Νέες διαμαρτυρίες από πλευράς Παναθηναϊκού ο οποίος ζήτησε να καταθέσει ένσταση, που όμως δεν του επιτράπει αφού όπως υπογραμμιστηκε από πλευράς διαιτητών δεν υπήρξε λάθος Κανονισμών Παιδιάς.

Κυριάκος Καμπερίδης (Παναθηναϊκός ΑΟ): «Ήταν ένα ματς σκληρό και οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά. Δύο σετ παίξαμε καλά εμείς, δύο ο Ολυμπιακός και θεωρώ το τάι μπρέικ έληξε άδοξα, γιατί όπως με ενημέρωσαν η μπάλα ήταν μέσα στην τελευταία φάση. Θα μπορούσαν οι διαιτητές να την θεωρήσουν ως μη γενόμενη ή να πάει ο πόντος σε μας και από εκεί και πέρα δεν θα ξέραμε τι θα γινόταν Το βίντεο τσεκ δεν έδωσε λύση και θα μπορούσαν να δουν το τηλεοπτικό ριπλέι. Από την στιγμή που ο επόπτης κρύβει την κάμερα, τότε δεν λειτουργεί όπως πρέπει. Από την στιγμή που υπήρχε η τηλεόραση, έπρεπε να την συμβουλευτούν. Μπορούσε η μπάλα να ήταν όντως έξω και να νικούσε ο Ολυμπιακός και έτσι όπως ήταν το παιχνίδι, θα ήταν δίκαιο για κάθε ομάδα να πάρει την πρόκριση. Έτσι όπως τελείωσε ήταν άδοξο. Είναι μία αμφισβητούμενη φάση και από την στιγμή που υπήρχε η λύση του τηλεοπτικού ριπλέι, έπρεπε να το δουν».

Μπράνκο Κοβάτσεβιτς (Ολυμπιακός ΣΦΠ):
«Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι και ιδιαίτερα περίεργο. Δεν έχω συναντήσει ξανά τέτοιο ματς στην καριέρα μου. Παίξαμε πολύ καλά στο 1ο και στο 3ο σετ, αλλά και πολύ άσχημα στο 2ο και το 4ο. Έτσι είναι τα παιχνίδια του Κυπέλλου. Το σημαντικό είναι ότι προκριθήκαμε και θα έχουμε την ευκαιρία να διατηρήσουμε τα σκήπτρα μας στη διοργάνωση.  Τώρα έχουμε μπροστά μας κάποια πιο εύκολα ματς στο πρωτάθλημα, περιμένουμε και την κλήρωση του Κυπέλλου και θα έχουμε την ευκαιρία να προετοιμαστούμε για τους αγώνες στην Ευρώπη. Είναι σημαντικό ότι ξεπεράσαμε μια περίοδο με συνεχείς αγώνες και δυνατά ματς και για τις τρεις διοργανώσεις, χωρίς να έχουμε απώλειες».

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Κουτσούλας.

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 51 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 54 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (16-25, 25-14, 11-25, 25-20, 13-15) σε 109′

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Καμπερίδης): Βεργίδου 7 (4/9 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Διώτη, Κοσμά 14 (10/25 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 62% υπ. – 38% άριστες), Καλαντάτζε 12 (9/19 επ., 4 μπλοκ), Οικονομίδου 14 (13/41 επ., 1 μπλοκ), Κελεσίδη 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 60% υπ. – 43% άριστες), Κωνσταντέλου 8 (5/6 επ., 3 μπλοκ), Πότοκαρ 13 (10/40 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 55% υπ. – 32% άριστες), Φακοπουλίδου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Κοβάτσεβιτς): Ζιβογίνοβιτς 6 (6/21 επ., 48% υπ. – 32% άριστες), Χουντ 21 (20/38 επ., 1 μπλοκ, 41% υπ. – 17% άριστες), Λαμπρούση 7 (4/9 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 4 (1/6 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χίπε 18 (15/42 επ., 3 άσσοι), Ζακχαίου 9 (6/10 επ., 3 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 41% υπ. – 27% άριστες), Κακουράτου (λ), Γιώτα, Ξανθοπούλου, Τοτσίδου 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ, 33% υπ. – 0% άριστες).