«Τρελή» ανατροπή με «47άρη» Γιορντάνοφ

Ούτε τα… τρελά νερά του Ευρίπου, ούτε το προβάδισμα του Ηρακλή Χαλκίδας, ούτε το θρίλερ των 14 χαμένων σετ μπολ του 3ου σετ κατάφεραν, έπειτα από τρεις συνεχόμενες ήττες σε 5 σετ, να σταματήσουν τον ΑΟΠ Κηφισιάς από την επιστροφή του στα τρίποντα. Σε ένα συγκλονιστικό ματς με φοβερό σασπένς στο κλειστό της Κανήθου η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη κατάφερε με 47 (44/60) πόντους του “διαστημικού” Γιορντάνοφ και αποτελεσματικό σερβίς να κάμψει την σκληροτράχηλη αντίσταση της ομάδας της Χαλκίδας και πιο δύσκολα από όσο φανερώνει το τελικό 3-1 (21-25, 25-21, 38-36, 25-20) να πανηγυρίσει τη νίκη, λίγο πριν το φινάλε της 7ης αγωνιστικής).

Μέσα σε μία πολύ όμορφη ατμόσφαιρα της κερκίδας που «έσπασε» την ψύχρα που επικρατούσε στο κλειστό, ο Ηρακλής Χαλκίδας, απόντος και πάλι του Φερέλ, αναζήτησε από την αρχή του ματς την ιστορική πρώτη του εντός έδρας νίκη στην Volleyleague, τη στιγμή που η Κηφισιά ήθελε να ξορκίσει τον κακό δαίμονα των τριών σερί ταί μπρέικ. Οι γηπεδούχοι με τακτικό σερβίς από την αρχή του αγώνα χάλασαν την υποδοχή του ΑΟΠ Κηφισιάς και κατάφερε με την αποτελεσματικότητα των Τάπια, Γκόρτσανιουκ στην επίθεση να προηγηθεί με 8-6. Ακολούθησε μάχη πόντο-πόντο, όμως με το καλό μοίρασμα του Κασαμπαλή και τις επιθέσεις ά χρόνου του Κανέλλου η γηπεδούχος ομάδα του Γκολίτση διατήρησε την «εύθραυστη» διαφορά με 16-14. Ο Ηρακλής Χαλκίδας με καλό μπλοκ και λάθη αντιπάλων έφτασε τη διαφορά στην μεγαλύτερη τιμή της 20-16 και παρά την αντικατάσταση του Πούλκο με το Λάππα οι γηπεδούχοι με καλή άμυνα και τον Γκόρτσανιουκ ζεστό», κατέκτησαν το σετ με 25-21, 1-0, από το σερβίς του Γιορντάνοφ στο φιλέ, μέσα σε ενθουσιώδεις πανηγυρισμούς της κερκίδας και των τσιρλίντερς.

Το β’ σετ, όπου κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των θυμάτων της αεροπορικής τραγωδίας της Κολομβίας, η ομάδα της Χαλκίδας με την καλή ανάπτυξη του Κασαμπαλή και τον αποτελεσματικό Γκόρτσανιουκ, ξεκίνησε με ενθουσιασμό, όμως το τακτικό σερβίς και το καλό μπλοκ της Κηφισιάς έδωσαν βραχεία κεφαλή στους φιλοξενούμενους με 8-7. Με Παπαγγελόπουλο και Γιορντάνοφ να βρίσκουν πόντους η διαφορά αυξήθηκε στη συνέχεια 16-13. Τελικά, παρά την είσοδο του Μ. Κολτσιάκη αντί του Κλότσκο στο 22-17, στο τέλος «μίλησε» η εμπειρία του «αρχηγού», καθώς ο Νικολάκης με δυο αριστοτεχνικά πλασέ ισοφάρισε με 25-21 , σε 1-1.

Αμφίρροπο ήταν το ξεκίνημα και του 3ου σετ με τον Ηρακλή Χαλκίδας να εκμεταλλεύεται τα λάθη της αθηναϊκής ομάδας και να προηγείται με 8-6. Με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι μέχρι το 15-15 οι γηπεδούχοι πήραν βραχεία κεφαλή με τον Τάπια 16-15. Το σασπένς του αγώνα συνεχίστηκε, καθώς με καλή υποδοχή και επιθέσεις του Τάπια οι Χαλκιδαίοι ξέφυγαν με 19-17, όμως η Κηφισιά με την είσοδο του Πούλκο αντί Λάππα και τα τελειώματα του Γιορντάνοφ, κατάφερε με μπλοκ Παπαγγελόπουλου να περάσει μπροστά 20-19. Η συνέχεια ήταν ακατάλληλη για καρδιακούς… καθώς το φινάλε του σετ εξελίχθηκε σε μία προσωπική μονομαχία Γιορντάνοφ- Τάπια. Τελικά όμως μετά από συνολικά 14 χαμένα σετ μπολ, 10 για τους φιλοξενούμενους-4 της Χαλκίδας, μια επίθεση του Γιορντάνοφ και το άουτσέρβις του Κλότσκο έφεραν τη λύτρωση με 38-36 για την ομάδα του Αρσενιάδη, που με 2-1 ζευγάρωσε τα κερδισμένα της σετ.

Παρά την απογοήτευση για τον τρόπο που χάθηκε το προηγούμενο σετ η ομάδα του Γκολίτση, πάλεψε από την αρχή του τέταρτου σετ για την ισοφάριση. Με καλό σερβίς, δημιούργησε προβλήματα στην υποδοχή των φιλοξενούμενων και προηγήθηκε με 8-9. Τα λάθη της Κηφισιάς και οι επιθετικές λύσεις του Τάπια ανέβασαν τη διαφορά των γηπεδούχων στο 16-13. Το καλό μπλοκ του Παπαγγελόπουλου έδωσε για πρώτη φορά στο σετ προβάδισμα στους φιλοξενούμενους που με ένα ακόμη «στοπ» του Νικολάκη ξέφυγαν με 20-17 για να φτάσουν τελικά  “δια χειρός” του… 47άρη -σε πόντους- σήμερα Γιορντάνοφ στην λυτρωτική νίκη 3-1, με 25-20. Για τους γηπεδούχους τοπ σκόρερ ήταν με 33 πόντους ο Τάπια.

Στο φινάλε του αγώνα οι τόνοι ανέβηκαν, καθώς ο τεχνικός των γηπεδούχων, Σπύρος Γκολίτσης εξέφρασε έντονα παράπονα στον πρωτο διαιτητή κ. Βουδούρη, καθώς ο προπονητής του Ηρακλή Χαλκίδας θεώρησε ότι κάποιες υποδείξεις του ρέφερι, με κυριότερη αυτή του 24-25 όπου δόθηκε διπλή μπαλιά στον Γκόρτσανιουκ, στέρησαν από την ομάδα του την ευκαιρία να κέρδισει τουλάχιστον έναν βαθμό από το συγκλονιστικό ματς .

Σπύρος Γκολίτσης (προπονητής Ηρακλή Χαλκίδας): «Είμαι πολύ στεναχωρημένος γιατί χάσαμε πάλι ένα δικό μας παιχνίδι. Στο 3ο σετ θα μπορούσαμε να είχαμε τελειώσει με 26-24 και να είχαμε πάρει τουλάχιστον έναν βαθμό. Χρεώθηκε πιαστό ο Γκόρτσανιουκ σε μία πάσα που ήταν για σεμινάριο. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όλα είναι σε βάρος του Ηρακλή Χαλκίδας. Στεναχωριέμαι επίσης γιατί μία ακόμα καλή εμφάνιση δεν ανταμείφτηκε με έναν τουλάχιστον βαθμό. Τι να τις κάνω τις δικαιολογίες των διαιτητών; Μας κουράζει και μας απογοητεύει όλο αυτό. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Έκαναν μεγάλη προσπάθεια απέναντι σε μία έμπειρη ομάδα που όμως εκμεταλλεύτηκε και τις συγκυρίες. Εγώ με όλη την αγάπη είπα στον Κώστα Αρσενιάδη πως είναι ο Γκαστόνε και εγώ είμαι ο Ντόναλντ. Όποιος διαβάζει Μίκυ Μάους ξέρει…».

Κώστας Αρσενιάδης (προπονητής της Κηφισιάς): «Είναι μία μεγάλη νίκη, ένα σπουδαίο τρίποντο που το πήραμε κάτω από δύσκολες συνθήκες. Μπράβο στους παίκτες μου. Έγινε μία μεγάλη κόντρα με ένα τρομερό τρίτο σετ. Και οι δύο ομάδες είχαν υστέρηση στο μπλοκ. Ήταν αγώνας για γερά στομάχια και για γερές καρδιές και καταφέραμε να πάρουμε τρίποντο. Μετά το 1-0 τα δώσαμε όλα. Καθοριστικό ήταν το 3ο σετ το οποίο κερδίσαμε με επιμονή και υπομονή. Είναι η πρώτη εκτός έδρας νίκη που είναι σημαντική και μας δίνει ώθηση για να πάμε ψηλά».

Τα σετ: 1-3 (25-21, 21-25, 36-38, 20-25) σε 122′

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 33 (31/53 επ, 2 μπλοκ), Κανέλλος 10 (9/14 επ, 1 μπλοκ), Κλότσκο 6 (4/17 επ, 2 μπλοκ, 53% υπ – 27% άριστες), Κασαμπαλής 6 (4/4 επ, 2 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 14 (13/27 επ, 1 μπλοκ, 60% υπ – 38% άριστες), Αδαμόπουλος 6 (4/8 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Παπαδημητρίου (λ, 50% υπ – 44% άριστες), Μάρκου, Σπυριούνης, Κολτσιάκης, Αντιφάκος

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 5 (1/2 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Χριστοφιδέλης 8 (7/16 επ, 1 μπλοκ, 68% υπ – 29% άριστες), Μουρούτης 5 (2/5 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 9 (5/10 επ, 4 μπλοκ), Πούλκο 3 (3/8 επ, 40% υπ – 20% άριστες), Γιορντάνοφ 47 (44/60 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 53% υπ – 34% άριστες), Καρατζάς, Λάππας 8 (7/13 επ, 1 άσσος, 65% υπ – 40% άριστες).

15/04/2024

Τελικός «αιωνίων» Νο2

Δεύτερος τελικός «αιωνίων» στο κλειστό του Ρέντη με τον Ολυμπιακό να θέλει να ντουμπλάρει τις νίκες του επί του Παναθηναϊκού και τους “πράσινους”...