Μίλησε η «ψυχή» των πρωταθλητών

O ΠΑΟΚ με καλό μπλοκ και σερβίς χάλασε την υποδοχή του Ολυμπιακού και με τον Σαφράνοβιτς να κλέβει το πιστόλι από τα χέρια του Γκόμεζ και να πρωταγωνιστεί στην επίθεση πήρε κεφάλι από νωρίς με 4-0 και 11-6 των φιλοξενούμενων με το μπλοκ του Μουρ. Ο νταμπλούχος Ολυμπιακό αντίστοιχα, με τον Ουκρανό σουπερστάρ, Ντιάτσκοφ να είναι με 0/7 προσπάθειες σε… άλλο γήπεδο και τον Κλαρκ σχεδόν ακίνδυνο, οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν δια χειρός Γκόμεζ με 25-20, 1-0 σετ.

Στο 2ο σετ, ο Ολυμπιακός έδειχνε να αντιδρά, καθώς βρέθηκε μπροστά με 6-3, όμως ο ΠΑΟΚ με σωστή τακτική σε μπλοκ άμυνα ισοφάρισε με πέρασμα του περσινού άσου των ερυθρόλευκων, Κουρνέτα σε 14-14 για να προηγηθεί με ένα ακόμη μπλοκ 17-16. Από κείνο το σημείο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χερι στο σκορ. Στο 23-21 υπέρ του ΠΑΟΚ, ο Ολυμπιακός χρεώνεται με λάθος θέσεις από τον διαιτητή Παπαδογούλα και ο Μουρ με 25-21 ζευγαρώνει μέσα σε ξέφρενο ενθουσιασμό τα κερδισμένα σετ, 2-0.

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός «με την πλάτη στον τοίχο» ξεκίνησε με κόντρα, όπου οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι με χέρι στο σκορ με τον Σαφράνοβιτς να δίνει στον ΠΑΟΚ οριακό προβάδισμα με 8-7. Ο Ολυμπιακός με τον Ντιάτσκοφ να αρχίζει να επιστρέφει στο ματς και την είσοδο του Τζελάτη αντί του Κλαρκ με εντυπωσιακά βελτιωμένη υποδοχή ξέφυγε με13-10 και 16-11. Όμως το καλό «ασπρόμαυρο» μπλοκ και η κλάση του Σαφράνοβιτς οδήγησαν σε οριακή τιμή τη διαφορά 20-19 του Ολυμπιακού που προσπαθούσε να μειώσει σε 2-1 σετ και τα κατάφερε με 25-22, χάρις στον Τακουρίδη.

Το κερδισμένο σετ έδωσε φτερά στα πόδια των ερυθρόλευκων, οι οποίοι μετά το αρχικό 4-3 του ΠΑΟΚ, βρέθηκε εκμεταλλευόμενος τα λάθη των γηπεδούχων και με αλλαγή τακτικής στο σερβίς να προηγείται με 6-4 και 8-5. Στο γρήγορο παιχνίδι του Προύσαλη ο δικέφαλος του Βορρά φάνηκε να μην έχει απαντήσεις και έτσι ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 16-11. Το καλό σερβίς του Γκόμεζ μείωσε προς στιγμήν σε 16-13, όμως οι πρωταθλητές με πρωταγωνιστές τους Κοκκινάκη, Ντιάτσκοφ κατάφεραν να φτάσουν με 25-21 στην ισοφάριση των σετ σε 2-2, στέλνοντας την υπόθεση της νίκης στο 5ο σετ.

Ένα σετ που… έσπασε καρδιές, καθώς είχαμε συνεχείς ανατροπές στο σκορ. Μετά το αρχικό 5-3 του αποτελεσματικού στην επίθεση ΠΑΟΚ, ο Ολυμπιακός με ρεσιτάλ άμυνας ισοφάρισε σε 5-5, όμως ο Κοκκινάκης με τους προσωπικούς του πόντους σε 8-6 και 9-7 έδωσε και πάλι κεφάλι στην ομάδα του Δημήτρη Καζάζη. Ο Σαφράνοβιτς ισοφάρισε σε 9-9, ο Γκόμεζ μείωσε σε 14-13, αλλά το χαμένο σερβίς του Βενεζουελάνου άσου, χάρισε τη νίκη με 15-13, 3-2 στον Ολυμπιακό.

Το… «κλειδί»

Ο Ολυμπιακός αν και βρέθηκε πίσω με 2-0 σετ, για μια ακόμη φορά απόντος διαγωνίου, αφού τόσο ο Αμερικανός Κλαρκ που ξεκίνησε, όσο και ο αντικαταστάτης του Τζελάτη δεν βοήθησαν όσο θα έπρεπε, κατάφερε χάρις στον επιθετικό οίστρο του Ουκρανού Ντιάτσκοφ, που ξύπνησε μετά το α’ σετ, αλλά και τον εγωισμό του Κοκκινάκη που συμμάζεψε με εντυπωσιακό τρόπο την υποδοχή των φιλοξενούμενων, να φτάσει σε μία παλικαρίσια νίκη, υποχρεώνοντας τον καλύτερο ΠΑΟΚ των τελευταίων ετών στην πρώτη του φετινή ήττα.

Κέρδος για τον ΠΑΟΚ, ο κόσμος της ομάδας που βρέθηκε σήμερα στο “Παλατάκι” τον οποίο η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη, με ανάλογες εμφανίσεις μπορεί και πρέπει να τον κρατήσει κοντά του

Δ. Καζάζης (τεχνικός Ολυμπιακού)»Στην αρχή δεν υπήρχαμε στο γήπεδο, είμαστε κουρασμένοι από τα συνεχόμενα παιχνίδια, όμως στη συνέχεια το ρισκάραμε και τελικά καταφέραμε να πάρουμε τη νίκη απέναντι σε έναν πολύ καλό ΠΑΟΚ σήμερα”.

Γιάννης Καλμαζίδης (τεχνικός ΠΑΟΚ): Μένει μία πικρή γεύση από την ήττα, αλλά κρατάμε ως θετικό ότι ιδιαίτερα στα δύο πρώτα σετ πάιξαμε πολύ καλά, σε ένα παιχνίδι σκληρό με πολύ δυνατές φάσεις».

Μενέλαος Κοκκινάκης (Ολυμπιακός): «Ήταν ένα ματς με ένταση, δεν μπήκαμε καλά, στη συνέχεια βάλαμε τον εγωισμό μας και καταφέραμε να δείξουμε για μια ακόμη φορά ποιος είναι ο Ολυμπιακός, απέναντι σε μία δυνατή ομάδα, μέσα στην έδρα του ΠΑΟΚ».

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Παντακίδης 10 (6/9 επ, 4 μπλοκ), Κουρνέτας 4 (2/2 επ, 2 μπλοκ), Μουρ 6 (5/11 επ, 1 μπλοκ), Γκόμεζ 25 (22/45 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Εφραιμίδης 13 (12/31 επ, 1 άσσος, 58% υπ – 26% άριστες), Σαφράνοβιτς 23 (20/33 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 65% υπ – 46% άριστες) / Γκαράς (λ, 60% υπ – 33% άριστες), Ντίνας, Σαμπανάι, Καρασαββίδης, Αναστασιάδης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Γιούρισιτς 15 (13/20 επ, 2 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 23 (15/30 επ, 4 άσσοι, 4 μπλοκ, 50% υπ – 29% άριστες), Προύσαλης 1 (1 μπλοκ), Κοκκινάκης 16 (12/32 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 80% υπ – 51% άριστες), Κλαρκ 11 (10/24 επ, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 12 (10/14 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 71% υπ – 71% άριστες), Σωτηρίου (25% υπ – 25% άριστες), Σμμαραγδής, Τζελάτι 7 (5/15 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ).