Με ανατροπή στη Μίκρα ο Α.Ο. Θήρας «κλείδωσε» την 5η θέση

Το σερί των επιτυχημένων εμφανίσεων συνεχίστηκε στο πρωτάθλημα για τον Α.Ο. Θήρας και στη Μίκρα, που αν και βρέθηκε πίσω με 1-0 σετ και 24-23 στο 2ο σετ από τον Άρη, κατάφερε με αντεπίθεση διαρκείας και ανεβασμένο μπλοκ να φτάσει με 1-3 (25-19, 24-26, 21-25, 21-25) στην 12η φετινή του νίκη και 4η συνεχόμενη στη Volleyleague, “κλειδώνοντας” έτσι την 5η θέση της κανονικής περιόδου.

Στην αναμέτρηση της 20ης αγωνιστικής της Μίκρας ο Άρης μπήκε δυνατά στο ματς και εκμεταλλευόμενος το καλό του σερβίς προηγήθηκε με 8-4. Η Λάνγκεγλερ πίεσε από τη γραμμή του σερβίς και η Σαντορίνη με ένα επιμέρους σερί 0-3 μείωσε στον πόοντο 8-7. Με την κεφάτη Τσούμπα και τα λάθη των φιλοξενούμενων οι «κίτρινες»14-7, 13-7, με τον τεχνικό του Α.Ο. Θήρας νωρίτερα να κάνει νωρίς τη διπλή αλλαγή των Τσοχατζή-Ζιώγα αντί των Μπόζιτς -Μερκάδο αντίστοιχα. Στο 17-9 «έκλεισε» η αλλαγή για την ομάδα της Σαντορίνης, που μείωσε σε 18-14 και 23-19, αλλά ο Άρης έφτασε για την κατάκτηση του σετ, το οποίο κέρδισε εύκολα με 25-19 από μπλοκ των Τάνη-Τσούμπα στην Κέτσμαν.

Στο β’ σετ ο Α.Ο Θήρας αντέδρασε, προηγήθηκε για πρώτη φορά στο ματς με 8-7 από επίθεση του Άρη στο φιλε, ενώ με πισετικό σερβίς και ανεβασμένο μπλοκ ανέβασε τη διαφορά στο +4, 12-16. Με δυο σερί επιθέσεις της Τσούμπα οι «κίτρινες» μειωσαν σε 16-19. Με κόκινη στη Μπελιά για διαμαρτυρία η διαφορά έφτασε στον πόντο, ενώ οι γηπεδούχες από άουτ επίθεση της Μερκάδο ισοφάρισε σε 19-19. Η Τσούμπα έφερε για πρώτη φορά μπροστά τον Άρη στο σκορ, 20-19. Από εκεί και πέρα έγινε σκληρή μάχη με την ομάδα του Τσαιρέλη μετά το 23-23 να φτάνει σε σετ μπολ, 24-23 με Τσούμπα, αλλά η ερχόμενη από τον πάγκο, Καϊσέδο έστειλε το σερβίς στο φιλέ, 24-24. Οι φιλοξενούμενες από άουτ επίθεση της Τσούμπα, έδωσε το πρωτο σετ μπολ της Σαντορίνης που με άσο της Μπόζιτς, ισοφάρισε με 24-26 σε 1-1 σετ.

Δυνατά ξεκίνησε ο Άρης το 3ο σετ, ξεφεύγοντας με το σερβίς της Τάνη, 4-0. Στην επόμενη φάση η δυνατή επίθεση της Κέτσμαν βρήκε την Κακουράτου στο πρόσωπο, που αφού έμεινε για λίγο στον πάγκο να συνέλθει, επέστρεψε δριμύτερη στο ματς στο 7-3. Με μπλοκ ο Α.Ο. Θήρας μείωσε στον πόντο 8-7 και με νέο μπλοκ ισοφάρισε 12-12. Έστω και δύσκολα ο Άρης διατηρούσε το ελαφρύ προβάδισμα το 19-18, αλλά εκεί η επίθεση της Κέτσμαν και το μπλοκ της Μερκάδο έδωσαν για πρώτη φορά προβάδισμα στο σετ στη Σαντορινη 20-19. Νέος πόντος της πρώην άσου του Άρη, έδωσε προβάδισμα +3 19-22 στον Α.Ο. Θήρας που με συνεχόμενα μπλοκ με 21-25 και 1-2 σετ έβαλε τις βάσεις ανατροπής στο παιχνίδι.

Στο δ’ σετ οι φιλοξενούμενες με καλή ψυχολογία πήραν από νωρίς κεφάλι με το καλό σερβίς της Λάνγκεγκερ. 5-2, υποχρεώνοντας νωρίς νωρίς τον Τσαιρέλη σε αλλαγές. Η Σαντορίνη με δυο σερί πόντους από μια άλλη πρώην αθλήτρια των γηπεδούχων την Κιουτσιούκη, ανέβασε τη διαφορά στο 9-15. Ο Άρης με Τσούμπα μείωσε τη διαφορά σε 18-21 και 20-23, αλλά ο Α.Ο. Θήρας με μπλοκ άουτ της Λάνγκεγκερ έφυγε με 21-25 και 1-3 θριαμβευτής από τη Μίκρα.

Με το σπουδαίο αυτό τρίποντο η ομάδα της Σαντορίνης με 37 βαθμούς εδραίωσε τη θέση της στην 5άδα, καθώς η Θέτιδα Βούλας, παρέμεινε στην 6η θέση με 30 βαθμούς.

Τον αγώνα παρακολούθησε και ο σπουδαίος Σέρβος βολεϊμπολίστας Βλάντιμιρ Γκρίμπιτς (Χρυσός Ολυμπιονίκης, πρωταθλητής Ευρώπης με την εθνική ομάδα της χώρας του) ο οποίος είναι πλέον επικεφαλής της  Volleyball Empowerment Commission, της ειδικής επιτροπής της FIVB που έχει ως στόχο την ανάπτυξη και τη βελτίωση των εθνικών ομάδων.
Ο Γκρίμπιτς με αυτήν την ιδιότητα έχει βρεθεί αρκετές φορές στην Κένυα και καθ’ οδόν για την επίσκεψη του στο Άγιον Όρος βρέθηκε στο κλειστό της Μίκρας προκειμένου να δει την Σάρον Τσεπτσούμπα.

Πριν από την έναρξη του αγώνα βραβεύτηκε Ξένια Κακουράτου που είχε αναδειχθεί ΚΥΑΝΑ MVP της 18ης αγωνιστικής από την Μαντλέιν Μοντάνο.

Η γνώμη του πάγκου

Γιάννης Τσαϊρέλης (προπονητής Άρη): «Αν και ξεκινήσαμε καλά στη συνέχεια δεν είχαμε ανάλογη εικόνα. Χωρίς να είναι δικαιολογία, μας έλειψε αρκετές ημέρες η Τάνη λόγω του ότι διεξάγεται ταυτόχρονα και το Πανελλήνιο Κ20 κι δεν είχαμε ρυθμο. Κλειδί για τον αγώνα ήταν το 2ο σετ όπου στο 24-23 χάσαμε μια σημαντική ευκαιρία, αλλά με την εμφάνιση που είχαμε μετά το 2ο σετ δε νομίζω ότι δικαιούμασταν κάτι παραπάνω».

Βλάντιμιρ Βάσοβιτς (Προπονητής Α.Ο. Θηρας): «Είναι μια μεγάλη νίκη για εμάς και συγχαρητήρια στα κορίτσια. Δεν παίξαμε ίσως το καλύτερό μας βόλεϊ σε αυτό το παιχνίδι, αλλά πραγματικά για μένα είναι πολύ σημαντικό το τρίποντο που πήραμε. Η ανατροπή που κάναμε σίγουρα δεν ήταν εύκολη, αλλά πιστέψτε με, καθ’  όλη τη διάρκεια του αγώνα δεν πίστεψα στιγμή, ότι θα χάσουμε! Γνώριζα ασφαλώς πως ο Άρης είναι πολύ καλή ομάδα, αλλά περίμενα το σημείο εκείνο που η ομάδα μου θα έπαιρνε «κεφάλι» στο σκορ και τον έλεγχο του παιχνιδιού στα χέρια της. Αυτή η ανατροπή άλλωστε δείχνει και την ποιότητα που διαθέτουμε ως ομάδα. Καταφέραμε έτσι να πετύχουμε το στόχο που βάλαμε πριν το ματς και εξασφαλίζοντας και τυπικά την 5ηυ θέση,  τώρα πλέον μπορούμε να προετοιμαστούμε για τις επόμενες προκλήσεις».

Τάνια Κιουτσιούκη (κεντρική ΑΟ Θήρας): «Θέλαμε πολύ τη νίκη γιατί ξέραμε ότι μας εξασφαλίζει την 5η θέση. Παλέψαμε πολύ σκληρή σε μια δύσκολη έδρα και χαίρομαι που τα καταφέραμε. Έχουμε μπροστά μας δύο δύσκολα ματς με ΠΑΟΚ, Ολυμπιακό τα οποία θέλουμε να τα κερδίσουμε εν όψει των play offs. Τα συναισθήματα μου είναι ανάμεικτα γιατί έχω περάσει τρία χρόνια στον Άρη, αλλά ήθελα να βοηθήσω την ομάδα μου να φτάσει στη νίκη

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Τοσουνίδης, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Σταυρίδου, Καπλάνης, Γραμματεία: Δεληκωστίδου.

1ο σετ: 8-4, 16-8, 21-15, 25-19
2ο σετ: 7-8, 12-16, 21-20, 24-26
3ο σετ: 8-5, 16-14, 19-21, 21-25
4ο σετ: 4-8, 11-16, 15-21, 21-25

Τα σετ: 1-3 (25-19, 24-26, 21-25, 21-25) σε 106′.
*Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 4 άσσους, 49 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 5 άσσους, 54 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Τάνη 4 (2/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Απλαδά 4 (2/7 επ., 2 μπλοκ), Τσούμπα 21 (18/48 επ., 1 άσσο, 2 μπλοκ), Σίλβα 10 (7/10 επ., 1 άσσο, 2 μπλοκ), Αλεξάκου 11 (10/37 επ., 1 μπλοκ, 29% υπ.-26% άριστες), Μπέτσεβα 11 (9/24 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ, 43% υπ.-26% άριστες) / Κακουράτου (λ, 42% υπ.-21% άριστες), Θεοδοσίου (λ), Κεραμιτσοπούλου, Αποστολίδου, Καϊσέδο, Σαλαγκούδη

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Βλάντιμιρ Βάσοβιτς): Κωνσταντέλλου 13 (9/15 επ., 4 μπλοκ), Μπόζιτς 7 (4/7 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Λάνγκεγκερ 13 (8/25 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 52% υπ.-48% άριστες), Μερκάδο 14 (12/36 επ., 2 μπλοκ), Κέτσμαν 12 (11/32 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ.-42% άριστες), Κιουτσιούκη 10 (8/15 επ., 2 μπλοκ) / Μπελιά (λ, 48% υπ.-43% άριστες), Τσοχατζή, Φάκη, Ζιώγα 2 (2/6 επ.).