«Άφησε» βαθμό στη Μίκρα

Αν και έχανε με 1-0 στην Μίκρα από τον ψυχωμένο Άρη, ο Ολυμπιακός παρά το ροτέισον του Ρομπέρτο Πιάτσα, κατάφερε ανεβάζοντας μετά το δεύτερο σετ την επίθεσή του να φτάσει στη νίκη με 3-2 (13-25, 25-21, 25-21, 15-8) στο γεμάτο ένταση ματς που άνοιξε την Τετάρτη 9/12 την αυλαία της εμβόλιμης 8ης αγωνιστικής Volleyleague «Πάμε Στοίχημα» και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Στο άδειο κλειστό της Μίκρας ο Ολυμπιακός, με τον Σφενδυλάκη στο κέντρο αντί του Ρουμάνου Σπίνου και τον Όγκουρτσακ στον πάγκο στο πλαίσιο του «ροτέισον» του Ιταλού τεχνικού, Ρομπέρτο Πιάτσα, βρέθηκε από το πολύ καλό σερβίς στο 5-4 του πρώην «ερυθρόλευκου» Σωτηρίου και τις επιθέσεις του α χρόνου να χάνει με 8-4. Στο 11-4 των γηπεδούχων, όταν κι έφυγε ο Σωτηρίου από το σερβίς, ο Πιάτσα πέρασε τους Σακόγλου, Στιβαχτή αντί των Φιλίποφ, Έγκλεσκαλνς. Ούτε όμως αυτές οι κινήσεις έδωσαν ρυθμό στους ερυθρόλευκους, αφού η αναποτελεσματικότητα των φιλοξενούμενων και το καλό μπλοκ των «Αρειανών» έφεραν to… double score 16-8. Στο 17-8 ο Πίατσα επανέφερε το αρχικό του σχήμα, όμως η ομάδα του Γιάννη Μέλκα με το εξαιρετικό μοίρασμα του Γιάννη Χαριτωνίδη και το σταθερά καλό σερβίς του Σωτηρίου έδωσαν «δια χειρός» Κυριακίδη προβάδισμα 1-0 σετ στον Άρη με 25-13, σε 21 λεπτά.

Στο β’ σετ ο Ολυμπιακός αντέδρασε και με τον Πιατσα να προσαρμόζει όλο το παιχνίδι στο Σωτηρίου βρέθηκε με καλό σερβίς, μπλοκ και τις επιθέσεις του Έγκλεσκαλνς να προηγείται με 8-3. Με τα «κίτρινα» λάθη, κυρίως στο σερβίς οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τη διαφορά με 16-11. H είσοδος του Παπαϊακώβου αντί του Γκιρτζίκη, βελτίωσε το μπλοκ των γηπεδούχων που με ένα σερί 4-0 μείωσαν στον πόντο, 16-15, αναγκάζοντας τον Πιάτσα ξανά στην διπλή αλλαγή του α’ σετ σε διαγώνιο και πάσα, που «έκλεισε» στο 17-19. Τα λάθη όμως του Άρη και το καλό σερβίς –μπλοκ οδήγησαν στην ιοσφάριση 1-1 για τον Ολυμπιακό με 25-21.

To τρίτο σετ ξεκίνησε με τον Άρη να προηγείται αρχικά 3-0, αλλά τον Ολυμπιακό να φτάνει μετά από πολλές φάσεις διαρκείας, φοβερές άμυνες αλλά και κάποια νευράκια (είδε κίτρινη ο Φιλίποφ) από τις δύο ομάδες με 8-6 πρώτος στο τεχνικό τάιμ άουτ. Το καλό σερβίς του Τσουκ και οι επιθέσεις των Κοκινάκη Έγκλεσκλανς εκτόξευσαν τη διαφορά στο από το 8-8 στο 14-8 και με την άουτ επίθεση του Τζελάτη στο 16-9. Η υπόδειξη για φιλέ στον Παπαϊακώβου, αλλά και η κόκκινη στον Ανδρεάδη από την διαιτητή Δανιηλίδου, προκάλεσε ένταση και εκνευρισμό στους «κίτρινους», που βρέθηκαν πίσω με 18-10. Ένα επιμέρους σερί 4 πόντων στη συνέχεια των γηπεδούχων αλλά και δύο άσοι του Κυριακίδη, μείωσαν σε 21-18, αλλά οι ερυθρόλευκοι βρήκαν τις λύσεις για να ζευγαρώσουν τα κερδισμένα τους σετ, 2-1, με 25-21.

Αμφίρροπο ήταν και το τελευταίο σετ καθώς ο Ολυμπιακός με κορυφαίοτον Τσουκ, παρά τις νέες διαμαρτυρίες στο 13-14 και την κόκκινη αυτή τη φορά της Δανιηλίδου στον Κοκκινάκη, η ομάδα του Πιάτσα κρατούσε το προβάδισμα με 8-6 και 16-15. Η πρώτη φορα που προηγήθηκε ο Άρης στο σετ, ήταν στο 17-16, όταν  ο Κυριακίδης καρδιοχτύπησε την ομάδα του, πέφτοντας στο τερέν, όμως συνέχισε το ματς και οι “κίτρινοι” πιέζοντας με τον παίκτη τους στο σερβίς την αντίπαλη υποδοχή ξέφυγαν με 19-17. Στο 20-20 είχαμε και πάλι την διπλή αλλαγή του Πιάτσα (Σακόγλου αντί Έγκλεσκαλνς, Στιβαχτής αντί Φιλίποφ), όμως ο Άρης με καλό μπλοκ και σερβίς του Σωτηρίου έφτασε με 24-22 μία ανάσα από την ισοφάριση των σετ και την διεκδίκηση της νίκης στο τάι μπρέικ. Τελικά έπειτα από δύο ευκαιρίες του Άρη για το 2-2 και ένα χαμένο ματς μπολ του Ολυμπιακού η επίθεση του Κυριακίδη έφερε με 27-25 τη λύτρωση και την ισοφάριση για τους “κίτρινους”, που πανηγύρισαν έξαλλα την εξασφάλιση τουλάχιστον ενός βαθμού.

Στο 5ο σετ το καλό σερβίς του Κοκκινάκη και η επιστράτευση του Όγκουρτσακ από τον Πιάτσα, αντί του Τσουκ έφεραν τους ερυθρόλευκους μπροστά με 7-3 και από τα λάθη (σε σερβίς και υποοδχή) του πεσμένου ψυχολογικά αντιπάλου τους, έφτασαν εύκολα στη νίκη 3-2 σετ με 15-8.

Ρομπέρτο Πιάτσα (προπονητής Ολυμπιακού σε Novasports): Το ότι χάσαμε έναν βαθμό οφείλεται στο γεγονός ότι οι πάικτες μου πίστεψαν πως ο Άρης θα μας δώσει το παιχνίδι, επειδή είμαστε ο Ολυμπιακός)

Γιάννης Μέλκας (προπονητής Άρη σε Novasports): “Είμαι ευχαριστημένος από τον ένα βαθμό που κερδισαμε, γιατί είχαμε πολλά προβλήματα όλη την εβδομάδα στις προπονήσεις με βασικούς παίκτες. Δείξαμε απέναντι σε έναν αντίπαλο υψηηλου επιπέδου ότι παίζουμε καλά, αν και μας έδωσε την ευκαιρία και ο Ολυμπιακός με το ροτέισον που έκανε να παίξουμε. Μετά το 4ο σετ μείναμε όμως από δυνάμεις, κάτι που φάνηκε στη συνέχεια”.

ΑΡΗΣ (Μέλκας): Κυριακίδης 22 (16/29 επ, 4 άσσοι, 2 μπλοκ, 58% υπ – 24% άριστες), Γκιρτζίκης 4 (4/6 επ), Χαριτωνίδης 4 (1/1 επ, 1 άσσο, 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 10 (10/11 επ), Σωτηρίου 15 (9/21 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ, 66% υπ – 50% άριστες), Τζελάτι 18 (14/35 επ, 1 άσσος, 3 μπλοΚ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 65% υπ – 55% άριστες), Παπαϊακώβου 5 (1/6 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μήλης, Μούχλιας 1 (1/1 επ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πιάτσα): Σουλτανόπουλος 4 (4/9 επ),Φιλίποφ 1 (1 άσσος), Έγκλεσκαλνς 23 (21/48 επ, 2 άσσοι), Κοκκινάκης 13 (9/20 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 65% υπ – 41% άριστες), Τσουκ 21 (16/26 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ, 44% υπ – 22% άριστες), Σφενδυλάκης 4 (4/15 επ) / Ταμπουρατζής (λ, 48% υπ – 31% άριστες), Σακόγλου 1 (1/4 επ), Στιβαχτής, Παπαδόπουλος, Όγκουρτσακ 1 (1/2 επ).