Αγχωτικό τρίποντο του Α.Ο. Θήρας επί της μαχητικής Λαμίας

Για ένα ακόμη φετινό ματς πρωταθλήματος ο Α.Ο Θήρας «έπαιξε με τη φωτιά»  στο ΔΑΠΠΟΣ απέναντι στον σκληροτράχηλο Α.Ο. Λαμίας 2013, αλλά τελικά έστω και στα σημεία επικράτησε με 3-0 (25-13, 27-25, 28-26) της ομάδας της Φθιώτιδας και στην 18η αγωνιστική επέστρεψε στα επιτυχημένα αποτελέσματα της Volleyleague. Από την πλευρά των φιλοξενούμενων η ομάδα του Ηλία Αγγέλη, που στερήθηκε την έμπειρη Νούσια,  είχε την ευκαιρία να φύγει από τη Σαντορίνη, με κάτι περισσότερο και σίγουρο πιο πολύτιμο, από τις καλές εντυπώσεις.

Στην αρχή του ματς με τις Μίτροβιτς και Άμποτ να ξεχωρίζουν επιθετικά, ο Α.Ο. Θήρας κυριαρχώντας σε όλους τομείς, προηγήθηκε από νωρίς 16-8 των φιλοξενούμενων, που έδειχναν ανίκανες να αντισταθούν. Συνεχίζοντας στο ίδιο τέμπο οι γηπεδούχες και χωρίς να δώσουν κανένα δικαίωμα να αμφισβητήσουν την υπεροχή τους, τα κορίτσια του Κώστα Παπαδόπουλου έφτασαν εύκολα με 12 πόντους διαφορά στην κατάκτηση του 1ου σετ, 25-13.

Στο β’ σετ ο Α.Ο. Λαμίας 2013 αντέδρασε, με άσο της Περέιρα πήρε προβάδισμα για πρώτη φορά στο παιχνίδι με 6-7, αλλά η ομάδα της Σαντορίνης με την Άμποτ και ένα επιμέρους σερί στη συνέχεια 8-0, πήρε ξανά τα ηνία στο σκορ, 15-8. Με το τακτικό σερβίς της Γιαννέλου η ομάδα της Λαμίας, μείωσε σε 18-15 και ανέβασε την αγωνία στα ύψη ισοφαρίζοντας 23-23, καταφέρνοντας να χαλάσει την υποδοχή των γηπεδούχων. Με το έξυπνο πέρασμα της Χόλστον ο Α.Ο. Θήρας έφτασε πρώτος σε σετ μπολ, αλλά η Καστίγιο κράτησε ζωντανή την ομάδα της, που προσπέρασε με άουτ επίθεση της Μίτροβιτς, 24-25. Τελικά έστω και δύσκολα με Χόλστον και Αργυρίου ο Α.Ο. Θήρας ζευγάρωσε με 27-25 τα κερδισμένα του σετ.

Με ανεβασμένη ψυχολογία, αν και έχασε την ευκαιρία που’ χε για ισοφάριση, ο Α.Ο. Λαμίας ξεκίνησε δυνατά το 3ο σετ και με λάθη των φιλοξενούμενων ξέφυγε με την Αραούχο  με 5-9. Έοντας το προβάδισμα η ομάδα του Αγγέλη, αφού χρειάστηκε να ισοφαρίσει τρις 10-10, 13-13, 16-16 η ομάδα της Σαντορίνης πήρε για πρώτη φορά κεφάλι στο σετ με 17-16, χαρις σε άσο της Άμποτ. Η ομάδα της Φθιώτιδας δεν τα παράτησε, προηγήθηκε ξανά με 18-20. Η Αδαμοπούλου κράτησε ζωντανή δύο φορές την ομάδα της, η Λαμία είχε και πάλι την ευκαιρία να τελειώσει το σετ, 25-26, αλλά η Διάλλα έδωσε και πάλι προβάδισμα στον Α.Ο. Θήρας, που με 28-26, για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι, πήρε «με την ψυχή στο στόμα» τη νίκη και το πολύτιμο τρίποντο, απέναντι στις φιλοξενούμενες, που σίγουρα αξίζανε περισσότερα.

Η γνώμη του πάγκου

Κώστας Παπαδόπουλος (Προπονητής ΑΟ Θήρας): «Ήταν σημαντικό τρίποντο., Η Λαμία είναι καλή ομάδα με καλές προσθήκες και πρέπει να είσαι σοβαρός. Κρατάω ότι πλέον ανταποκρινόμαστε σε δύσκολες καταστάσεις, όπως έγινε σήμερα».

Ηλίας Αγγέλης (Προπονητής Λαμία):
«Δύσκολο παιχνίδι. Παρότι ξεκινήσαμε άσχημα από το δεύτερο σετ και μετά ισορροπήσαμε και πιέσαμε τον αντίπαλό μας. Η Σαντορίνη στα κρίσιμα σημεία ήταν πιο ψύχραιμη και κατάφερε να πάρει τη νίκη. Συγχαρητήρια στη Σαντορίνη για τη νίκη. Ξεχνάμε το παιχνίδι και συγκεντρωνόμαστε στο Μαρκόπουλο».

Διαιτητές: Πρέντζας, Μιχαήλογλου, Παρατηρητής: Πέρρος, Επόπτες: Δρόσος, Θεοδοσίου, Γραμματεία: Γαρδέλη.

1ο σετ: 8-3, 16-8, 21-9, 25-13
2ο σετ: 7-8, 16-9, 21-20, 27-25
3ο σετ: 5-8, 15-16, 21-20, 28-26

*Οι πόντοι του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 11 άσσους, 43 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και της Λαμίας προήλθαν από 2 άσσους, 31 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-13, 27-25, 28-26) σε 83′