Ανατροπή τίτλου…

Επική ανατροπή και πρόβα τίτλου πραγματοποίησε η Ελπίδα Αμπελοκήπων η οποία αν και έχανε με 0-2 και 7-17 από την ΕΑ Λάρισας στο τέλος ανέτρεψε την κατάσταση πανηγυρίζοντας τη νίκη με 3-2.

Με κορυφαία για ένα ακόμη παιχνίδι της Παπάζογλου που είχε 28 πόντους η Ελπίδα Αμπελοκήπων επικράτησε με 3-2 σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε στο τάϊ-μπρέϊκ.

Η ΕΑ Λάρισας αν και προηγήθηκε με 2-0 και με το 17-7 στο 3ο σετ και έφθασε μια ανάσα από το τρίποντο, ωστόσο οι Θεσσαλονικιές κατάφεραν να γυρίσουν τον αγώνα τούμπα και να πάρουν τη νίκη.

Με την Παπάζογλου να κάνει την διαφορά με τους 28 πόντους και άλλους 17 από την Δροσοπούλου, η κάτοχος του τίτλου είχε 23 άσους και φυσικά το σέρβις ήταν αυτό που έκρινε το παιχνίδι.

Το πρώτο σετ είχε τον χαρακτήρα του ντέρμπι, χωρίς κάποια ομάδα να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Η μάχη συνεχίστηκε μέχρι το τέλος και το σετ κρίθηκε με ένα μπλοκ άουτ της Σταυροθεοδώρου (26-24).

H ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο σετ, με την θεσσαλική ομάδα να ξεφεύγει για πρώτη φορά 16-11. Η Ελπίδα αντέδρασε και ισοφάρισε δύο φορές (18-18, 21-21) , αλλά η ΕΑΛ κατάφερε να κάνει το 2-0 με όπλο την καλή της άμυνα (25-22).

Με την ψυχολογία στα ύψη, οι Λαρισαίες μπήκαν πολύ καλύτερα στο τρίτο σετ και πήραν γρήγορα διαφορά (6-0, 10-2). Η Ελπίδα, με τα σέρβις των Σκλόπη και Πανταζή έκανε μια τρομερή ανατροπή και από 7-17 προηγήθηκε 22-19, για να πάρει το σετ με 25-21!

Παρά την απώλεια του σετ, η ΕΑΛ ξεκίνησε καλύτερα και στο τέταρτο, όπου προηγήθηκε με 11-6, αλλά η Δροσοπούλου με συνεχόμενα καλά σέρβις έφερε ξανά το παιχνίδι σε ισορροπία (11-11). Και στο 16-15 τη σκυτάλη πήρε η Παπάζογλου που αποδιοργάνωσε την αντίπαλη υποδοχή και με 9 συνεχόμενους πόντους έκανε το 2-2. (25-15).

Με το μομέντουμ πλέον να τις ευνοεί, οι αθλήτριες της Ελπίδας ρίσκαραν στο σέρβις και πήραν αμέσως προβάδισμα (4-1, 7-2), πριν η ΕΑΛ μειώσει σε 7-6. Η αντεπίθεση της των Θεσσαλών είχε συνέχεια μετά την αλλαγή γηπέδου, όταν το 11-6 έγινε 11-9, αλλά η Γεροκώστα έχασε το σέρβις στο 13-10 και η Καρακατσιάνη τελείωσε το ματς με επίθεση πρώτου χρόνου (15-10).

Γιώργος Χρυσομαλίδης  (Προπονητής Ελπίδας Αμπελοκήπων) : «Ήταν ένα τρομερό παιχνίδι, στο οποίο ήμασταν κακοί για 2,5 σετ. Καταφέραμε όμως να επιστρέψουμε στο ματς και να κερδίσουμε. Τα κορίτσια έκαναν καταπληκτική δουλειά και θα χαρακτήριζα μαγικό αυτό που συνέβη. Τώρα χρειαζόμαστε ξεκούραση και αύριο θα δούμε μέχρι που φτάνουν τα όριά μας»

Ελπίδα (Χρυσομαλλίδης) Κουτούλα 11 (7/16 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Παπάζογλου 28 (19/41 επ., 8 άσοι, 1 μπλοκ, 32% υπ. – 16% άριστες), Πανταζή 5 (1/5 επ., 4 άσοi), Χυτίρογλου 2 (2/6 επ.), Δροσοπούλου 17 (12/42 επ., 5 άσοι, 16% υπ. – 11% άριστες), Καρακατσιάνη 5 (3/10 επ., 2 άσοι), Δάκου -λ (39% υπ. – 25% άριστες) / Ντουμάνι 4 (2/11 επ., 2 μπλοκ), Αμπεριάδου 3 (3/9 επ.), Ιασωνίδου, Σκλόπη 2 (1 άσο, 1 μπλοκ)

ΕΑΛ (Πνάκας) Σταυροθεοδώρου 13 (12/28 επ., 1 άσο, 21% υπ. – 17% άριστες), Γεροκώστα 14 (10/30 επ., 4 άσοι), Τάση 16 (15/41 επ., 1 μπλοκ, 28% υπ. – 08% άριστες), Κοντονάσιου 6 (4/13 επ., 2 άσοι), Ζιάγγα 3 (1/6 επ., 2 άσοι), Παπακώστα 1 (1/3 επ.), Μανδραβέλη -λ (17% υπ. – 12% άριστες) / Τσουκαλά -λ, Γίτση, Γεωργάκα 6 (3/4 επ., 3 άσοι), Εξάρχου 1 (1/3 επ.), Δούρου