Ανεπηρέαστος «συγκάτοικος» κορυφής!

Ο Άρης ξεκίνησε καλύτερα, έχοντας τον Μπέλλο σε καλή μέρα πήρε το προβάδισμα για το 16-14. Ο Μουρ ισοφάρισε για τον ΠΑΟΚ 17-17 αλλά η υπέρβαση του Γκόμεζ και μπλοκ του Χαριτωνίδη στον Εφραιμίδη διαμόρφωσαν το 19-17 δίνοντας αέρα στους γηπεδούχους.  Ο Σαφράνοβιτς μείωσε σε 20-19 και ο Μουρ με άσο ισοφάρισε για το 20-20. Ο Μπέλλος έκανε το 21-20 ο Γκόμεζ απάντησε για το 21-21 αλλά στην επόμενη φάση ο Κουρνέτας έχασε το σέρβις για το 22-21. Ο Ντόκερτι έκανε το 23-21 αλλά ο Χαριτωνίδης έχασε το σέρβις για το 23-22 αλλά ο Μπέλλος  έκανε το 24-22. Ο Γκόμεζ μείωσε σε 24-23 αλλά ο Μπέλλος διαμόρφωσε το 25-23 για το 1-0.

Το δεύτερο σετ ήταν… επεισοδιακό! Αν και ισορροπημένο στο αγωνιστικό του μέρος μέχρι το 13-14 μετά από άουτ επίθεση του Ντόκερτι, ήρθε η διακοπή και τα παρατράγουδα! Οι διαιτητές αποφάσισαν να εκκενώσουν το γήπεδο και μετά από μισή ώρα το παιχνίδι ξεκίνησε κανονικά.

Η διακοπή ευνόησε τον ΠΑΟΚ που παρουσιάστηκε σοβαρός, επέστρεψε και έκανε εύκολα το 17-25 και το 1-1. Στο τρίτο σετ, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 11-9 αλλά ο Δικέφαλος ισορρόπησε το παιχνίδι για το 14-16. Ο Γκόμεζ έκανε το 15-18, ο Εφραιμίδης το 15-19 και ο Σαφράνοβιτς με άσο το 15-20. Ο Μπέλλος μείωσε σε 18-22 αλλά στη συνέχεια έχασε το σέρβις για το 18-23. Ο Γκόμεζ έγραψε το 18-24 και λάθος του Στίγγα το 18-25.

Ακόμα πιο εύκολα κύλησε το τέταρτο σετ με τους φιλοξενούμενους να έχουν επιβάλλει το ρυθμό τους και να εκμεταλλεύονται στο έπακρο τα πολλά λάθη των γηπεδούχων. Το σετ ολοκληρώθηκε με δύο επιθέσεις του Σαφράνοβιτς και διαμιρφώθηκε το 17-25.

Ο τεχνικός του ΠΑΟΚ Γιάννης Καλμαζίδης αναφέρθηκε αρχικά στα όσα έγιναν κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού: «Αυτά που έγιναν θύμισαν ζούγκλα και πρέπει να σταματήσουν. Δεν είναι βέβαια η πρώτη φορά που συμβαίνουν». Όσο για το αγωνιστικό κομμάτι τόνισε: « Μετά και την απώλεια του πρώτου σετ ανεβάσαμε ρυθμούς και ελέγχαμε πλήρως το παιχνίδι. Μετά και την ισοφάριση τα πράγματα έγιναν εύκολα στα δύο τελευταία σετ».

Για τη νίκη της ομάδας του επί του Άρη ο αρχηγός του ΠΑΟΚ Βασίλης Κουρνέτας δήλωσε: «Ήταν μια σημαντική νίκη για εμάς , γιατί δώσαμε χαρά αρχικά στους εαυτούς μας, στη διοίκηση και τους φιλάθλους μας. Όλοι γνωρίζουν τη σημασία τέτοιων ντέρμπι». Όσο για το επόμενο ματς που ακολουθεί με τον Ολυμπιακό είχε να πει: «Δύσκολη αποστολή αλλά ο στόχος μας είναι η νίκη σε κάθε παιχνίδι. Πάντα τα παιχνίδια μεταξύ του ΠΑΟΚ και του Ολυμπιακού έχουν ιδιαίτερα σημασία. Θα προετοιμαστούμε για να είμαστε έτοιμοι για αυτό το ματς.

Τα σετ: 1-3 (25-23, 17-25, 18-25, 17-25)

ΑΡΗΣ (Γιάτσης): Κυριακίδης 10 (9/22 επ, 1 άσσος, 57% υπ – 35% άριστες), Μαυροβουνιώτης 11 (7/18 επ, 4 μπλοκ, 62% υπ – 46% άριστες), Ντόχερτι 8 (6/12 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χαριτωνίδης 2 (2 μπλοκ), Μπέλλος 21 (20/36 επ, 1 μπλοκ), Στίγγας 7 (6/12 επ, 1 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 63% υπ – 37% άριστες), Πιπέργιας, Μήλης

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Παντακίδης 7 (3/5 επ, 4 μπλοκ), Κουρνέτας 1 (1 μπλοκ), Μουρ 12 (6/9 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Γκόμεζ 25 (22/41 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Εφραιμίδης 11 (9/15 επ, 2 μπλοκ, 67% υπ – 40% άριστες), Σαφράνοβιτς 18 (14/30 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 77% υπ – 52% άριστες) / Γκαράς (λ, 65% υπ – 53% άριστες), Ντίνας, Σαμπανάι, Καρασαββίδης