DARK ROOM

Αντιπολεμικά μηνύματα από Ρώσους και Ουκρανούς στο χιόνι (fotos)

Την ώρα που η το πολεμικό κλίμα «φούντωνε» μεταξύ της Ρωσίας και της Ουκρανίας, αθλητές των δύο χωρών πόζαραν μαζί στο φινάλε των προκριματικών αγώνων του Snow Volleyball European Tour, παραδίδοντας μαθήματα… ήθους και ευγένειας στο ολόλευκο από χιόνι γήπεδο.

Στο Χιονοδρομικό Κέντρο Yedikuyular της Τουρκίας, Ρωσία και Ουκρανία διεκδίκησαν τον τίτλο στο ευρωπαϊκό τουρνουά, όπου συμμετείχαν συνολικά 27 χώρες, πλην της Ελλάδας. Στον “επίμαχο” τελικό οι Ρώσοι επικράτησαν με 2-0 σετ των Ουκρανών φιναλίστ και στέφθηκαν πρωταθλητές. Την 3η θέση κατέλαβε μια ακόμη ρωσική ομάδα.

Οι αθλητές της Ουκρανίας, μετά το ματς,συνεχάρησαν τους αντιπάλους τους και στη συνέχεια πόζαραν στις κάμερες αγκαλιασμένοι μπροστά από το φιλέ στέλνοντας για μια ακόμη φορά το μήνυμα πως ο αθλητισμός ενώνει τους λαούς.

Στον αντίστοιχο τελικό των γυναικών πρωταθλήτρια αναδείχθηκε ξανά η Ρωσία κερδίζοντας με 2-0 την Τσεχία.