Απόδραση ΑΟΝΑ απο τη Γλυφάδα

Την πέμπτη σερί νίκη που  τη διατήρησε αήττητη και μόνη πρώτη στη βαθμολογία της Β΄εθνικής γυναικών ΕΣΠΕΔΑ, πέτυχε η Αργυρούπολη.Η ομάδα του Βασίλη Αρναούτη, απέδρασε με 2-3 από το κλειστό της Γλυφάδας κόντρα στην παθιασμένη και φιλόδοξη Ευρυάλη που δεν μπόρεσε να κερδίσει για τρίτη φορά εντός έδρας ενω αγωνίστηκε χωρίς την  τραυματία βασική της πασαδόρο, Νάντια Μαύρου.

Το παιχνίδι ήταν ένα απολαυστικό θρίλερ με την Ευρυάλη να μπαίνει δυνατά στο ματς και με τις Μπαλή, Μαγγίνα, Μαρκοπούλου να παίρνει το πρώτο σετ με τις25-19.

Στο δεύτερο είχαμε ανατροπή του σκηνικού με  τον ΑΟΝΑ. Με την πασαδόρο Τσελίκη να είναι ασταμάτητη από το σέρβις και τις Μπόκα-Λιαδάκη να τελειώνουν τις περισσότερες φάσεις, ισοφάρισε εύκολα με 11-25.

Με φόρα και ψυχολογία από την ισοφάριση ο ΑΟΝΑ πήρε προβάδισμα με 13-16, 17-20, η Ευρυάλη ισοφάρισε σε 20-20, προηγήθηκε δύο φορές με 21-20, 23-22 αλλά η φιλοξενούμενη Αργυρούπολη βρήκε τις λύσεις με την παθιασμένη Μπόκα, ισοφάρισε σε 23-23, πέρασε μπροστά με 23-24 με την Μπουντούρογλου και πήρε το σετ με 23-25 από λάθος της Ευρυάλης.

Στο τέταρτο σετ η παθιασμένη Ευρυάλη κατάφερε με τις Μαγγίνα, Μπραβάκου και τη Μαρκόπούλου να πάρει από την αρχή το προβάδισμα και με ατομικό μπλοκ της πρώην κεντρικής της Ηλιούπολης, να κατακτήσει το σετ με 25-19 και να στείλει το ματς στο ται-μπρέικ.

Στο πέμπτο σετ οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με 6-7 αλλά η Αργυρούπολη με την Λιαδάκη και την κορυφαία παίκτρια του ματς τη Γωγώ Μπόκα, έκανε σερί 2-8 πήρε το σετ με 8-15 και συνολικό σκορ 2-3. Εκτός από την αρχηγό, εξαιρετική ήταν και η λίμπερο Κολομητρούση η οποία κράτησε την υποδοχή του ΑΟΝΑ.

Τα σετ: 25-19, 11-25, 23-25, 25-19, 8-15

Ευρυάλη (Γκούντας): Μπραβάκου, Μαρκοπούλου, Παπασπυροπούλου, Ηλιακοπούλου,  Μπαλή, Καράμπαλη (λ), Μανώλη(λ), Κατσιλιέρη, Καλόσακα

ΑΟΝΑ (Αρναούτης): Μπόκα, Γούλα, Σκαρπέτη, Λιαδάκη, Τσελίκη, Κολομητρούση (λ), Μπουντουρογλου, Βελούδου, Χαλκίδου,

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής:

ΑΟΝΣ Μίλων -ΑΦΜΣ Φοίνιξ 3-1,ΑΓΟΓ Ευρυάλη-Αργυρούπολη 2-3,ΑΓΣ ΄Αρτεμις- ΟΦΑ Απολλώνιος 3-1, ΑΕ Αίολος – ΑΕΓ Αιξωνή 3-1,ΑΠΣ Αλίμου-ΑΟ Θρίαμβος 1-3 και ΑΟ  Πήγασος-ΔΑΣ Δραπετσώνα 3-2.