ΔΙΕΘΝΗ

Η Μπέργκαμο «έσπασε» το εντός έδρας αήττητο της Κούνεο

Cuneo_Bergamo_Zakxaiou

Η παρέα των Όλγας Στράντζαλη και Κατερίνας Ζακχαίου δεν κατάφερε να κρατήσει αλώβητο για μια ακόμη φορά το Pala UBI Banca καθώς στο εξ αναβολής ματς της 6ης αγωνιστικής η Μπέργκαμο επικράτησε με 3-1 της Κούνεο, που το Σάββατο θέλουν πάση θυσία να ρεφάρουν τους χαμένους βαθμούς, στην Κρεμόνα κόντρα στην Κασαλματζιόρε.

Η Μπέργκαμο σόκαρε τις “ερυθρόλευκες” γάτες καθώς προηγήθηκε 1-0 στη συνέχεια όμως οι γηπεδούχες αντέδρασαν και έφεραν το σκορ στα ίσα, 1-1. Το αμφίρροπο τρίτο σετ αποδείχθηκε “κλειδί” για τις φιλοξενούμενες, που έχοντας μία μικρή διαφορά καθ’ όλη τη διάρκεια του σετ από την Κούνεο, κατάφεραν έστω και δύσκολα να το κερδίσουν στη σημεία με 32-30 και να φτάσουν τελικά στο πολύτιμο τρίποντο της νίκης, 3-1.

Πολύ καλή για ένα ακόμη παιχνίδι η Ζακχαίου με 16π έχοντας 10/17 επ., 1 άσο, 5 μπλοκ, ενώ η Στράντζαλη, αγωνιζόμενη ως αλλαγή σε 2ο και 3ο σετ τελείωσε το ματς με 2 πόντους (2/9επ., 71%υπ. 43%αρ.). Τοπ σκόρερ του αγώνα η άσος της Κούνεο η Ντεγκράντε με 22π, ενώ για τη Μπέργκαμο από 19π σημείωσαν αμφότερες οι Λόντα και Λανιέρ.

H Κούνεο μετά από 8 αγώνες παρέμεινε με 10 πόντους στην 8η θέση της βαθμολογίας, όπου στην κορυφή φιγουράρει αήττητη με 33 βαθμούς και 11 αγώνες, η Κονελιάνο.