Μπουρλοτιέρης… Άρης!

Ο ψυχωμένος Άρης τα έδωσε όλα, παίζοντας και για την άτυχη Γκάνο που τραυματίστηκε και πήρε σπουδαία νίκη με 3-0 επί του Παναθηναϊκού, βάζοντας φωτιά στα πλέι οφ και διατηρώντας το αήττητο εντός έδρας!

Ο Άρης έδειξε από την αρχή ότι βρισκόταν σε εξαιρετική μέρα ενώ ακόμα και όταν τραυματίστηκε η Γκάνο δεν επηρεάστηκε. Από την άλλη, ο Παναθηναϊκός προβλήματισε με την απόδοσή του ενώ είναι χαρακτηριστικό ότι ακόμα κι όταν έχτισε διαφορές μεγάλες τις έχασε.

«Κλειστό» στο σκορ και αναγνωριστικό για τις δυο ομάδες το πρώτο σετ με τον Παναθηναϊκό να παίζει πιο γρήγορα στην επίθεση και να φτάνει πρώτος στο τεχνικό τάιμ άουτ με άσο της Κουτουξίδου (6-8). Λάθη των φιλοξενουμένων σε συνδυασμό με τις επιθέσεις της Καετάνο έφεραν την ισοφάριση 11-11 και έκτοτε οι δυο ομάδες με αρκετή νευρικότητα στο φιλέ πήγαν πόντο πόντο. Η Τσίμα με πλασέ διαμόρφωσε το 13-14 με την Γκάνο στην προσπάθειά της να βγάλει άμυνα να χτυπάει τον ώμο στο τερέν και να μην μπορεί να συνεχίσει. Τη θέση της Γκάνο πήρε η Γουγούση. Ο Άρης δεν επηρεάστηκε από τον τραυματισμό της Καναδής διαγώνιας και πήγε με +2 (16-14) στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ.

Ο Παναθηναϊκός έκανε ένα σερί 3-0 χάρη στα σερβίς της Παπαδοπούλου που είχε περάσει για το λόγο αυτό αλλά το άουτ της Νομικού διαμόρφωσε το 17-17. Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι γηπεδούχες με συνεχόμενα μπλοκ ξέφυγαν 21-18. Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 22-20, η Καετάνο πήρε επίθεση για το 23-20 ενώ η ίδια τέλειωσε το σετ με 25-22.

Παρόμοια εικόνα και το δεύτερο σετ με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Ο Παναθηναϊκός στην αρχική του σύνθεση ξεκίνησε με Μερτέκη αντί Νομίκου. Μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ αουτ (16-15 είχε δοθεί φιλέ στις «πράσινες» που διαμαρτυρήθηκαν με τη Ζένια Τσίμα να χρεώνεται με κίτρινη κάρτα). Καλανταρίδου και άσος της Κούση έκανα το 18-16. Η διπλή αλλαγή στο 18-17 του ΠΑΟ με Νομικού-Παπαδοπούλου (αντί Μερτέκη-Κουτουξίδου) δεν απέδωσε και έκλεισε στο 21-18 ενώ η Καετάνο και πάλι ήταν παρούσα στο τελείωμα των πόντων του σετ (22-19). Το άουτ της Μόλναρ έκανε το 23-19 και το σετ ολοκληρώθηκε 25-20 για το 2-0 σετ.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά στο τρίτο σετ και κατάφερε να χτίσει διαφορά (6-11) αλλά ο Άρης κατάφερε να εκμεταλλευτεί την αδράνεια του αντιπάλου και με Καλαναρίδου-Τυφλιώρη Πεσόα έφερε το ματς στα ίσα (11-11) και πέρασε μπροστά 12-11. Οι φιλοξενούμενες εκ νέου έχτισαν διαφορά 12-17 αλλά οι γηπεδούχες για δεύτερη φορά στο σετ έκανε come back και έφτασε με την Τυφλιώρη στο 19-20. Η Γουγούση με άσο έκανε το 20-20. Οι «πράσινες» με την Μόλναρ πέρασε 20-22 αλλά η Καετάνο και πάλι έδειξε την κλάση της έκανε το 22-23. Η Πήττα χρεώθηκε με φιλέ για το σετ μπολ του ΠΑΟ (22-24) και η Καετάνο μείωσε πάλι για το 23-24. Ο Παναθηναϊκός δεν εκμεταλεύτηκε τα δυο σετ μπολ με τον Άρη να περνά μπροστά 27-26 (διπλή μπαλιά η Κουτουξίδου) και να παίρνιε άσο από την Πήττα στο σερβίς για το 3-0 (28-26)!

Δημήτρης Σολκίδης: «Το πιστεύαμε ότι στη δική μας καλή μέρα και στη αντίστοιχη μέτρια ημέρα του ΠΑΟ μπορούσαμε να πάρουμε ένα θετικό αποτέλεσμα. Η αλήθεια είναι ότι μας έδωσε δικαίωμα ο ΠΑΟ, αλλά κι εμείς κάναμε ένα από τα καλύτερα μας παιχνίδια. Πήραμε τρεις σημαντικούς βαθμούς που πλέον μας αναγκάζουν να διεκδικήσουμε με όλες μας τις δυνάμεις την τετράδα. Αφιερώνουμε τη σημερινή μας νίκη στην Κέισι Γκάνο, ο τραυματισμός της οποίας ήταν ένα μεγάλο σοκ, αλλά ελπίζω να γυρίσει γρήγορα κοντά μας».

Γιώργος Ρούσης: «Συγχαρητήρια στον Άρη για τη νίκη. Εμείς από την πλευράς μας σήμερα κάναμε μια πολύ κακή εμφάνιση. Κάναμε ασυνήθιστα πολλά λάθη και σε συνδυασμό με την καλή εμφάνιση του Άρη ήρθε αυτή η ήττα. Από τη στιγμή που τραυματίστηκε η Γκάνο θεωρητικά ο αγώνας έπρεπε να τελειώσει υπέρ μας, αλλά συνέβη το ακριβώς αντίθετο».

Τα σετ: 25-22, 25-20, 28-26

Άρης (Σολκίδης) Πεσόα 4 (3/5 επ., 1 άσο), Τυφλιώρη 9 (4/5 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Καετάνο 15 (14/30 επ., 1 άσο, 50% υπ. – 33% άριστες), Γκάνο 1 (0/10 επ., 1 άσο), Καλανταρίδου 12 (12/30 επ., 67% υπ. – 56% άριστες), Τσομπανίδου 6 (5/8 επ., 1 άσο), Γκάνο 1 (1/6 επ.), Ιακωβίδου -λ (54% υπ. – 29% άριστες) / Καψαμπέλη -λ, Κούση, Πίττα 3 (2/2 επ., 1 άσο), Γουγούση 9 (6/11 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ).
Παναθηναϊκός (Ρούσης) Κωνσταντινίδου 9 (9/14 επ.), Νομικού 1 (1/8 επ.,), Κουτουξίδου 3 (2 άσοι, 1 μπλοκ), Καββαδία 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Μόλναρ 6 (6/11 επ., 42% υπ. – 17% άριστες), Τσίμα 22 (18/37 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 47% υπ. – 27% άριστες), Ρόγκα -λ (55% υπ. – 30% άριστες) / Παπαδοπούλου 1 (1 άσο), Μερτέκη 8 (6/18 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ).