« Διπλό» της Λαμίας με Χέλιου

Tην πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα της Β΄Εθνικής, με 3-1 σετ, πανηγύρισε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του ΑΟ Λαμίας και μάλιστα εκτός έδρας, επί μιας  δυνατής Νίκης Βόλου.

Η Λαμιώτικη ομάδα  που ειχε ηγέτιδα την έμπειρη  Μαρία Χέλιου,πραγματοποίησε την καλύτερη φετινή της εμφάνιση και νίκησε δίκαια σ΄ένα συγκλονιστικό αγώνα, του οποίου όλα τα σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες.

Τα κορίτσια του ΑΟΛ, που μπήκαν στο παιχνίδι ψυχωμένα και αποφασισμένα, προηγήθηκαν με 0-2 σετ και παραλίγο να τελειώσουν από νωρίς το ματς, όταν στο 3ο σετ πήραν προβάδισμα με 24-20.

Σε εκείνο το σημείο, η ομάδα των γηπεδούχων, με αντεπίθεση διαρκείας, κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να πάρει με δραματικό τρόπο το σετ με 29-27.

Ο ΑΟΛ όμως, που δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, ανέβασε την απόδοση του, ανέτρεψε  με τη σειρά του το 20-17 του 4ουσετ και με 23-25 κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα σετ: 22-25, 23-25, 29-27, 23-25.

ΓΣ ΝΊΚΗ ΒΌΛΟΥ (Γαλαζούλας): Ντάιμου, Γιαγκουνίδου, Σταυρακοπούλου, Λώλου

Γκαγκαδέλλη, Βαίτση, Αυγερινού, Κολοβού, Παππά, Δόλγυρα, Αφέντου, Πόλη.

Α.Ο. ΛΑΜΊΑΣ (Αγγέλης): Χέλιου, Πολύζου, Κίσσα, Ζαχαρή, Νικολίτσα, Κόντρα,

Παπαδοπούλου, Ντάλλα, Τσιλαλή, Διπλάρη, Κακκάβα, Μόσχου.