Εύκολο τρίποντο 4άδας για την ΑΕΚ

H ΑΕΚ επικράτησε εύκολα του Ηλυσιακού με 3-0 σετ στο «Απ. Κόντος» της Νέας Φιλαδέλφειας, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Volley League Γυναικών, σκαρφαλώνοντας στην τετράδα.

Η Ένωση μπήκε δυνατά στο πρώτο σετ με ένα 4-0 με τις Βάντερ και Μπράουν να δείχνουν σε καλή μέρα. Η ομάδα του Ηλυσιακού μείωσε αλλά οι γηπεδούχες πάτησαν γκάζι για το 23-13, κάνοντας το 1-0 στα σετ με 25-14.

Ίδια εικόνα και το δεύτερο σετ, η ΑΕΚ δεν δυσκολεύτηκε να χτίσει από την αρή διαφορά αφού η δυναμικότητα των ομάδων είναι δεδομένη. Έτσι, η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη έκανε το 2-0 σετ με 25-13.

Στο τρίτο, ο Ηλυσιακός ξεκίνησε καλύτερα (1-2, 5-7, 8-9), η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 9-9 και πέρασε μπροστά (10-9). Με το σκορ στο 16-12, εξαιτίας καπνογόνου υπήρξε προσωρινή διακοπή του αγώνα και εν συνεχεία οι διαιτητές προχώρησαν σε εκκένωση του γηπέδου!Στην επιστροφή των ομάδων στο τάραφλεξ η ΑΕΚ δεν επηρεάστηκε γράφοντας το 25-19.

Η γνώμη του πάγκου

Κώστας Αρσενιάδης (Προπονητής ΑΕΚ): «Κάναμε αυτό που έπρεπε και μπορούσαμε παίζοντας πειθαρχημένα και με όρεξη. Έπρεπε να πάρουμε το τρίποντο και το πήραμε απέναντι σε μια μαχητική ομάδα που παλεύει για τους δικούς της στόχους»

Νίκος Κωστακόπουλος (Προπονητής Ηλυσιακού):
«Υπήρχε διαφορά δυναμικότητας. Στα δύο πρώτα σετ μας πίεσαν στο σερβίς και είχαμε κακή υποδοχή. Στο τρίτο βελτιωθήκαμε αλλά δεν αρκούσε σε καμία περίπτωση. Συνεχίζουμε την δουλειά ενόψει της συνέχειας».

Διαιτητές: Μαριδάκης, Μαύρος, Παρατηρητής: Διαμαντόπουλος, Επόπτες: Κολλάρου, Κουρτεσιώτης, Γραμματεία: Κρανιά.

1ο σετ: 8-5, 16-11, 21-12, 25-14
2ο σετ: 8-2, 16-7, 21-11, 25-13
3ο σετ: 5-8, 16-12, 21-15, 25-19

*Οι πόντοι της ΑΕΚ προήλθαν από 11 άσσους, 41 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 13 λάθη αντιπάλων και του Ηλυσιακού προήλθαν από 21 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-14, 25-13, 25-19) σε 109′

ΑΕΚ (Κώστας Αρσενιάδης): Κοσμά 14 (9/20 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 53% υπ. – 33% άριστες), Λίντσεϊ 22 (17/32 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 62% υπ. – 50% άριστες), Τερέλ 6 (6/13 επ.), Βεργίδου 6 (1/3 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Γκουντιμένκο 3 (1/7 επ., 2 μπλοκ), Μπράουν 8 (4/11 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Μπελιά (λ, 36% υπ. – 36% άριστες), Γεωργιάδου (λ, 67% υπ. – 50% άριστες), Διώτη 43 (3/9 επ.), Παπά, Τσοχατζή, Καββαδία.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ (Νίκος Κωστακόπουλος): Λεγκρός 9 (8/25 επ., 1 μπλοκ), Σέβκενεκ 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ), Ζίγκα 1 (1/4 επ.), Παπαδέδε 3 (3/13 επ., 33% υπ. – 17% άριστες), Τζαλαλή 2 (2 μπλοκ), Ράντοβιτς 4 (3/21 επ., 1 μπλοκ, 26% υπ. – 12% άριστες) / Λεωνίδου (λ, 60% υπ. – 27% άριστες), Παυλέα (λ), Σωτηρίου 4 (4/15 επ., 50% υπ. – 33% άριστες), Σύλλα, Μπλιάτσου, Μιχελάκου 2 (2 μπλοκ).