Έκανε το χρέος του ο Ολυμπιακός, 3-0 τον Α.Ο. Θήρας

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος της Volleyleague o Ολυμπιακός, που τερμάτισε στην 4η θέση στο φινάλε της κανονικής περιόδου (μετά τη νίκη του Παναθηναϊκού επί του Άρη). Η γηπεδούχος ομάδα με διαγώνια την Τσιτσιγιάννη αντί της Κούμπουρα, επικράτησε με 3-0 (25-18, 25-20, 25-13) του Α.Ο. Θήρας που στον αγώνα της 22ης αγωνιστικής έχοντας εξασφαλίσει την 5η θέση έκανε rotation, δοκιμάζοντας σχήματα και πρόσωπα ενόψει των πλέι οφ.

Ο Ολυμπιακός που λόγω προβλήματος της απούσας Κούμπουρα, αγωνίστηκε με διαγώνια την Τσιτσιγιάνη, προηγήθηκε με 8-6, αλλά ο Α.Ο Θήρας μείωσε στον πόντο 10-9 , 13-12 με Λάνγκεγκερ, που ισοφάρισε 16-16. Λάθη των φιλοξενούμενων και επιθέσεις της Τσιτσιγιάνη έδωσαν πλεονέκτημα 20-17 στις «ερυθρόλευκες» που παρά τη διπλή αλλαγή του Βάσοβιτς (Τσοχαντζή, Ζιώγα αντί Μπόζιτς, Μερκάδο) για μία φάση, πήραν εύκολα με 25-18 το α σετ. 1-0.

Ανώτερος ήταν και στο β’ σετ ο Ολυμπιακός που μετά το δυναμικό ξεκίνημα 5-0 με ανεβασμένο μπλοκ και λάθη νησιώτικα ξέφυγε με 12-3. Σε εκείνο το σήμείο η Τσοχαντζή αντικατέστησε την Μπόζιτς στην πάσα των φιλοξενούμενων που με άσο της Εμμανουηλίδου ανέβασαν τη διαφορά στο 14-6. Ακολούθησε μία ακόμη αλλαγή του Α.Ο Θήρας, με την Ζιώγα αντί Μερκάδο να δίνει φρεσκάδα στην ομάδα της Σαντορίνης, που μείωσε σε 18-13. Με πρωταγωνίστρια την Τσιτσιγιάνη ο Ολυμπιακός ξέφυγε και πάλι 22-13 για να ζευγαρώσει μετά το 24-16 τα κερδισμένα τους σετ 2-0, με 25-20, από χαμένο σέρβις του Α.Ο. Θήρας.

Το γ’ σετ ξεκίνησε με τη Ζιώγα βασική για τις φιλοξενούμενες που με προβλήματα στην υποδοχή  βρέθηκαν από την αρχή πίσω με 5-0 και 9-5. Λάθη των γηπεδούχων και άσος της Κιουτσούκη έκαναν το 12-8 για τον Α.Ο Θήρας, που έπαιζε πλέον με λίμπερο την Καραμπάση αντί της Μπελιά, ωστόσο η Τσιτσιγιάννη είχε τις επιθετικές λύσεις για να ανεβάσει τη διαφορά στο 17-9. Με πασαδόρο Τοχαντζή και πάλι αντί Μπόζιτς οι φιλοξενούμενες προσπάθησαν να μειώσουν αλλά μετά το 20-11 της Εμμανουηλίδου ο Ολυμπιακός έφτασε με 25-13 στη νίκη 3-0.

Η Κουβανή ακραία ολοκλήρωσε τον αγώνα με 22 πόντους (17/27 επ., 5 μπλοκ, 82% υπ.-45% άριστες), ενώ πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και η Μαρία Τσιτσιγιάννη, με τον Ολυμπιακό να κάνει μόλις 9 λάθη σ’ όλο το ματς και να παίρνει την άτυπη ρεβάνς για τον αποκλεισμό του από το Κύπελλο.

Διαιτητές: Βελώνης, Ράντσιου, Παρατηρητής: Ανδρονικίδης, Επόπτες: Ιωάννου, Γεωργοπούλου, Γραμματεία: Καλιγέρη.
Διακύμανση:
1ο σετ: 8-5, 16-14, 21-17, 25-18
2ο σετ: 8-2, 16-7, 21-13, 25-20
3ο σετ: 8-5, 16-8, 21-12, 25-13
Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-20, 25-13) σε 71′.
*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 45 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 7 άσσους, 31 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 9 λάθη αντιπάλων.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Λορένζο Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 6 (5/12 επ., 1 άσσος), Γουίντερς 9 (8/22 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ.-19% άριστες), Λαμπρούση 1 (1/4 επ.), Σάλας 22 (17/27 επ., 5 μπλοκ, 82% υπ.-45% άριστες) Τσιτσιγιάνη 16 (13/24 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Καράρο 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ),  / Κοσμά (λ, 48% υπ.-35% άριστες).
Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Βλάντιμιρ Βάσοβιτς): Κωνσταντέλλου 5 (2/9 επ., 2 άσσους, 1 μπλοκ), Μπόζιτς 1 (0/3 επ., 1 μπλοκ), Λάνγκεγκερ 11 (9/23 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 33% υπ.-11% άριστες), Μερκάδο 5 (5/16 επ.), Κέτσμαν 9 (8/27 επ., 1 άσσος, 74% υπ.-42% άριστες), Καλαποδά 1 (1/2 επ.) / Μπελιά (λ, 46% υπ.-29% άριστες), Καραμπάση (λ, 64% υπ.-36% άριστες), Ζιώγα 4 (4/10 επ.), Τσοχατζή 2 (1/3 επ., 1 άσσος), Κιουτσιούκη 4 (1/8 επ., 2 άσσους, 1 μπλοκ).
Η γνώμη του πάγκου

Μαρία Τσιτσιγιάννη (Διαγώνια Ολυμπιακού): «Παίξαμε πολύ καλά σαν ομάδα, γενικά είχαμε καλή εμφάνιση, ακολουθώντας το πλάνο του προπονητή μας και φτάσαμε στη νίκη. Μια καλή νίκη για να κλείσουμε την κανονική διάρκεια. Μια νίκη, η οποία μας έδωσε ενέργεια και αυτοπεποίθηση, γιατί τώρα ξεκινούν τα πλέι οφ, στα οποία πρέπει να τα δώσουμε όλα, για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα».

Βλάντιμιρ Βάσοβιτς (Προπονητής Θήρας): «Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό για τη νίκη του. Περίμενα ότι σήμερα θα παίξει πολύ καλά ο αντίπαλός μας, μας πίεσε πολύ, έπαιξε πολύ καλά τακτικά, χωρίς λάθη και πήρε δίκαια τη νίκη. Είμαι ικανοποιημένος από την πορεία μας στην κανονική περίοδο και πλέον περιμένω να μάθουμε τον αντίπαλό μας στα πλέι οφ, όπου θα προετοιμαστούμε όσο καλύτερα μπορούμε για να συνεχίσουμε την προσπάθειά μας για διάκριση».