ΔΙΕΘΝΗ

«Έλαμψε» η Κουντουρά στο ντεμπούτο με DVTK – «2 στα 2» για Γιώτα

«Έλαμψε» η Κουντουρά στο ντεμπούτο με DVTK –  «2 στα 2» για Γιώτα

“Καλύτερα δεν γίνονταν” για την Έλενα Κουντουρά στην αγωνιστική της  επιστροφή στο ουγγρικό πρωτάθλημα, έπειτα από 3 χρόνια, ενώ και η Κατερίνα Γίωτα παραμένει αήττητη με την νέα της ομάδα, Βάσας Ομπούντα.

Στο αποψινό της ντεμπούτο στην Ουγγαρία η διεθνής πρώην πασαδόρος της ΑΕΚ, Έλενας Κουντουρά με τα “χρώματα” της Diósgyőr DVTK, όχι μόνο οδήγησε την ουραγό ομάδα στην πρώτη της νίκη στη σεζόν, αλλά κέρδισε τον τίτλο της κορυφαίας πασαδόρου στην “Dream Team” της αγωνιστικής.

dream team

Στο πρώτο ματς του 2021  η Κουντουρά “έραβε” και η άλλη νεοπαοκτηθείσα άσος, η ακραία Μόικα “κένταγε” στο τερέν απέναντι στην φιλοξενούμενη Balatonfüred, που γνώρισε την ήττα με 3-1 (25-18, 30-28, 25-22, 25-22) σετ, μέσα σε ντελίριο ενθουσιασμού των γηπεδούχων για το επιτυχημένο “σεφτέ”, έπειτα από 10 ήττες.

Η Κουντουρά πέρα από τα άριστα οργανωτικά της καθήκοντα, που την συμπεριέλαβαν στην κορυφαία 6 άδα της αγωνιστικής, σήμείωσε και 5 πόντους, ενώ τοπ σκόρερ του αγώνα αναδείχθηκε με 30 πόντους της Σλοβένας πρώην ακραίας της Αζεράιλ Μπακού, γνώριμη στο φίλαθλο κοινό του κυπριακού βόλεϊ από την θητεία της τη σεζόν 2018-2019 στην ΑΕ Λεμεσσού. Η Αμερικανίδα πρώην άσος του Μαρκόπουλου Όρτον πρόσθεσε άλλους 22 πόντους.

dvtk

Το τελικό αποτέλεσμα σκόρπισε χαμόγελα και αισιοδοξία στη συνέχεια για την παρέα της Κουντουρά, που στις 27 Ιανουαρίου θα αντιμετωπίσει και πάλι εντός έδρας την Újpest.

Αήττητη παραμένει η Κατερίνα Γιώτα

Από νίκη σε νίκη βαδίζει όμως και η διεθνής κεντρική μας, Κατερίνα Γιώτα, που μετράει ήδη “2 στα 2” με τη Βάσας Ομπούντα, Στο ποδαρικό της στο ουγγρικό πρωτάθλημα η πρώην άσος του νταμπλούχου Ολυμπιακού σημείωσε 8 πόντους με 1 μπλοκ και 7/12 επιθέσεις στην εκτός έδρας νίκη με 3-0 (34-32, 25-21, 25-17) σετ κόντρα στην ΜΤΚ Βουδαπέστης, ενώ χθες με 6 πόντους της Γιώτα και μία συναρπαστική ανατροπή από 2-0 η Βάσας ζευγάρωσε με 3-2 (15-25, 22-25, 25-13, 26-24, 15-13) σετ επί της γηπεδούχου Ute τις εκτός έδρας επιτυχίες της

Στην βαθμολογία μετά από 12 ματς επικεφαλής με 31 βαθμούς είναι η νέα ομάδα της Μανωλίνας Κωνσταντίνου,   Μπεκέσκαμπα,  3η με 24 βαθμούς είναι η Βάσας, ενώ με ένα παινχίδι λιγότερο και μόλις 3 βαθμούς η DVTK της Κουντουρα, παραμένει “κολλημένη” στον πάτο της κατάταξης, αλλά δικαιούται να αισιοδοξεί για τη συνέχεια.