Έλαμψε ο Αστέρας στο ντέρμπι του Αγίου Δημητρίου

Η αναμέτρηση των ομάδων του Αγίου Δημητρίου ξεχώρισε στην 9η αγωνιστική της LIFE Β’ Εθνικής Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ. Η νίκη του Αστέρα επί του Απόλλωνα Αγίου Δημητρίου έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του ΑΣ Παπάγου να βρίσκεται πλέον ισόβαθμη στην τρίτη θέση.

Μετά από ένα πολύ ωραίο παιχνίδι και άκρως ανταγωνιστικό στο μεγαλύτερο μέρος του ο Αστέρας Αγίου Δημητρίου πήρε τη νίκη με 0-3 κόντρα στον Απόλλων Αγίου Δημητρίου. Οι φιλοξενούμενες είχαν σωστές επιλογές στα κρίσιμα σημεία του αγώνα και πίεσαν πολύ την αντίπαλη ομάδα επιθετικά. Μετά τα δύο πρώτα σετ, οι παίκτριες του Απόλλωνα έδειξαν κούραση και αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι παίκτριες του Βασίλη Αρναούτη. Η νίκη αυτή κράτησε τον Αστέρα μόνο πρώτο με 27 βαθμούς και χωρίς καμία ήττα.

Δύσκολη νίκη για το Φοίβο Μελισσίων στην έδρα της Αθηνάς Μαγκουφάνας με 1-3. Τα τρία πρώτα σετ κρίθηκαν με την ελάχιστη δυνατή διαφορά και με το Φοίβο Μελισσίων να είναι οριακά καλύτερος και να παίρνει σωστές επιθέσεις στο τέλος των σετ. Μετά το 1-2, όμως, οι γηπεδούχες δεν μπόρεσαν να συνεχίσουν στον ίδιο ρυθμό και με αρκετά εύκολα λάθη έδωσαν την ευκαιρία στην ομάδα του Φοίβου να φτάσει στο 1-3.

Καλή εικόνα είχε ο ΑΣ Παπάγου απέναντι στον ΑΣ Τυφών. Ο ΑΣ Παπάγου είχε την κυριαρχία και με καλά ποσοστά στην επίθεση και την υποδοχή έφτασε στο νικηφόρο 0-3. Σε συνδυασμό με την ήττα του Απόλλωνα Αγίου Δημητρίου, οι δύο ομάδες βρίσκονται μαζί στους 17 βαθμούς και την τρίτη θέση.

Χαμένος βαθμός για την ομάδα των Νέων Βύρωνος παρά τη νίκη. Οι Ίωνες βρέθηκαν πίσω στα σετ με 0-2 αλλά κατάφεραν με λύσεις από τη μπροστά ζώνη αλλά και την άμυνα να φτάσουν στο 2-2. Στο πέμπτο και καθοριστικό σετ οι αθλήτριες του Μάριου Παπαδούρη πήραν ξανά προβάδισμα και μαζί και τη νίκη με 2-3, αφήνοντας όμως έναν χαμένο βαθμό που τους έφερε στην 5η θέση με 16.

Επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί η ΑΕ Γκράβας στο παιχνίδι με τον ΓΣ Κορωπίου. Οι γηπεδούχες ήταν εμφανώς καλύτερες και δεν κινδύνευσαν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού. Το 3-0 ήρθε εμφατικά (25-8,25-7,25-12) και κράτησε την ομάδα της Γκράβας κοντά στην τετράδα.

Τέλος, η Νίκη Αμαρουσίου έφτασε στη νίκη απέναντι στον ΓΣ Χαλανδρίου παρότι βρέθηκε δύο φορές να κυνηγάει στα σετ. Με ψυχραιμία και υπομονή στην υποδοχή η Νίκη Αμαρουσίου οδήγησε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ και εκεί πήρε τη νίκη με 3-2.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ – 9ης αγωνιστικής

ΑΣ Τυφών – ΑΣ Παπάγου 0-3 (19-25,21-25,20-25)
ΑΕ “Αθηνά” Μαγκουφάνας 2004 – ΣΦΑ Μελισσίων “Ο Φοίβος” 1-3 (23-25,24-26,25-23,17-25)
ΑΣ Νίκη Αμαρουσίου – ΓΣ Χαλανδρίου 3-2 (17-25,25-21,17-25,25-19,15-9)
ΓΣ Απόλλων Αγίου Δημητρίου – ΓΣ Αστέρας Αγίου Δημητρίου 0-3 (22-25,22-25,18-25)
ΑΕ Γκράβας – ΓΣ Κορωπίου 3-0 (25-8,25-7,25-12)
Ίωνες ΑΣΠ – ΑΟ Νέοι Βύρωνος 2-3 (21-25,23-25,25-19,25-20,10-15)