Με το ένα πόδι στα τελικά ο Αθανασόπουλος

Το ένα από τα δύο βήματα που θα φέρει την ομάδα του Ελληνα τεχνικού για μια ακόμη χρονιά στον τελικό της Bundesliga γυναικών πραγματοποίησε εντός έδρας την Κυριακή η Στουτγκάρδη.

Το νικηφόρο σερί  της ομάδας του Γιάννη Αθανασόπουλου καλά κρατεί… Παρουσία περίπου 2000 φίλων της  το Άαχεν με σπουδαίο σερβίς και μπλοκ προκάλεσε… ψυχρολουσία SCHARRena παίρνοντας προβάδισμα με 26-24, 1-0. Από και πέρα όμως η Στουτγκάρδη, αντέδρασε και βελτιωμένη σε μπλοκ και επίθεση, κατάφερε κερδίζοντας τα τρία επόμενα σετ να φτάσει με 3-1 (24-26, 25-19, 26-24, 25-16) σετ στην ανατροπή και στο 1-0.

Κορυφαίες των γηπεδούχων οι Ολλανδές Ντάλντεροπ και Φαν Ντάλεν με 20 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τις “Κυρίες με τα Μαύρα” από το Άαχεν η Όουντε με 18.

Πλέον η σειρά μεταφέρεται στο Άααχεν, όπου αν στις 7 Απριλίου η Στουτγκάρδη ζευγαρώσει τις νίκες θα σφραγίσει πανηγυρικά την πρόκρισή της στους τελικούς, ειδάλλως θα έχει άλλη μια ευκαιρία στον 3ο ημιτελικό της 14ης Απριλίου.

Στο άλλο ζευγάρι των ημιτελικών η Δρέσδη φιλοξενεί στις 3 Απριλίου στην πρεμιέρα της σειράς την πρωταθλήτρια Σβέριν.