Επέστρεψαν εμφατικά οι «ερυθρόλευκοι»

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας με 3-0 του Εθνικού στην Αλeξανδρούπολη στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Volleyleague.

Οι “ερυθρόλευκοι” με εξαίρεση το δεύτερο σετ, όπου ο Εθνικός αντιστάθηκε μέχρι τους τελευταίους πόντους του σετ δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στο “καθαρό” τρίποντο, έχοντας πρώτους σκόρερ τους Τσουκ-Έγκλεσκαλνς-Σπίνου (14π.ο καθένας). Από την άλλη, οι Εβρίτες δεν βρέθηκαν σε καλή μέρα, έκαναν λάθη και δεν μπόρεσαν να βρουν ρυθμό.

Στο πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (13-16) άνοιξε τη διαφορά, εκμεταλλευόμενος το καλό μπλοκ και τα λάθη του αντιπάλου. Στο 17-23 αξίζει να σημειωθεί ότι ο Πιάτσα πέρασε για μια φάση τον Γαλιώτο στη θέση του Στιβαχτή προκειμένου ο νεαρός να αποκτά σιγά σιγά εικόνες ενώ ο Φιλίποφ δεν ακολούθησε την αποστολή. Το 0-1 (18-25) έγινε έπειτα από επίθεση του Κοκκινάκη.

Διαφορετική εικόνα το δεύτερο σετ και αυτό γιατί ο Εθνικός… αφυπνίστηκε, ήταν πιο ανταγωνιστικός ενώ οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ. Το προβάδισμα στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ ήταν 16-15 υπέρ των γηπεδούχων, με τον Δαλακούρα να κρατά αυτό το εύθραστο προβάδισμα και τον Σπίνου να ισοφαρίζει σε 18-18. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Μενέλαος Κοκκινάκης έκανε το 23-23 και από εκεί και πέρα ένα λάθος του Σούλαγιτς και ένα μπλοκ του Τσουκ στον ίδιο παίκτη έφεραν το 0-2 (23-25).

Στο τρίτο σετ, στις αρχές ο Εθνικός προσπάθησε να κρατηθεί στο παιχνίδι, προηγήθηκε στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-6 αλλά στη συνέχεια ο Ολυμπιακός με δικό του ξέσπασμα έφτασε με +4 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (12-16) ενώ δεν δυσκολεύτηκε να διατηρήσει τη διαφορά για το τελικό 0-3 με 20-25.

Μουστακίδης (προπονητής Εθνικού Αλ.): «Δεν μπήκαμε στο παιχνίδι. Έχουμε προβλήματα. Σήμερα δεν ήμασταν καθόλου καλοί στο σερβίς και στην υποδοχή και αυτό φάνηκε στα τελευταία ματς. Πρέπει να δουλέψουμε σε αυτό το κομμάτι. Μας πίεσε ο Ολυμπιακός αλλά νομίζω ότι εμείς κάναμε τα περισσότερα λάθη, δεν ήταν μια καλή εμφάνιση. Ξέρουμε τι να περιμένουμε έχουμε ένα ματς την Τρίτη και ένα δύσκολο ματς εδώ μέσα πρέπει να προσαρμοστούμε. Δεν είναι εύκολο πράγμα, θα κοιτάξουμε να είμαστε έτοιμοι στα ματς που πρέπει να πάρουμε οπωσδήποτε».

Στιβαχτής (πασαδόρος Ολυμπιακού): «Θέλαμε να κερδίσουμε, να παίξουμε καλά γιατί την προηγούμενη αγωνιστική χάσαμε και θέλαμε να επιστρέψουμε στις νίκες. Δεν ήταν εύκολο ματς αλλά προσπαθήσαμε να παίξουμε όσο καλύτερα μπορούμε. Κάναμε αυτά που είχαμε πει στην τακτική και το ματς εξελίχτηκε εύκολα για μας».

Τα σετ: 18-25, 23-25, 20-25

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Κ.Δαλακούρας 4π. (2/8, 2 μπλοκ, 66% υπ.), Σούλιαγιτς 14 (11/26, 3 μπλοκ), Τουράνιανιν 7 (4/5, 3 μπλοκ), Κασαμπαλής 2 (2/3), Κιόσης (4/9, 1 μπλοκ), Αν.Δαλακούρας 12 (11/20, 1 μπλοκ) / Δαρίδης (59%, 47% άριστες), Βλαχόπουλος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πιάτσα): Σουλτανόπουλος 3 (2/3, 1 μπλοκ), Στιβαχτής 2 (1/2, 1 μπλοκ), Έγκλεσκαλνς 14 (12/25, 2 άσσοι), Κοκκινάκης 7 (6/13, 1 άσσος), Τσουκ 14 (11/23, 3μπλοκ), Σπίνου 14 (9/12, 2 μπλοκ, 3 άσσοι) / Ταμπουρατζής (λ. – 70%, 50% άριστες), Γαλλιώτος, Σφενδυλάκης, Σακόγλου 2 (2/2).