Επέστρεψε και στον Πειραιά ο Φοίνικας, 3-2 τον Ολυμπιακό

Μετά την Ρόδο και τον τελικό του Super Cup οι «Πειρατές» της Σύρου φρόντισαν να επικρατήσουν του Ολυμπιακού εκ νέου και με το 3-2 στον Πειραιά να πανηγυρίσουν τη νίκη στο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής…

Οι «Πειρατές» της Σύρου βγαλμένοι από τα καλύτερα παραμύθια μιας άλλης εποχής φρόντισαν να… «κουρσέψουν» τον Πειραιά και με το 3-2 επί του Ολυμπιακού να πάρουν ένα πολύτιμο δίποντο.

Η επιστροφή του Τζούριτς στον Πειραιά έκρυβε εκπλήξεις για τους «ερυθρόλευκους» καθώς οι Συριανοί με επιθετικό πλουραλισμό από τους Κόστα, Στέρν, Τζούριτς, Φράγκο και Μιχάλοβιτς τους χάρισε τη νίκη που τους ξαναβάζει στο κόλπο του τίτλου.

Από την άλλη ο Ολυμπιακός στο ντεμπούτο του Αλμπέρτο Τζουλιάνι στον πάγκο, έχοντας βασικό διαγώνιο τον Ζουπάνι και κορυφαίο τον Παγιένκ αν και βρέθηκε δύο φορές με την πλάτη στον τοίχο (0-1, 1-2), αντέδρασε και έφθασε μια ανάσα από το να το κατακτήσει (14-13, 16-15) αλλά οι λεπτομέρειες ήταν υπέρ της ομάδα της Ερμούπολης.

Στο πρώτο σετ ο Φοίνικας Σύρου ξεκίνησε καλά θέλοντας να επιβάλει τον ρυθμό του, ωστόσο ο Ολυμπιακός με τις άστοχες επιθέσεις του Μιχάλοβιτς και τον Πέριτς προηγήθηκε με 11-9 και 13-11. Ο Φοίνικας όμως με τον Τζούριτς να μοιράζει συνεχόμενα μπλόκ και τον Στέρν στο σερβίς κατάφερε να τρέξει ένα σερί 7-0 κάνοντας το 13-18 και να απλοποιήσει τα πράγματα για την συνέχεια αφού ο Κόστα με το 17-25 έδωσε το προβάδισμα στους «Πειρατές».

Στο δεύτερο σετ η δυναμική παρουσία του Φοίνικα που έκανε το 1-5 δεν είχε συνέχεια αφού οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με το 10-8 και με άσο του Πέριτς έκαναν το 13-10. Οι «κυανέρυθροι» ισοφάρισαν σε 15-15 και λίγο αργότερα με τον Φράγκο και Στερν έφθασαν στο 18-19. Ένα προβάδισμα που δεν μπόρεσαν να κρατήσουν καθώς οι Πειραιώτες με ένα σερί έκαναν το 21-19 και στο τέλος με πόντο του Ανδρεάδη ισοφάρισαν σε 1-1 με το 25-23.

Ο Ολυμπιακός με καλή ψυχολογία μπήκε καλύτερα στο τρίτο σετ και με αποτελεσματικές επιθέσεις έκανε το 7-5 και 11-9. Οι φιλοξενούμενοι όμως δείχνοντας χαρακτήρα έκαναν το 14-17 και παρά την πίεση των γηπεδούχων που ισοφάρισαν σε 19-19 και πέρασαν μπροστά με 21-20, στο τέλος κατάφεραν να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα με το 23-25.

Στο τέταρτο σετ οι «ερυθρόλευκοι» παίζοντας το τελευταίο τους χαρτί μπήκαν αποφασισμένοι για να στείλουν τον αγώνα στο ταϊ-μπρεϊκ κάνοντας το 9-1 και το 11-6. Με την υπέρ τους διαφορά και τον Φοίνικα Σύρου να μην μπορεί να βρει τις λύσεις, ο Ολυμπιακός έκανε εύκολα το 17-11 και το 21-15 για να κάνει το 2-2 με το 25-18.

Στο 5ο σετ οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ με τον Ολυμπιακό να φθάνε στο 8-6, αλλά τον Φοίνικα να προσπερνά με το 8-9 και 12-13. Ο Ολυμπιακός με τους Παγιένκ και Πέριτς προσπέρασε με το 14-13, αλλά ο Φράγκος κράτησε ζωντανό τον Φοίνικα γράφοντας το 14-15.

Ο Ολυμπιακός με τους Παγιένκ και Πέριτς ξαναπήρε το προβάδισμα φθάνοντας σε νέο σετ-μπολ, αλλά ο Κόστα έγραψε το 16-16 και οι δύο ομάδες πήγαν μαζί μέχρι το 18-18. Εκεί όμως ο Μιχάλοβιτς και ο Τζούριτς με το 18-20 υπέγραψαν τη νίκη του Φοίνικα που πλέον δείχνει έτοιμος για την αντεπίθεση στη βαθμολογία και την διεκδίκηση του τίτλου…

* Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 9 άσσοι, 10 μπλοκ, 51 επιθέσεις, 38 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Φοίνικα ΟΝΕΧ οι πόντοι προήλθαν: 5 άσσοι, 12 μπλοκ, 63 επιθέσεις, 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (17-25, 25-23, 23-25, 25-18, 18-20) σε 126΄.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέτρο Τζιουλιάνι): Προύσαλςης 1 (1 μπλοκ), Πάγενκ 15 (11/14επ., 3 μπλοκ), Μιχαήλοβιτς 10 (8/28επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 52%υπ., 39%αρ.), Ανδρεάδης 9 (7/11επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ζουπάνης 18 (14/39επ., 4 άσσοι), Πέριτς 15 (9/23επ., 4 άσσοι, 36%υπ., 32%αρ.) / Ζήσης (λ. – 58%υπ., 38%αρ.), Στιβαχτής, Παπαδόπουλος Ηρακλής, Δαλακούρας 2 (2/5επ.), Εφραιμίδης.
Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Γιόσκο Μιλενκόσκι): Μιχάλοβιτς 15π. (13/37επ., 2 άσσοι), Ιερεζουέλο 2 (1/3επ., 1 άσσος), Κόστα 13 (10/15επ., 3 μπλοκ), Τζούριτς 14 (7/15επ., 7 μπλοκ), Φράγκος 15 (13/30επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 57%υπ., 38%αρ.), Στερν 16 (15/24επ., 1 άσσος, 44%υπ., 28%αρ.) / Καρασαβίδης (λ. – 72%υπ., 60%αρ.), Κωνσταντινίδης (λ), Καπετανίδης, Παπαγγελόπουλος, Τζιουμάκας 5 (4/10επ., 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος Παναγιώτης.